Yeni Şafak kitaplığında neler vardı neler

Henüz gazetelerin tava tencere vermekten us(l)anmadığı, kuponlarla tava tencere dağıttığı zamanlar Yeni Şafak gazetesi bir yayın dizisinin öncüsü olmuştu.

Yeni Şafak kitaplığında neler vardı neler

 

“Türkiye’nin birikimi” sloganıyla yola çıkan 1995’li yılların Yeni Şafak gazetesinin kadrosunu bugün -benim nazarımda- hiçbir gazete yakalayabilmiş değil. Türkiye’de o tarihlerde gazeteler -bilenlerin malumudur- sadece tava tencere vermekle ya da muzır neşriyat ile maruf idi. Ne kadar kupon o kadar tencere tava.

Hâl böyle olunca müstakim duruşlu, fikri ve inancı önceleyen gazete çıkarmak çok kârlı bir yol gibi gözükmese de Yeni Şafak (elbette ki merhum Ahmet Şişman beyefendi öncülüğünde) bu büyük yükün ve riskin altına girmiş ve gazetenin yayını büyük bir heyecan uyandırmıştı. Türkiye’nin düşünce hayatında önemli izler bırakan pek çok isim kadroda yer alırken, gazete yeni bir gelenek daha başlattı. Yeni Şafak Kitaplığı altında onlarca kitabı gazete ile hediye etti.

 
 

Gazeteler de kitap verir

Gazeteler asli fonksiyonuna Yeni Şafak’ın kitap kampanyası ile tekrar dönmüştü. Zira dönemin Yeni Yüzyıl ve Cumhuriyet gazeteleri de aynı tarihlerde bir düzine kitap vermişlerdi.

Yeni Şafak dört grup halinde eserleri sınıflandırmıştı: “Kültür Dizisi”, “Ansiklopedik Dini Bilgiler”, “Yakın Tarih Dizisi” ve “Ömer Seyfettin’den Hikâyeler”. Peki, kimler ve hangi eserleri vardı bu listede? Bugün bende hâlâ mevcut olan yazar ve eser isimleri şunlar:

Kültür Dizisinden:

Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma - Sömürü Ajanı İngiliz Misyonerleri

Mustafa Özel - İktisat, Siyaset ve Din

Mustafa Karaalioğlu - Tüketim Virüsü

Ahmet Taşgetiren - Türkiye’ye Karşı Türkiye

İsmail Kara - Türkiye’de İslâmcılık

Ansiklopedik Dini Bilgiler Serisinden:

Vecdi Akyüz - Cemaat ve Cuma

Vecdi Akyüz - İbadet ve Temizlik

Şah Veliyyullah Dıhlevi - İnsanın Yaradılışındaki Hikmetler

Yakın Tarih Dizisinden

Şükrü Karatepe - Meşrutiyet ve Anayasa

Azmi Özcan - Abdülhamid ve Hilafet

Mustafa Budak - Milli Mücadele’de İç Ayaklanmalar

Mümtaz’er Türköne - Osmanlı Modernleşmesinin Kökleri

M. Fatih Andı - Tanzimat’tan Cumhuriyete Türk Edebiyatı

Rasim Özdenören - Müslümanca Düşünme Üzerine Denemeler

Muhammet Erat - Kazım Karabekir

Aykut Kazancıgil - Türkiye’de Bilim ve Teknoloji (1789-1922)

Yine Ömer Seyfettin Dizisinden de Efruz Bey I ve II, Başını Vermeyen Şehit, And, Harem, Diyet isimli hikâye kitapları hatırımızda kalan kitaplardan bazıları.

1995 tarihli yayınlanan bu eserlerde bu büyük yayın faaliyeti duyurulurken, Yeni Şafak’ın bu büyük kültür hizmetine atıf yapılır ve basın hayatında yapılan bu hizmetin başlı başına bir büyük hadise ve hamle olacağı ifade edilir. Gazetenin haftanın diğer günlerinde verdiği üç dergiden (Ustura, Şafak Çocuk ve Pratik Sanat) sonra bu kitap dizisinin de büyük boşluğu dolduracağı ifade edilir.

Kitapların hacim olarak küçük, ama yayınlandığı dönem itibarıyla sarsıcı ve uyandırıcı yayınlar olduğu hepimizce malumdur.

Ne var ki devir, devran döndü. Şimdilerde kültür sanat haberlerinin bile yer almadığı gazeteler vitrinlerdeki yerlerini aldı. Kitapları ise sadece kitap eklerinin sayfaları arasında karıştırarak görebiliyoruz.

Yeni Şafak ne iyi etmiş de bu kitapları vermiş diyorum kendi kendime. “Türkiye’nin Birikimi” olup tarihe kayıt düşmek böyle bir şey olsa gerek.

 

Kâmil Büyüker, gazetelerin de kitap verebileceği zamanlara döndü

Güncelleme Tarihi: 19 Mayıs 2016, 16:58
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
ÖKKEŞ KUL
ÖKKEŞ KUL - 6 yıl Önce

bu kitapları topluca bulabileceğimiz bir yer var mı acaba (kütüphaneler dışında) evde, kendi rafımıza koymak üzere?

Kâmil Büyüker
Kâmil Büyüker - 6 yıl Önce

Sahhaf ya da ikinci el kitapçılardan bulmayı deneyebilirsiniz.

banner19

banner13