Yine anıldı Mevlana, göstermelik!

Mevlana Hazretleri kavuşalı 737 yıl olmuş. Resmi törenler şaşaalıydı..

Yine anıldı Mevlana, göstermelik!

MevlanaKonya Büyükşehir Belediyesinin 7 -17 Aralık tarihleri arasında tertib ettiği Hz. Mevlana’nın 737. Vuslat Yıldönümünü çeşitli etkinliklere sahne oldu. Etkinliklerin son gününde Mevlana'nın 737. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenlerinin kapanış programı olan Şeb-i Arus töreni Mevlana Kültür Merkezi'nde gerçekleşti. Mevlana Hazretleri, Mesnevisiyle, Divan-ı Kebir’iyle, Mektubat’ıyla anıldı.

13. yüzyılın en büyük alimlerinden ve o günden bugüne dünyayı etkileyen Mevlana Celaleddin Rumi, Vuslat’ının 737. yılında dünyanın dört bir yanından gelen misafirlerini ağırladı. Şeb-i Arus’da Müslüman’ından Hıristiyan’ına, Avrupalısından Uzak doğulusuna kadar birçok farklı dil, din, mezhep ve ırktan insan bir araya geldi. 

Siyasetçilerden Mesnevi panoraması

Hz. Mevlana’nın gücü öylesine hissedildi ki, bugün birbiriyle hiç geçinemeyen iktidar ve muhalefetin liderleri bile bir araya geldi. Törende dikkatleri çeken önemli bir husus, iki liderin törende binlerce sayfalık Mesnevi’den aynı sözleri örnek vererek adeta pişti olmalarıydı.

K. Kılıçdaroğlu ve R. Tayyip ErdoğanCHP Başkanı K. Kılıçdaroğlu; “Hamdım, piştim, yandım” sözlerinden yola çıkarak, İslam’ın ahlak kurallarını, Hz. Mevlana kadar insanlığa yansıtan başka bir şahsiyetin olmadığını, Mevlana’nın bütün insanların en büyük önderlerinden biri olduğunu sözlerine ekledi. Onun örnek kişiliğinin, eşsiz söz ve şiirlerinin hala milyonlarca kalbe nakşettiğini hatırlattı. Bizler de Hz. Mevlana’nın ne kadar ulu bir şahsiyet olduğunu, sekiz asır geçmesine rağmen, sözlerinin tabandan tavana bilinmesinden bir kez daha anladık. Mevlana Celaleddin Rumi, “Gel ne olursan ol, yine gel” sözüyle, iktidardan muhalefete, Aleviden Sünniye, ateşe tapandan ateiste kadar bir çok gönlü bir arada buluşturdu. 

Şeb-i Arus töreni

Başbakan Kur’ândan ayetle sözlerine başladı

Törende konuşma yapan Başbakan, “Tüm insanlığa söylenecek sözlerimiz var” diyerek, Kur’an’dan bir ayetle sözlerine başladı. “Bütün dünya var gücüyle üstümüze geldiği zaman bile ruhlarımızı kimse esir almaya muktedir olamıyor.” diyerek Hz. Mevlana’nın sözlerinin haşyet yaratan kısımlarını aktardı. “İster Cumhurbaşkanı, ister başbakan, istersen trilyoner ol; gideceğin yer 2 metrekarelik mezar” sözleriyle her şeyin gelip geçici olduğuna vurgu yaptı. 

Mesnevi 20 dile çevrildi 

Avrupa’da, İncil’den sonra en çok okunan kitabın Mesnevi olduğunu biliyoruz. Bugüne kadar 20 dile çevirisi yapılan eserin 21. dil olarak Yunanca’ya çevrildiğini ve bu çalışmanın baskıda olduğunu törende konuşan Başbakandan öğreniyoruz. 

Şeb-i Arus töreni

Bu yılın teması aşk

Bu tören her yıl farklı temalarla düzenleniyor. Bu yılın teması ise, aşk. Ahmet Özhan konseriyle bu aşkı nağmelerde duyabildik. Mesnevide geçen sözleri, nağmeyle işitmek yüreklere daha derinden etki etti.  Her ne kadar bu yılın teması olarak gösterseler de, aşk, Mevlana’nın her daim asıl meselesiydi. 

 

 

Orhan Özekinci duygulanarak haber verdi

GYY'nin notu: Mevlana'nın 5 kitabından biri olan Divan -ı Kebir isimli eserinin (seçmeleri eserden sayamıyoruz, bayım!) en son 1990 yılında basıldığı, Mevlana yılı diye, o da gecikerek, o yılı kaçırarak ancak 18 yıl sonra 2008'de tekrar basılabildiği bir ülkede, kitapçılarda Divan-ı Kebir'in bulunmadığı bir ülkede Mevlana sevgisine inanmıyorum!

Güncelleme Tarihi: 23 Aralık 2010, 09:41
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ayşe Çavdar
Ayşe Çavdar - 10 yıl Önce

Mevlana dünyanın en önemli alimidir. Vuslat törenini izledim, gözden kaçan bir çok şeyi bu yazıda yakaladım. Duygusallık ön planda ama, siyasetçilerin yaptığı ayıp. Orada bile laf dalaşına girmişler. O değil de, yazının altında ki not çok çarpıcı. Yuh yani!

Kadir Turlu
Kadir Turlu - 10 yıl Önce

En büyük alimlerden biri olan Mevlana'nın tüm dünya tarafından bilinmesi ve dünyanın dört bir yanından insanların gelmesi grur verici.Ve buna Türkiye'nin ev sahipliği yapması çok daha grur verici. Haber için teşekkürler..

banner19

banner13

banner26