banner17

Yûnus ölmedi, onu biz öldürdük!

Ölümsüz Yûnus'u gönüllerimizde ne çabuk öldürmüş de, verdiğimiz selayla hafızamızın ulaşamayacağı derinliklerine gömmüşüz.

Yûnus ölmedi, onu biz öldürdük!

Bir Ramazan günü oruçlu ağızlara, güneşin kavurucu sıcaklığında kayıt cihazımızı tuttuk ve derviş Yûnus'dan bir iki dize okumalarını rica ettik. Karşılaştığımız tablo hiç de memnuniyet verici değildi. Öyle ki haber çıkacak kadar dahi Yûnus'tan dizeler söyleyebilen çıkmadı nerdeyse. Bizler de durum böyle olunca 'Yûnussuzluk’u haber yapmak zorunda kaldık.Yûnus Emre

Kendisine soruyu yönelttiğimiz 30'u aşkın Cağaloğlu ahalisinden cevap verebilen 2-3, kem-küm eden 3-4 kişi vardı. Özellikle internetle, kültür işleriyle, kitaplarla uğraşan kimi sahaf, kimi kitabevi çalışanlarının Yûnus'tan beyit okuyamamaları ürkütücüydü. Biz sadece Yûnus'dan dizeler söyleyebilenleri buraya aldık. Söyleyemeyenleri ise faş etmeyelim dedik.

Cağaloğlu’nda Yûnus’u bilen yok mu?

Cevap veremeyenleri âyan etmek gibi bir art niyetimiz olmadığından sınırlı sayıda verilen cevapları yayınlamayı uygun buluyoruz:

İskender Pala -Yûnus EmreMehmet Öztürk (depo görevlisi):

Yûnus der ki ey hoca

Gerekse var bin Hacc’a

Hepisinden iyice

Bir gönüle girmektir

Ali Varlı (satış sorumlusu):Necip Fazıl Kısakürek -Yûnus Emre

Cennet dedikleri ne ki, bir kaç köşkle birkaç huri

İsteyene ver onları, bana seni gerek seni

İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir

Sen kendini bilmezsin, ya nice okumaktır

Fehmi Dayıoğlu (üniversite öğrencisi & kursiyer):

İnci Şahin -Yûnus EmreŞimdi adım Yûnus durur, ol demde İsmail idi

Ol dost için Arafat'a kurban olup çıkan benem

Cerh benim hükmümdedir her kanda ben oturmuşam

Mülk benim elimdedir yıkan benem yapan benem

İşitin ey yarenler, aşk bir güneşe benzer

Aşk olmayan gönül, misal-i taşa benzer

Bu abilerimiz Cağaloğlu'nun 'Yûnus bilenleri’ndendi. Bir de kem- küm edenlerimiz vardı. Onlar ise daha çok mısranın başını söyleyip sonuna getiremeyenler, yahut manayı verip şiiri hatırlamayanlardı. Tabii ki buna rağmen onlara da teşekkür ediyoruz.

Şimdi de İstanbul'un Anadolu yakasından çevremizdeki tasavvuf ilgilisi büyüklerimizden, arkadaşlarımızdan aldığımız Yûnus yanıtlarını yayınlıyoruz:

Emrah Turgut (lise öğrencisi):Sezai Karakoç -Yûnus Emre

Eğer beni öldüreler, külüm göğe savuralar

Toprağım anda çağırır, bana seni gerek seni

Mal sahibi, mülk sahibi

Hani bunun ilk sahibi.

Mal da yalan mülk de yalan

Var biraz da sen oyalan.

Hatice Kübra DayıHatice Kübra Dayı (gazeteci & yazar):

Mal sahibi, mülk sahibi

Hani bunun ilk sahibi.

Bunca varlık var iken gitmez gönül darlığı.

Ali Ertürk (stajyer muhasip):

Söyle kalam mı derd ile

Derde derman bulayım mı

Geçti ömrüm gözyaşiyle

Bir gün ola gülmeyim miTurgut Erkam Nalbant

Turgut Erkam Nalbant (ihl öğrencisi):

İlim ilim bilmektir

İlim kendin bilmektir.

Sen kendini bilmezsin

Bu nice ilimdir.

Ahmet SelimAhmet Selim (akademisyen):

Yaradılanı severim, yaradandan ötürü!

