Yunus'un çığlığı gibi şehre varmadıkça...

Müslümanlara yönelik dehşetengiz bilanço, Yunus’un çığlığı gibi bir feryatla şehre varmadıkça da sürecek gibi görünüyor. Sadık Yalsızuçanlar yazdı..

Yunus'un çığlığı gibi şehre varmadıkça...

Kastım budur şehre varam/ Feryad u figan koparam’(*) Yunus Emre’nin bu dizesini ne zaman hatırlasam, Nietzsche’nin pazar yerinde bağırarak dolaşan Meczub’u gelir aklıma. Ne diyordu Meczup? Tanrı’yı öldürdünüz! Çürüttünüz. İçiniz çürüdü… Meczub’u hatırlayınca da, Moğol istilasının cehenneme çevirdiği Anadolu’da, ‘çok aradım bulamadım şöyle garip bencileyin’ diyerek dolaşan Yunus gelir.

Tanpınar, ‘Yunus’un hanedanı kendisiyle başlar’ der.

Bu, Heidegger’in Kıryolu’nu anımsatıyor.

Yunus yol açıcı bir şair.

Bilgelerin, şairlerin ve meczupların ruhları kardeştir.

Zulümle sancıyan bir iklime göktaşı gibi düşerler, içindeki şehre varırlar, içte olup biten dışa da yansıdığından en umutsuz anda muazzam bir umut belirir, onların dilinden dalga dalga yayılır, toplumun vicdanını hareketlendirir. Şiirsel bilincin böylesi diriltici bir soluğu vardır.

Türkiye’nin içinden geçtiği sancılı süreç, Yunus’un diyâr-ı Rum’u kara bir dalga gibi saran Moğol istilalarının ürettiği ortama benziyor. Türkiye özgürleşmeye çalıştıkça ve bu yönde mesafe aldıkça hasımları artıyor. Postkonvansiyonel bir savaş olanca hızıyla sürüyor. Daha inceden hazırlanmış planlar devreye sokuluyor. Bu kaotik ortamda Yunus’un o diriltici soluğuna ne denli ihtiyaç duyduğumuz yeterince açık değil mi?

Zulümden rahmet çıkıyor, celalden cemal

Tanpınar’a kulak verelim: “Moğol istilasının kan ve ateş çağında, o bitmez tükenmez ıztırap, ölüm, hastalık, açlık ve ümitsizlik cehenneminde yaşayan insanlar bu sevgiye, tahammülü imkansız realitenin ötesinde açılan bu geniş ve rahmani ümit kapısına ekmek ve su kadar, rahat yastık ve uyku kadar muhtaçtılar.”

Tanpınar bununla yetinmiyor, Osmanlı’nın kuruluşunda da Yunus izleri buluyor.

Doğrudur, coğrafyayı altüst eden, gündelik yaşamı bile zehirleyen o istila yani celal sürecinde dört cemâl belirir: Biri, Mağrip’ten gelen ve Şeyh-i Ekber (en büyük şeyh) olarak ünlenen Muhyiddin Arabi. Biri, Nişabur (Horasan)’dan hareketlenerek o zamanki adıyla Sulucakarahöyük’e (bugünkü Hacı Bektaş ilçesi) bir turna gibi konan Hacı Bektaş-ı Veli. Biri ise, bugün acılı bir coğrafyanın, Afganistan’ın virâneye dönmüş bir yerinden, Belh’ten kalkarak yine Horasan üzerinden Konya’ya (ilkin karaman’a, Larende’ye) yetişen Hz. Mevlana. Son olarak, Sivrihisar’ın Sarıköy’ünden pür bir köylü derviş, Yunus Emre

Zulümden rahmet çıkıyor. Celalden cemal. Çirkinlikten güzellik. Karanlıktan nur…

İçte olan dışa yansıyor. Hz. Mevlana’nın, Yunus’un, Büyük Bilge’nin ve Hünkar Hacı Bektaş’ın içte kurdukları şehir dışta da gerçekleşiyor. Belli ki bu bilgelerin gönlünde hakikat tecelli etmiş, şehre varmışlar, o feryad u figanı koparmışlar, o muazzam çığlık Anadolu’da da yankılanmış.

Adalet herşeyin yerli yerine konmasıdır

Belh ve Afganistan demişken o karanlık tabloyu hatırlayalım: Afganistan’a yönelik iki işgalde, ABD ve Sovyetler Birliği işgallerinde, toplam dört milyon Afganlı öldürülmüş, 7 milyon Afganlı sakat bırakılmış. Afganistan’ın nüfusu otuzbeş milyon. Beş Afganlı’dan biri ileri düzeyde sakat. Her aileden bir sakat var. Böylesine harap bırakılmış bir toplumdan ne beklenebilir?

Esasen 1979 yılından 2009 yılına değin -uluslar arası kuruluşların yaptığı araştırmalara göre- dünyada toplam onbir milyon Müslüman öldürülmüş. Altmışiki milyon Müslüman sakat bırakılmış. Yüzyirmi bin orta ve büyük ölçekteki şirket batarılmış. Üçbindörtyüz civarında devlet-millet adamı katledilmiş… Bu dehşetengiz bilanço, Yunus’un çığlığı gibi bir feryatla şehre varmadıkça da sürecek gibi görünüyor. Suriye’deki işkence fotoğrafları azıcık vicdanı olanın kanını donduruyor.

Ne demişler, küfür devam eder, zulüm devam etmez.

Zulüm bir şeyi yerli yerine koymamak, sınırları çiğnemektir.

Adalet herşeyin yerli yerine konmasıdır.

Şiirsel bilinç ise adaletin en değerli desteğidir.

Sezai Karakoç’un dizesiyle söylersek, ‘sakın kader deme kaderin üstünde bir kader vardır/ Ne yapsalar boş göklerden gelen bir karar vardır.

(*) Bu ve benzeri Yunus dizelerinin anlam dünyasına nüfuz edebilmek için bir okuma önerisi: Dr. Mustafa Tatcı, İşitin Ey Yârenler, Kapı Yayınları…

Sadık Yalsızuçanlar yazdı

Yayın Tarihi: 26 Temmuz 2019 Cuma 07:00 Güncelleme Tarihi: 25 Ağustos 2020, 18:28
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Bir okur
Bir okur - 2 yıl Önce

Allah razı olsun uzun zamandır bu kadar güzel bir yazınızı bekliyordum. İhtiyaç duyulan bir konuyu yakalamışsınsınız

banner26