YouTuber bu gidiş nereye?

YouTube güçlü bir platformdur ve YouTuber sesini dört iklim yedi bucağa duyurabilmektedir. Bu müthiş bir imkân. Yakuphan Güleç yazdı.

YouTuber bu gidiş nereye?

Yaşıyoruz, hem de doludizgin. Rahvan atlar gibiyiz, koşuyoruz hedefe. Peki, güzel kardeşim hangi hedefe koşuyoruz? Menzil neresi, mola yeri nerede? Kervanın eşsiz güzelliğine dalmış gibisin duymuyorsun galiba sesimi. Sözlerim senin için…

YouTuberlar, abonelerine hitap edecek dil ve içerik ile onların karşılarına çıkmaktadırlar. Hazırlanan videolar ise Youtuberdan kilometre uzakta olan kişiler tarafından izlenebilmektedir. Her şeyden önce YouTube güçlü bir platformdur ve YouTuber sesini dört iklim yedi bucağa duyurabilmektedir. Bu müthiş bir imkân.

YouTube’ın bir başka yönü ise bir okul görevi görmesidir. Burada yetişen öğrenciler okullarından YouTuber olarak mezun olmakta. Fakat herkesin şansı bu platformda eşit değil. Günümüzde hayatlarına YouTuber olarak devam etmek isteyen pek çok genç bulunmakta. Bugün çocuklarımıza ne olmak istediklerini sorduğumuzda doktor ve öğretmen gibi mesleklerin yanında YouTuber mesleğini de söylemekteler. Artık kanıksanmış bir durumla karşı karşıyayız.[1]

YouTuberların binlerce lira para kazandığı bilinen bir gerçek. YouTube, mesleğini profesyonelce yapanların olduğu bir mecra. Diğer yandan YouTube’da en çok izlenen ve talep edilen videolar daha çok eğlence türü dediğimiz “entertainment type”tır. Öyle ki, üretilen videolarla birlikte bir tüketim de gerçekleşmektedir. Böylesi bir paradoks eğlence (entertainment) anlayışından kaynaklanıyor.

Her an sergilenen hayatlar

Eğlenmek için bilgisayar başına oturan veya oyuncaklarıyla oynayan çocukların yer aldığı videolar çok fazla izlenmekte. Haliyle abone sayılarında da aynı oranda artış yaşanıyor. Peki, bu durum neyi ifade etmektedir? YouTube, sabahtan akşama kadar oyun oynayıp video çekenlerin, özel hayatlarını ve mahremiyetlerini tüm dünyaya açan ailelerin YouTuber olduğu bir dünya haline gelme tehlikesi barındırmaktadır. Ve pek çok çocuk da bu videoları izleyerek örnek almaktadır. “Her davranışımızı sergilenecek, gösterilecek bir kayda dönüştürmenin, amelî durumumuzu ve hayat tasavvurunu nasıl etkiliyor olduğu meselesi ilmihalimize dâhil olmalı.” diyor sosyolog Nazife Şişman.[2]

Bilgisayar başında çok fazla zaman geçiren, tablet veya telefonunu bir an olsun yanından ayırmayan kişilerde yaşanan psikolojik rahatsızlar artık hastanelerde teknoloji bağımlılığı birimlerinin açılmasına neden oldu. Peki, neden bu birimler açılıyor? Çünkü teknolojiyi üretenden tutun da tüketene kadar geçen tüm zincirler eğlenceye ve tüketime destek oluyor. İnsanların bedenleri gibi ruhları da teknolojiye hapsolunca yaşamın anlamından izler silinmekte. Artık teknolojinin izi sürülür, hakikatin izi sürülmez oldu. “Hâkimiyeti ele aldığında ise ülkede bozgunculuk çıkarıp ürünleri ve nesilleri yok etmeye çalışır. Allah bozgunculuğu sevmez.”[3] Bu ayeti YouTube ülkesi üzerinden değerlendirmeye ne dersiniz?

Şimdi hep bir ağızdan demiyor muyuz: “Ya internet yokken biz ne yapıyorduk, nasıl geçiyordu zaman?” Sizce nasıl vakit geçiriyorduk? Çocuklarımız oyuncaklarıyla yine oynuyordu ve biz onları salt gözlerimiz ile görüyor, kulaklarımız ile duyuyor, onlarla oynayarak mutluluklarına eşlik ediyor ve kalbimizle onları esenliyor, dualar ediyorduk. Biz müziği radyodan dinliyor, yüreğimize dokunan telleri görüyorduk kulaklarımızla. Nasıl mı yaşıyorduk? Harbiden yaşıyorduk, şimdi sadece hissediyoruz. Buluşmalar bir sonraki videoya kaldı dostum. İnsanlar artık mezar taşları mı yoksa? YouTube aile kabristanına hoş geldik öyleyse.

Dostum, kardeşim, arkadaşım ve çocuğum YouTube’u karşımıza alıp konuşalım: “Bana yararın ne senin YouTube, zararın ne? Söyle, tartıda ağır gelen hangisi?” Dijitalleşen dünyada hep teknoloji bize soru soruyor, dijitalleri üretenler olarak biz soru sormalıyız: “YouTube, sen ne işe yararsın? YouTuber, bu gidiş nereye?”[4]

 

[1] Dana Mingione, Hello Internet!:An Analysis of YouTuber Greetings. Exprolarations in Linguistics. Volume 1, Issue 1, January 2014.

[2] //nazifesisman.com/teknolojinin-hizi-muslumanlarin-basini-dondurdu/

[3] Bakara Suresi, 205. Ayet.

[4] Tekvîr Suresi, 26. Ayet.

Yayın Tarihi: 27 Haziran 2019 Perşembe 11:00 Güncelleme Tarihi: 26 Haziran 2019, 10:00
YORUM EKLE

banner19

banner36