Edep bir tac imiş nur-u hüda’dan

Giy ol tacı emin ol her beladan. (Bunu ne zaman söyledi Yûnus?!)

Yunus Önder (lise öğrencisi):Yunus Önder

Gözüm seni görmek için elim sana ermek için,

Bu gün canım yolda kodum yarın seni bulmak için.

Sonuç vahim!

Hatamız ve noksanlarımızla yaptığımız araştırmada, biz ‘Yûnus’ yurttaşlarının ciddi eksiklikleri olduğu ortada. Bizim değerlerimizin muhafızı ve bizden olan duyguların timsali Yûnus’u bizlerin tanımaması büyük bir tezat. Hele ki günümüzde onlarca Yûnus kitabının basıldığı, yüzlerce Yûnus ilahisinin seslendirildiği, internette klavyemiz kadar yakın olan Yûnus’a, onun değerlerine sahip çıkmamakla ihanet edemeyiz.

Vehbi Vakkasoğlu -Yûnus EmreEğer beni öldüreler,

Külüm göğe savuralar

Toprağım anda çağırır,

Bana seni gerek seni

Toprağı Allah diyen bu zatı tanımak ve tanıtmak vacip olsa gerektir. Yûnus’un fikir ve sevgi sistemine tüm insanlık muhtaçtır. İnsanlığın muhtaç olduğu asil şairi, bu büyük arifi tanıtmak da sorumluluk sahiplerinin vazifesi bizce.

Peki, ben ne yapabilirim?

Baskısı çokça bulunan, usta yazarların (özellikle usta diyorum, piyasada çıraklar çoğaldı) Yûnus Emre hakkındaki kitaplarını okuyarak, onu ilkin kendimiz tanımaktan başlayabiliriz. Çocuklarımıza onu konu edinen çizgi filmleri izletip çizgi kitapları okutturabilir, onları da teşvik edebiliriz. Sosyal paylaşımlarımızda Yûnus’un sözlerine ehemmiyet verebiliriz.

Murat Kekilli’den dinlediğimiz ‘Yûnus’ ilahilerinin Kekilli’ye ait olmadığını fark edebilir, Yûnus’un ilahilerine sahip çıkabiliriz. Yûnus Emre ‘facebook sayfası’ gibi sitelere üye olabilir, her gün Yûnus’tan birkaç dizeyi okuyabilir ve oluşturulan videoları izleyebiliriz. Daha sonrasında bu hizmetleri bizler de sunabiliriz. Ve en önemlisi de onun Divan’ını altını çizerek okuyabilir, paylaşabilir, düşüncelerini hayatımıza geçirerek ölümsüzleştirebiliriz.Mustafa Tatçı

Aramızda imam olanlar, görevli oldukları camileri Yûnus camilerine çevirebilir. Haftanın belirli bir günü Yûnus şiirleri okumaya başlayabilir. Bunu yıllarca sürdürebilir. Mesela sadece sabah namazından sonra bir veya iki Yûnus şiiri okuyarak Mustafa Tatçı Hoca’nın hazırladığı o değerli Yûnus Emre Divanı’nı hatmedebilir.

Âşık Yûnus söyler sözü,

Kan yaş ile doldu gözü

Bilmeyenler bilsin bizi,

Bilenlere selam olsun

Yûnus Emre

Mehmet Bahadıroğlu selamını iletti

Güncelleme Tarihi: 17 Ağustos 2010, 17:44
YORUM EKLE
YORUMLAR
SAFİYE
SAFİYE - 9 yıl Önce

YUNUSU DA DİĞER ATALARMIZ DİBİ GÖMDÜK VE DAHA YANLARINA UĞRAMYORUZ.TARİH BİZİ AFFETMEYECEK VE TALİHİMİZ DE GİTTİKÇE KÖTÜ OLACAK.SUÇ YALNZ BİZİM Mİ

Esad Eseoğlu
Esad Eseoğlu - 9 yıl Önce

Halka Yunus bilgisi sorulmuş,eyvallah.çıkan veriler değerlendirilmiş,tamam.fakat,sonlara doğru sanki abartılmamış mı?Yunus'u tanıtmak niye vacip oluverdi ya hu?buna nasıl karar veriverdik? Cami mevzusuna gelince.camilerde Yunus dizeleri hatmetmeye başlamak,onu hıfzetmeye kadar götürür.bundan ziyade,o dizeler cemaatçe tartışılsa,dizelerin insan lafzı olduğu hatırlansa..daha sağlıklı olur. Çalışma için yüreğinize sağlık.

