Yeryüzü Doktorları'nı Konuştuk

Yakın bir zamanda Gazze'den dönmüş olan Yeryüzü Doktorları Türkiye Genel Koordinatörü Dr. Mehmet Güllüoğlu ile Gazze'yi ve Yeryüzü Doktorlarını konuştuk.

Yeryüzü Doktorları'nı Konuştuk

Mehmet bey, Yeryüzü Doktarları Türkiye genel koordinatörü olarak amaçlarınızı ve çalışmalarınızı genel olarak özetleyebilir misiniz?

 

Yeryüzü Doktorları 2000 yılında içlerinde Türkiye'den doktorlarında bulunduğu bir grup gönüllü doktor tarafından İngiltere"de kurulan bir dernek. 2004'ten itibaren de Yeryüzü Doktorları Türkiye adıyla Türkiye'de de faaliyet gösteriyor. Yaklaşık 20 ülkede faaliyet gösteren Yeryüzü Doktorları gücü yettiğince “Orada ve Her Yerde” gönüllü sağlık hizmeti sunmaya çalışıyor.

 

 

Kimler Yeryüzü Doktorları"na fiili olarak yardımda bulunabilir? Eczacı, hemşire gibi sağlık çalışanlarını da gönüllü olabiliyorlar mı?

 

Her meslek grubundan gönüllü olunabilir, herkes neler katabilirse, elinden ne gelirse o şekilde yardımcı olmaya çalışıyor.

 

Gönüllü olmak isteyen sağlık çalışanlarında ne gibi özellikler arıyorsunuz?

 

Gönüllü olmaları aranan ilk ve tek şart aslında, neler yapabilecekleri. Ondan sonra kişiye göre netleşiyor.

 

Yakın bir zamanda Gazze"deydiniz. Oradaki sağlık koşullarını ve size karşı halkın tutumunu anlatabilir misiniz?

 

Öncelikle halkın moralinin yüksek olduğunu söylemek zorundayım. İsrail'in saldırılarına karşı direniş ruhu devam etmekte. Sağlık koşulları savaş zamanı ihtiyaç olan malzemelerin istenildiği gibi giremediği ve yeterli sağlık personelinin girmesine de izin verilmiyordu. Ama ateşkesden bu yana içeriye en azından kısa vadede yetecek tıbbi malzemenin girişine izin verildi. Dünyanın farklı ülkelerinden farklı branşlarda da yüzlerce doktor Gazze'de gönüllü hizmet vermeye çalışıyor.

 

Bize karşı ise gerek sayın Başbakan'ın Davos'taki konuşmasından önce, gerek sonra, Türkler'e karşı hep sevgi gösterisinde bulundular. Türkiye'den gelen yardımların manevi olarak daha kıymetli olduğunu söylüyorlardı. Hele bir de Recep Tayyip Erdoğan'ın Gazze'yi destekleyen açıklamaları onları daha bir mutlu etti. O hafta Cuma namazından sonra yapılan mitinglerde temsili olarak herkes bizleri kucakladı, tebrik ve teşekkür etti.

 

Peki bundan sonra Gazze için neler yapabiliriz veya yapmalıyız?

 

Her şerde bir hayır vardır düsturu gereği, bu şer saldırılarının da Müslüman dünyayı birbirine yaklaştırma hayrına vesile olmasını umuyoruz. Bu bağlamda okuyanlarımız için İslam Dünyasını okumanın tam zamanı. Gazze neresi? Tarihi ne? Filistin ve İsrail'in tarihinden neler öğreniriz? Mazlum başka Müslüman coğrafyalar, gayri müslim mazlumlar. Kongo'da her gün yüzlerce insan ölmeye devam ediyor. Çeçenistan'dan haberimiz yok, Keşmir"de son durum nedir? Bu bilgi birikiminin oluşması bilinç düzeyine erişince, gerisi kendi kendine gelir. Yapılacak maddi yardımlar, oralara yönelik projeler bu okumalardan sonra istemeden gelir zaten.

 

Genç Yeryüzü Doktorları adı altında bir oluşuma gittiğinizi ve toplantılar yaptığınızı duyduk. Kimdir bu gençler?

