Yürek Dede ile Padişah Albümü

Fatih'te İnkılab Kitabevi'nde Yürek Dede ile Padişah çizgi albümüne rastladım.

Yürek Dede ile Padişah Albümü

Cahit ZarifoğluCahit Zarifoğlu 7'den 70'e herkesin sevdiği zarif bir adam. Bu cümleyi laf olsun diye kurmadım. Çünkü Zarifoğlu yetişkinlere hitap eden eserlerinin yanında çocuklar için de çok sayıda şiir ve masal yazmıştı. 'Gülücük' adlı çocuklar için yazdığı bir şiir kitabı var mesela. Aynı zamanda Serçe Kuş, Katıraslan, Ağaçkakanlar, Yürek Dede ve Padişah, Motorlu Kuş ve Küçük Şehzade kitaplarının da yazarı.

Geçen hafta Fatih İnkılab Kitabevi'nde rafları gezerken Yürek Dede ve Padişah kitabının çizgi romanına rastladım. Hemen aldım ve kasaya gittim. Çizgi roman albümü 89 yılında yayınlanmış. Dile kolay benle yaşıt. Kasadaki abiye bu albümün nereden ellerine geçtiklerini sordum. Yan komşuları Sıla Kitabevi kapanmış, onlar da Sıla'nın kitaplarını devralmışlar. Oradan geldiğini söyledi. Fatih Kitapçılar Sokak'ta (Şehit Kubilay Sokak) Kitap Rengi'yle dörde çıkan kitapçı sayısı böylece üçe düşmüş. Borcumun ne kadar olduğunu sordum, hediyemiz olsun dedi. Sevinerek teşekkür ettim.

Yürek Dede ve Padişah

Yürek Dede ve PadişahGül Çocuk'un Hediyesi

Yürek Dede ve Padişah Albümü Gülçocuk Yayınları'nca basılmış ve Gülçocuk okurlarına 1989 yılında yani Zarifoğlu'nun vefatından bir kaç sene sonra hediye olarak verilmiş. Serdar Yakar'ın yayına hazırladığı albümdeki çizgiler Zarifoğlu'nun birkaç kitabının da kapak grafiğini yapan Hamit Yüksek'e (Serkan Kardeş) ait. Albümde çizgi romana geçilmeden önce çocuk edebiyatımızın önemli isimlerinden Mustafa Ruhi Şirin, Mevlana İdris ve Mustafa Özçelik'in Zarifoğlu'nun çocuk kitapları üzerine yazıları yer alıyor. Sonra tabii ki 'Bir varmış bir yokmuş' diyerek masal başlıyor.

Hem Cahit Zarifoğlu gibi büyük bir şairin eserinin çizilmesi, hem de çizgi roman türünde yerli eserlerimizin azlığı bu albümün değerini katladı benim gözümde. Keşke Zarifoğlu'nun diğer eserleri de çizgiye aktarılsa, dışarıdan uyarlama eserler yerine yerli çizgi romanlarımızın sayısı artsa ne güzel olur diye düşündüm.


 
Ahmet Tek bulmuş olmasına sevindi.

Yayın Tarihi: 31 Ekim 2009 Cumartesi 09:51 Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2009, 10:06
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Selva ÜNLÜ
Selva ÜNLÜ - 11 yıl Önce

NEREDEN NASIL EDİNEBİLİRİM ACABA ÇOCUKLUĞUMUDA BÜYÜK BİR MERAKLA BEKLEDİĞİM BU ÇİZGİ ROMANI?

banner26