Yerde gezen güneş bir kaba sığmaz!

Hidayete mazhar olmuş kime muştu yüklenmiştir? Hayatın anlamı içinde saklı olan, görünen ve görünmez âlemin sırrına vakıf olmuştur. Kendini, varlığı var edeni bulmuştur. Ahmet Mercan yazdı

Yerde gezen güneş bir kaba sığmaz!

 

 

Hidayete mazhar olmuş kime muştu yüklenmiştir? Hayatın anlamı içinde saklı olan, görünen ve görünmez âlemin sırrına vakıf olmuştur. Kendini, varlığı var edeni bulmuştur. İç huzurun kapısından girmiş, zorluklar zorluk olmaktan çıkmıştır.

Böylesine diriltici muştuyla donananın yerinde durması bencillik olur; bu bir kurtuluş çağrısıdır düğüm atıp saklanmaz. İnsanlığın ortak sofrasına taşınması, servis edilmesi gerekir.

Durmak bencillik olur; koşmak gerekir. En yakın insana, en uzak yıldıza; havaya, suya cemre düşer gibi akmak gerekir; temiz ve akıcı.

Güneşi dağıtır gibi, gecede, hiçbir şey görmeyenlere ışık taşıyıp uçmak gerek; yedi iklim, yedi kıtaya şifa sözlerini ulaştırmak…

İma ile, söz ile en güzele ulaşmak için, hakikatin diriltici soluğunu içmeye çağırmaktan daha güzel ne olabilir ki…

Muştu bir dağa düşer. Dalga dalga açılır okyanusta, ölümün gözlerine, korkuların canevine iner. Kalplerde güneş açar, saklanmaz ölümün ilacı, elde tutulmaz.

Yerde gezen güneş bir kaba sığmaz.

Susuzluktan ölecek gibi beklerken anlam arayanlar, nehri bedende saklamak olmaz.

Işık yoksa göz neye yarar.

 

Ahmet Mercan yazdı

Güncelleme Tarihi: 28 Kasım 2013, 12:59
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13