Yusuf kıssasına farklı bir yorum getirmiş

Hz. Yusuf'un kokusunun sindiği o gömlek, Abdullah Yıldız'ın Yusuf'un Üç Gömleği kitabını elimize aldığımız ilk andan itibaren bizleri manevi bir atmosferin içinde yolculuğa çıkarır.

Yusuf kıssasına farklı bir yorum getirmiş

Kıssaların en güzelidir Yusuf kıssası...  Bu nedenle de Hz. Yusuf'un o güzelliklerle dolu hayatını ve Yusuf kokulu o gömleğini hemen hemen hepimiz biliriz. Ve Hz. Yakup gibi içimize çekmek isteriz onu doyasıya... Gözlerimize bir kez olsun sürebilir miyiz acaba diye gördüğümüz her kuyuya inip bakma gereksinimi duyarız Hz. Yusuf orada mıdır diye...  Daha doğrusu 11 kardeşin bilemediği kıymeti, günümüz dünyasından bilebilmek için bir yangın taşırız içimizde, hiç sönmesin istediğimiz... İşte Abdullah Yıldız'ın Yusuf'un Üç Gömleği kitabı da bize bu minvalde yardımcı olabilecek eserlerden bir tanesi.

Abdullah Yıldız, hepimizin bildiği bir olaya Yusuf'un Üç Gömleği kitabıyla farklı bir yorum getirir. Ve yalana bulanan bir gömleğin üzerine sıçramış olan haset, heva-heves ve saltanat hırsının arzularını görmemize yardımcı olur. Bu gözlem dairesi içerisinde günümüz meseleleriyle de özdeşleştirebileceğimiz Hz. Yusuf'un hayatı, bu nedenle zihinlerimizde okudukça daha da geniş bir yankı uyandırır. Öyle ki olayları gömlek simgesi perspektifinden gözlemledikçe, Hz. Yusuf'un üzerindeki gömleğin değişen renkleri, farklı farklı âlemler içerisine konuk eder bizleri. Ve Hz. Yusuf'un kokusunun sindiği o gömlek, kitabı elimize aldığımız ilk andan itibaren bizleri manevi bir atmosferin içinde yolculuğa çıkarır.

Kitap içerisindeki ilk durağımız Hz. Yusuf'un çocukluğunu kapsayan Kanlı Gömlek, ikincisi delikanlılık dönemini kapsayan İffet- İsmet Gömleği ve sonuncusunu ise olgunluk ve iktidar dönemini işaret eden İstikrar ve İstikamet Gömleği olur. Tek bir yaşamda bütünleşen üç farklı dönemin analizi olarak da değerlendirebileceğimiz bu bölümlemeler,  sabır, iffet ve adalet duygusu olarak yorumlayabileceğimiz bir hayatın izdüşümleridir aslında. Bir yanının yalan, hile, azgınlık ve taşkınlıkla kana bulanmış olması, ortasının maddi ve manevi güzelliklerin fitnesi karşısında yırtılmış olması ve diğer bir tarafının ise yakıcı azabın en ağırı olan saltanat mührüyle bezenmiş olması düşüncelerimizin doğru istikamette olduğu kanaatini oluşturur en azından.

Kendimize düstur edinebileceğimiz en önemli unsur ihlas ve samimiyet olmalı

Üzerine bir peygamber imtihanın işlendiği gömlek, sayfalar arasında ilerledikçe yüreğimizde inceden inceye bir nakış tutturmaya başlar. Ve Hz. Yakup'un 40 yıl süren gözyaşları satırlardan sinemize taştıkça bugün unutulmaya yüz tutmuş olan mesuliyetlerimize adeta bir can suyu olur. Nitekim okudukça sual edebilme yeteneğimizi yeniden kazanıyor olmamız şüphesiz mesuliyetlerimizi kökleştiren en önemli unsurlardan bir tanesidir. Ve Abdullah Yıldız'ın mihmandarlığında bunu bir kez daha hatırlayabiliyor olmak ise rehavete sürüklenen nefsimizin rüzgârını dindiren güzel bir vesilenin başlangıcını oluşturur.

Kitabın her sayfasında yüreğimizin bir parçasını bırakarak ilerledikçe; Züleyha'ya Yusuf, halkına hükümdar ve kardeşlerine karşı affedici olabilmenin kolay olmadığı bir zamandan, yine Yusuf olabilmenin kolay olmadığı bir zamana geldiğimizi düşünmemek elde değil.  Çünkü her ne kadar zamanın dokusu kabuk değiştirerek kendini yeniliyor olsa da insanın fıtratındaki dokunun değişmediği apaçık bir gerçek. Ve bizden öncekilere gelenlerle bize gelenlerin aynı olduğuna da şüphe yok. İşte bu sebeple geçen süreç içerisinde sanırım kendimize düstur edinebileceğimiz en önemli unsur ihlas ve samimiyet olmalıdır. Öyle ki bir Yusuf olabilmenin mücadelesinin bu yoldan geçiyor olduğu kanaati, kitabın en önemli mesajlarından birisini oluşturur.

Ve son olarak ise şunları söyleyebiliriz: Kitap bizlere Hz. Yusuf olmanın kolay olmadığını ama günümüzün Yusufları, Ömerleri ve Alileri olabileceğimizin bilincinde olmamız gerektiğini hatırlatır.

Enes Yaşar yazdı

Yayın Tarihi: 19 Temmuz 2013 Cuma 15:23 Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2019, 17:21
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Abdullah S
Abdullah S - 8 yıl Önce

Gömlekle imtihan her devrin imtihanı...Yusuf (a.s) da her devrin en güzel örneği...Selam olsun 'en güzel kıssaın sahibi' o kutlu peygambere...ve O'nu örnek alan güzel mü'min(e)lere...

banner26