Yurdumuzda itikafa girebilirsiniz!

Böyle bir ilanını görsem bir kız yurdunun. Yani erkekler de yapabilir, yaparlar yapmazlar, bilemem. Ama kız yurtları boş boş durmasın yaza denk gelen Ramazanlarda.

Yurdumuzda itikafa girebilirsiniz!

Ramazan’ın manevi iklimi yine ruhlara sekine sunuyor. Oruç, Allah rızası için aç kalmanın nefis terbiyesi boyutunda bizi güçlü kılması bir yana, kul olarak Rabbimizle bağımızı da kuvvetlendiriyor. Sağlığa faydalarına ya da merhamet duygusunu güçlendirmesine hiç girmiyorum bile.İtikaf

Harama uzanmak ne kelime?

Oruç, vaktin kıymetini hatırlatıyor bana bu günlerde. Sahuru beklerken gecenin vakti ne de bereketli, onu anlıyorum. İftarı beklerken zaman oldukça yavaş geçiyor haliyle, meşgalen varsa akıp gidiyor aksine. İbadet ile geçirilen on altı saate Rab ile edilecek ne muhabbetler sığmaz ki? Zikir ve dua ile, ibadet halinde olmanın bilinci ile harama uzanmak ne kelime? Boşa vakit geçirmeye çekiniyor insan bu günlerde. Tüm bunlardan farklı bir ibadet var Ramazan’a özgü: İtikaf.

İtikaftan murad ne?

Kur'an-ı Kerim'de itikaf, mescitlerde ibadete çekilmek olarak tanımlanıyor. Riyazu's Salihin'e göre ise itikaf: Kulluk ve Allah'a yaklaşmak niyetiyle Ramazan’ın son on gününde mescide çekilip zaruri işler dışında dışarı çıkmaksızın ibadete soyunmak. İtikafa erkekler bir mescitte, hanımlar ise evlerinde girebiliyor. Bu süre içinde bedensel ihtiyaçları gidermek, yemek-içmek dışında dışarı çıkılmıyor, gerekmedikçe konuşulmuyor. Kur’an okuyarak, zikir ve tefekkür ile geçirilen on gün içerisinde bin aydan hayırlı olan Kadir gecesinin bereketini ve rahmetini yakalamak amaçlanıyor.

Yaşadığımız çağda ister istemez adapte olduğumuz modern yaşama bir "fe eyne tezhebun?" duruşu getiriyor itikaf. Çevremde birkaç arkadaşımın odalarında bir köşeyi etrafını perdeyle çevirerek itikafa girdiklerini biliyorum; bazısının da odasına kamp çadırı kurarak bu ortamı sağladığını. Ama apartman dairesinde en az 4 nüfus yaşayan bir ailede bu pek de kolay görünmüyor.

İtikaf
(+)

Bu imkân sunmayı düşünen yok mu?

Keşke yaz döneminde boş olan öğrenci yurtlarının odalarını itikafa girmek isteyenlere açsalar... İbadetin özüne ne kadar uygun bilemem ama kişi burada sarfettiği masrafları falan da karşılasa... Kışın verilen yurt hizmeti gibi güvenliği, sessizliği ve asgari derecedeki ihtiyaçları giderecek şartları oluşturulsa. Böyle bir ortamda ibadet etme imkânımız olsa keşke. Belki böyle şeyler yapılıyordur ama benim haberim yoktur. Şu da var ki böyle güzel bir ibadete vesile olunması ve insanların da bundan haberdar edilmesi gerekmez mi?

Ailece itikafa girsek ya keşkeİtikaf

Hadiste hanımlar için evde itikafa girmeleri daha uygun görülüyor, bu sayede sünnet dahilindeki bir ibadeti gerçekleştirirken evdeki vazifelerini de ihmal etmemiş oluyorlar. Tabii ki ev ahalisinin de bu konuda sorumlulukları paylaşması ve evin hanımının itikafını desteklemesi gerekiyor en başında. İnsanların gittikçe yalnızlaştığından dem vurulsa da insanoğlu birbiri olmadan da olamıyor. Eşin, dostun, anne babanın da bu on günlük mübarek sürece sıcak bakmaları gerekiyor.

Ailece itikafa girmek ne kadar mümkün acaba? On günlük bir sekine iklimi esse ya evlerde. Kapıya bakan yok, telefonlar kapalı, yemek sessizce hazırlanıyor, yeniliyor, televizyon, internet yok, alışveriş asgari derecede... Dünyada birbirinin cenneti olmak böyle şeylerle olsa gerek. Yahut da her Ramazan birinin itikafa girip diğerlerinin işleri idare etmesi, mümkünâtı olmayan bir durum da değil kanımca...

 

Rumeysa Betül Arı Ramazan’ın Rabbine duacı

Yayın Tarihi: 27 Ağustos 2010 Cuma 02:07 Güncelleme Tarihi: 29 Ağustos 2010, 16:36
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
tuğba seçgel
tuğba seçgel - 11 yıl Önce

Bu o kdar zor ki yani o kdar zor işte.. aile içi sorunların bile doğru düzgün konuşularak halledilemediği bi ortam varken. . yürekten istediğim bişey fakat. .

zeliha erdem
zeliha erdem - 11 yıl Önce

evet bir çok camiide hanımlar da giriyor itikafa. hakikaten ailece girsek... hani neredeyse ramaznı o "itikaf" için gözlüyor olsak. senenin on günü, "zamansız" yaşasak. 50 yıl öce, ya da 150 yıl önce ya da 550 yıl önceki gibi.

halime
halime - 11 yıl Önce

Hislere tercüman olmak böyle bir şey olsa gerek, aklımı mı okudum Rümeysacım:)Özellikle bu ramazan -yeni başlayan bir uygulama sanırım ya da ben yeni haberdar oldum- belirli bazı camilerde itikafa girileceğini öğrendikten sonra en azından bakmakla yükümlü olduğu bir ailesi olmayan bekar hanımlar için de böyle bir uygulama olsa diye içimden geçirmiştim.. Gerçi günlük hayatın içindeki bütün uyaranlara karşı kendini kapatıp da elden geldiğince bir itikaf yaşayabilmenin mükafatı da ayrı olsa gerek..

banner26