Yine yeni yeniden Gazze!

Gazze'ye gidecek İkinci Özgürlük Filosu için önkayıtlar başladı

Yine yeni yeniden Gazze!

Geçen sene Gazze'deki ablukayı kaldırmak için Gazze'ye yardım götüren Mavi Marmara yardım gemisinin ardından, bu sene de İHH öncülüğünde ikinci bir filo Gazze'ye gidiyor. Mavi Marmara saldırısından hemen sonra yapılan açıklamaları hatırlarsanız Bülent Yıldırım ve Gülden Sönmez diyorlardı ki: "Biz yine geleceğiz". Bunu herkes söylüyordu aslında. İsrail’in hain saldırısının üzerinden tam bir yıl geçmişken yeniden yola çıkacak olan Özgürlük Filosu için başvurular başladı.

Netanyahu tırstı

İsrail Başbakanı Netanyahu aylar öncesinden Gazze'ye gidecek 2. Özgürlük Filosu için askerlerini, devlet birimlerini toplayıp özel toplantılar yaptı. Başta Türkiye'ye olmak üzere sayısız sivil toplum kuruluşuna tehdit niteliğinde uyarılar yaptı. Bunların hiçbiri ne Türk halkını ne dünyadaki vicdan sahibi halkları korkutmaya yetmedi.

Mavi MarmaraMavi Marmara saldırısından sonra ikinci bir filo yola çıkacak olsa kimse başvuru yapmaz deniliyordu. Tüm bunlara karşılık, İHH kendi sitesinde Özgürlük Filosu başvurularını yayınlar yayınlamaz ilk 4 günde 5 bin kişi başvurdu. Filoya katılabilmek için yanıp tutuşan binlerce kişi var. Mavi Marmara'da verdiğimiz 9 şehit, Müslüman gönüllerde şehadetin anlamını yeniden filizlendirdi belki de.

Tüm Türkiye o gemide olacak

İstanbul'dan, Anadolu'dan yüz binlerce kişi 2. Özgürlük Filosu'na başvuru yapıyor. Kimler seçilecek, kimler gidecek aslında çok da mühim değil. Gazze'ye gitmek isteyen kaç kişi var bunu gösterecek bize başvuru sayısı. Belki birçok şeyi daha gözler önüne serecek. Dünyadan da sayısız ülkeden Freedom Flotilla 2'de bulunmak için istekler çok.

İkinci Özgürlük Filosu’na dünya çapında bir milyon kişinin başvuru yapması bekleniyor. Bu başta büyük bir rakam gözüküyor ama aslında az bile. Siz de etrafınızdaki insanlara Filo'ya başvuruların başladığını hatırlatabilirsiniz.

Filoya başvurular IHH’nın internet sitesinden yapılabilir

 

 

Merve Büşra Bozcu haber verdi

Yayın Tarihi: 15 Mayıs 2011 Pazar 10:09 Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2011, 22:04
YORUM EKLE

banner19

banner36