ne diyeler hasan
ne diyeler hasan - 9 yıl Önce

yunus'u anlayan nerde yaşadığını, kim olduğunu anlar.yunus'u tartışmak,son derece sapkın bir düşüncedir.Yunus analitik bir şey değildir.Özdür,meyvenin çekirdeği gibidir,bizatihi meyvedir hatta.ye ye bitmez,ki hakkaten bitirilemedi yani.

yunus'u sevmeyende iyi niyet aranması mümkün değildir.gaflet içinde olabilir.alttaki arkadaşa sorum şudur:yunus konusunda insanları aksi yönde çabalayan sen,hangi eser konusunda baya bi çaba sarfediyorsun,bunu bi belirt,biz de hafızlığına bakalım.

Esad Eseoğlu
Esad Eseoğlu - 9 yıl Önce

Hayır, ben küçük bir eleştride bulundum ve bunun asla ağız dalaşı olmasına gerek yok: izin de vermem zaten. Belki de eleştirel bakışımı kullanmış oldum. Herhangi bir eseri aklmda tutarak da yapmadım, öyle olsa o eseri yahut kişiyi de yazardım vesselam.

Mehmet Bahadıroğlu
Mehmet Bahadıroğlu - 9 yıl Önce

Esad kardeşim kendisiyle şahsi ilişkileriminde bulunduğu bir dosttur. Kendisine lisan-ı münasiple cevap vermeye hazırlanırken bir üstteki kısaca 'hasan' künyeli kardeşimizin verdiği cevaptaki ilk paragraf, bana da extra olarak cevap verme zorunluluğu hissettirmedi.
Eğer orayı tam olarak anlayabilirsk, meyvanın kabuğuyla uğraşmayacağız.
Yorumun ikinci paragrafında ki tenkitlere müşterek değilsem de, soruları düşünmenin icab ettiği kanaatindeyim.
Hayırlı Ramazanlarınız Olsun.

güzel kardeşim hasan
güzel kardeşim hasan - 9 yıl Önce

yavrum canım cicim.kurban olduğum yunus'a eleştirel bir şekilde nasıl bakılacağını merak ediyorum.Yaradan bakış açını genişletsin,evlen 115 çocuğun olsun,ağız dalaşı olmasın,herşey gönlünce olsun ama oruç mu tuttu nedir veya deniz yolculuğunda mısın.Rabbi için tıkır tıkır çarpan yüreklerin, bu aşkvü heyecanını anlamak gerçekten çok güzel ama hakkaten yunus'u eleştir yani.Eğer acelecilikten veya acar bir sosyolog değilsen,gerçekten yunus'u okuduysan,neyin ters geldiğini söyle.

demirci isa torunu derler
demirci isa torunu derler - 9 yıl Önce

Yunus'a tapınmak dozajını hakikaten artırıyor be yarenler! Edebiyat tarihinde 6 tane Yunus olduğununda bahsediliyor. Ne biliyim, Rahman bize cenneti vaadederken Yunus cennetten cayıyor. Ama bu Yunus, o Yunus mu bilinmez; bir Yunus olduğu kesin. Ama hangi Yunus??? :) Ayrıca, eleştri kültürünüzü genişletmezseniz, yorumlara kapalı bir hayatla bir yere varamazsınız. Esad garibanı eleştirsin bırak Yunus'u, korkunuz neye be yarenler? Saf ve öz ise Yunus, tamam, kabuğu soysun adam; güzel olmaz mı ha?

bıktım hasan
bıktım hasan - 9 yıl Önce

6 tane'den ziyade,Yunus'a atfedilen şiirler çok.Yunus ismini alanlar da var,bu konunun içinden en güzel Abdülbaki Gölpınarlı çıktı.Ayıklamaya kuvvetle muhtemel onun olabilecekleri,ondan sonrakileri göstermeye çalıştı.

Burdaki mesele şu:Eleştirel eleştirel.Kahvede oturmuşsun,masanın bi tarafından çıkıyor birisi,eleştirin falan diye çıkışıyor.Yunus olmasa idi millet birbirini bıçaklardı bu ülkede,önce bunu görüp,sonra konuşmalı.Yunus'un yaptığını kimse yapamadı,itirazı olan var mı buna..


banner19

banner13

banner20