 

Genç YYD, Yeryüzü Doktorlarının gençler ve kendini genç hissedenler için şu an proje aşamasında olan bir oluşumu. İlk toplantısını yaptık ve Dünyaya karşı meraklı, kafasında soru işaretleri olan bir çekirdek grup oluştu diyebilirim. Zaten insanı harekete geçiren de bu soru işaretleri değil midir? Zaman içinde bu Genç YYD'nin adının çok duyulacağını düşünüyorum.

 

Gençlerden beklentileriniz nedir? Mesela bir tıp fakültesi öğrencisinin size nasıl bir faydası dokunur?

 

Afrika'da, Nijer'de ya da başka bir ülkede proje yapmak sadece uçak biletini almakla sınırlı değil. Öncesinde yoğun bir hazırlık gerektiriyor. En az birkaç ay öncesinden başlıyor bir ekibin hazırlığı. Bu hazırlık süreci bir yana, Sağlık NGO*'culuğu adına da ülkemizde bir bilgi birikimi eksikliği var. Bu bilgi altyapısının oluşması Genç YYD'nin üstleneceği alanlardan biri. Yani sadece Yeryüzü Doktorları gençlerden faydalanmayacak, dahası gençler bu birikimden faydalanacak diye umuyoruz. Kollektif bir çalışma sistemiyle, büyük çalışmalar yapabilmeyi hedefliyoruz.  Yeryüzü Doktorlarının tanıtım faaliyetleri, web ihtiyaçları da  Genç YYD'lilerden beklediğimiz diğer yardımlar.

 

Genç Yeryüzü Doktorlarına dahil olmak isteyen kişiler arkadaşlar size nasıl ulaşabilir?

 

www.yeryuzudoktorlari.org sitesinden, ya da  Dr. Mehmet Güllüoğlu olarak benim  kmehmetg@hotmail.com mail adresimden iletişim kurabilirler. Şu an bir mail grubumuz var. Grubumuzun büyüklüğüne göre farklı iletişim kanallarını da kullanabiliriz.

 

Dünyabizim okurlarına iletmek istediğiniz bir mesaj var mı?

 

Herkesin bir birey olarak yapabileceği bir şey var bunu unutmasınlar derim. Sayın Başbakan'ın Davos'ta yaptığı çıkış bir çoğumuzun ruhunu okşadı, özlediğimi günler dedik içimizden. Ama aslında bizi ne kadar büyük sorumlulukların beklediğini de bilmemiz lazım. Uyuduğumuz saatlerin azalması, okuduğumuz saatlerin artması lazım. Yani yapacak çok şeyimiz var, ve her bir bireyin bunun farkında olması lazım.

 

Bu keyifli söyleşi için çok teşekkür ederim. Allah işlerinizi bereketlendirsin.

 

Ben teşekkür ediyorum, dunyabizim.com okurlarını, tam da adları üstünde, Dünyabizim diyenleri Yeryüzü Doktorları'na bekliyoruz..

 

 

Salih Demirhan yazdı

*Non-Governmental Organization: Sivil Toplum Kuruluşu

Yayın Tarihi: 11 Şubat 2009 Çarşamba 17:51 Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2011, 16:12
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Muhammed
Muhammed - 13 yıl Önce

Okumaktan zevk aldığım röportajın bitiş cümlesi de mest etti beni: "Dünyabizim diyenleri Yeryüzü Doktorlarına bekliyoruz.."
Teşekkürler.

Hakan Sarı
Hakan Sarı - 13 yıl Önce

Dünyabizim'in ardından Vakit gazetesi de Yeryüzü Doktorları'ndan Dr.Mehmet Güllüoğlu ile röportaj yapmış: http://www.habervaktim.com/haber/57347/siyonistler_acil_servise_bile_fuze_attilar.html

zehra
zehra - 13 yıl Önce

daha önce yaptığınız çalışmalardan haberim olmuştu.
bir arkadaşın gonderdiği bu haber linkiyle sizi daha yakından tanımış olduk.
bu röportajı yapan arkadaşa da teşekkürlerimi iletiyorum vesile olduğu için.

banner26