Yeni Şafak'ta iki yeni yazar başlıyor!

Yeni Şafak acaba ilk çıktığı zamanki güçlü kadrosunu bundan sonra yakalayabilir mi? İbrahim Karagül dönemi ile bunu bekleyeceğiz bakalım.

Yeni Şafak'ta iki yeni yazar başlıyor!

 

Yeni Şafak gazetesinde son zamanlarda yaşanan değişikler, " Yeni Şafak'ta neler oluyor" sorusunu akıllara getirdi. Ali Akel'in, Uludere'yle ilgili yazısının ardından işten çıkartılması, akabinde gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Yusuf Ziya Cömert’in istifa edip Star gazetesinin Genel Yayın Danışmanlığına getirilmesi soru işaretlerini çoğalttı.

İbrahim Karagül, Yeni Şafak'ın başında

Bu olayların akabinde, TV Net'in Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Karagül, Yeni Şafak Gazetesi'nin Genel Yayın Yönetmenliği pozisyonuna atandı. Herkes, "şimdi ne olacak" sorusunu sorarken önce Yeni Şafak'ın kendi içinde pozisyon değişimleri, editör atamaları ve Cumartesi ekinin kaldırılması durumu yaşandı. Tam, "bir şeyler kötüye mi gidiyor" derken gazetede güzel adımlar atıldı. Yeni habercilik anlayışını, yeni kadrosuyla yepyeni bir heyecanla sürdürecek olan Yeni Şafak, kadrosuna genç muhabirleri katmanın yanı sıra, genç yazarları da katacakmış.

Hüseyin Hatemi başlamıştı

Yeni Şafak gazetesinin ilk çıktığı zamanki güçlü yazar kadrosunu sonraki yıllarda sürdürmesi kolay olmadı. Yeni Şafak'ın 2000 sonrasında entelektüel üslubu bırakmayı tercih etmesi İslamcılığın çok uzağında sağ bir gazete olan Zaman gazetesini bile kimi zaman köşe yazarları kalitesi bakımından öne geçirdi. Akif Emre, Yusuf Kaplan, Hayrettin Karaman, Gökhan Özcan, Müfid Yüksel gibi önemli yazarları ile yine de o eski kaliteli Yeni Şafak'tan izler taşıyan Yeni Şafak'ın Hürriyet-Milliyet gazetesi kompleksi ile çıkmayı bırakması en akıllı çıkış yolu gibi görünüyor. Bünye sindeki eksikliği az çok fark eden Yeni Şafak, Hüseyin Hatemi’nin yazılarına yer vererek bu gerilemeyi kapatmaya çalıştı. Ancak, bu yeterli değildi. Yeni yazarlar, yeni muhabirler, yeni soluklar, heyecanlar eklenmeliydi.

Kültür-Sanat sayfası  zenginleşiyor!

Kültür-Sanat sayfasında önemli kültür adamlarından Ömer Lekesiz, hikâyeci Mustafa Kutlu ve Fatma Barbarosoğlu ve usta yazar Rasim Özdenören’i bulunduran Yeni Şafak, şimdi de bünyesine genç iki kültür adamını kattı. Zaman Gazetesi’nde haftada 6 gün okuduğumuz Kültür-Sanat sayfası artık Yeni Şafak’ta da mı olacak sorularını akıllara getirdi.

Bir şair, bir şairromancı

Kadrosunda Ömer Lekesiz, Mustafa Kutlu ve Rasim Özdenören gibi önemli 3 yazarını barındıran Yeni Şafak, bünyesine Murat Menteşedebiyatımıza kendi alanlarında yeni bir soluk getiren ve Kimsenin Kalbi, Güzellik Uykusu ve Son Düzlük gibi kitaplarıyla tanıdığımız şair İbrahim Tenekeci’yle, Dublörün Dilamması ve Korkma Ben Varım romanlarıyla tanıdığımız Murat Menteş’i kattı. Haftanın her günü Kültür-Sanat yazıları okuyacağımızı umduğumuz Yeni Şafak'ın atılımlarının ve "özüne dönüş"ünün sürmesini diliyoruz!

 

Sami Akbıyık haber verdi

Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2012, 12:30
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
malcolm
malcolm - 8 yıl Önce

menteşin eski kitapları meşhur değilken kelepir fiyatına satılmıştı. meşhur olduktan sonra o kitapları cok merak eden var. yeniden gözden geçirip basmayı düşünüyordu ama roman yazmaktan ve programlardan gözden geçirmeye vakit bulamıyor olabilir.

Bakidir
Bakidir - 8 yıl Önce

Hakan ALBAYARAK'ı i-s-t-i-y-o-r-u-z...

mehmet
mehmet - 8 yıl Önce

Yeni Şafak'ın özüne dönmesi için önce gerektiğinde hakikatın hatırı için iktidara muhalefet edebilmelisi gerekiyor. Son dönemlerde attığı manşetlere ve Ali Akel olayına bakılırsa çok uzak bir ihtimal.

Musa Pazarlı
Musa Pazarlı - 8 yıl Önce

Murat Menteş ve İbrahim Tenekeci çok değerli iki edebiyat adamı..Yeni gazeteleri hayırlı, uğurlu olsun. Ancak Yenişafak'ın bundan sonra özgün, entelektüel gazete olma ihtimali çok zayıf. Çünkü karşımızda taraflı manşetleriyle fazlasıyla politize olmuş bir gazete var. Yusuf Kaplan ve Akif Emre'nin köşe yazıları dışında entelektüel, eleştirel, yol gösterir muhalif bir duruşu kalmadı gazetenin.

nursena
nursena - 8 yıl Önce

kadro harika olmaya başladı şimdi Hakan Albayarak'ın da dönmesini bekliyoruz.

sabri ünal
sabri ünal - 8 yıl Önce

Murat Menteş bey abimizin deneme kitaplarını baskısı kalmadı. Şule veya birileri el atıp yeniden baskısını yapsalar güzel olur.Elimdeki arşivlik kitapları da kapanlar olmuş.Bir de Murat Menteş'in Turizm üstüne bir gerçek hayat yazısı vardı. Bulamadım gitti.

Abdullah Kara
Abdullah Kara - 8 yıl Önce

Dücane Cündioğlu'nun yazılarını okumak için haftanın 2 günü alıyordum en azından. Dücane Bey'in muhtemelen kendi şahsi bir kararından dolayı gazetede köşe yazısı yazmaktan vazgeçmesi kötü oldu. Gazeteyi uzun zamandır tek tük alıyorum. Haberde belirtildiği üzere gerçekten de çok kaliteli yazarları var. Rasim Bey, Mustafa Bey gibi. Rabbim kolaylıklar versin.

banner19

banner13

banner26