banner17

Yunus Emre kimmiş?

Mustafa Tatçı Hoca sadece yazdıklarıyla değil çeşitli konferanslarda, tv programlarında da karşımıza çıkıyor. İyi de ediyor açıkçası.

Yunus Emre kimmiş?

Mustafa Tatçı, Yunus Emre’ye ilgili yaptığı çalışmalarla alanında zirve bir isim. Yanlış bilmiyorsam Yunus Emre’yle ilgili yaptığı ilk çalışma doktora tezi dolayısıyla ortaya çıkıyor. Tabi bunun ardı arkası kesilmiyor. Emir Buhari’den Hallac-ı Mansur’a kadar birçok isimle ilgili çalışmalar yapıyor Mustafa Tatçı. Tasavvuf edebiyatıyla ilgili birçok üniversitede onun yazdığı makaleler derslerde işleniyor.

Mustafa Tatçı Hoca sadece yazdıklarıyla değil çeşitli konferanslarda, tv programlarında da karşımıza çıkıyor. İyi de ediyor açıkçası. Uzun süredir de İBB’nin kültür-sanat etkinlikleri çerçevesinde Yunus Emre Okulu başlığıyla dersler veriyor. Dersler veriyor diyorum çünkü hoca programına Yunus Emre Okulu diyor. Okulda da ders olacağına göre ifademde bir yanlışlık yok sanırım.

Yunus Emre Okulu’nda Tatçı Hoca, Yunus Emre’nin bir şiiri üzerinden yola çıkarak konuşmasına başlıyor. Tatçı Hoca konuşmasına başladıktan sonra onun anlattıklarını bir haber dolayısıyla bile aktaramıyorsunuz şu an yaşadığım gibi. Çünkü hikmetli şeyler söylüyor. Sır kendinden kendine aktarılan bir şeydir, diyor mesela. Bir metnin sırrı çözüldü gibi bir ifade duyarsanız ona itibar etmeyin diyor. Çünkü sır çözülemez, sırrı ancak tecrübe edebilirsiniz…

Mustafa Tatçı, Yunus Emre - DivanYunus Emre kimdir?

Yunus Emre’nin tarihi hayatıyla ilgili, menkıbevi hayatıyla ilgili çok şey okumuş, dinlemiş biri olarak Mustafa Tatçı’nın son dersinde söylediği bu tanımı daha önce hiç duymamıştım. Tatçı Hoca Yunus Emre’yi Türkçe’nin Cebrail’i olarak tanıttı. Yani Yunus’un şiiri Cebrail’in Türkçe konuşmasıdır bir anlamda. Benzetme oldukça müthiş geldi bana. Çünkü Yunus Emre yazdıklarıyla Kur’anı kendince anlaşılabilir bir boyuta daha indirmiştir böylelikle.

Tatçı Hocanın iki tavsiyesi…

19 Şubat tarihli dersinde Hoca hediyesi bol bir konuşma yaptı. Yunus Emre şiirlerini şerh ederken hocanın sembollerle bir yere kadar şiiri anlattığını (yazdığını), ötesini okuyucudan beklediğini hoca ve eserleriyle irtibat kuranlar bilir. Ancak 19 Şubat’taki dersinde hoca oldukça cömert davrandı. Öyle ki iki de tavsiyede bulundu. Bunlardan ilki harama, helale dikkat edin idi. İkincisi ise sınırsız sevgi istemekti… Derse katılanlardan (dinleyicilerden demiyorum bilinçli olarak) biri sevginin herkesin kapasitesine göre olup olmayacağı sorunca bunun üzerine hoca “kafanızı yormayın, gaza basın” diyerek cevap verdi.

Mustafa Tatçı, Yunus Emre - İşitin Ey YarenlerÇünkü sevmemek diye bir şey olamaz. Sevmiyorsan da sever gibi yapacaksın. Sevginin taklidi bile güzeldir. Bunun ölçüsünü Hz. Peygamber vermiştir. Sarımsak yememesi üzerine “sarımsağın kokusundan ikrah ederim,” der Hz. Peygamber. “İkrah ederim”in tonlaması da yumuşak bir üslupladır. Ayrıca da sarımsağın kendisini değil sıfatı olan kokusunu mevzu bahis yapmıştır.

Saatlerce anlatıyor…

Konuşmasına başladıktan tam iki saat sonra sadece iki beyit işleyen hocanın konuşması üç saat kadar sürüyor. Ancak beyitler üzerinde derinleştikçe derinleşiliyor, dakikaların nasıl geçtiği anlaşılmıyor bile. Bir beyit üzerinde hatta bir kavram üzerinde bir saatten fazla konuşan Mustafa Tatçı Hoca, “Yunus Emre büyük ben ne yapayım” diyerek de samimi üslubunu mütevazılığiyle saklıyor. Siz anlıyorsunuz ki hoca Yunus Emre’yi sadece akademik bir çalışma alanı olarak görmemiş, bir mürşit olarak kendisine rehber edinmiş…

 

Besim Bal haber verdi

Güncelleme Tarihi: 27 Şubat 2011, 11:59
banner12
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner20