Yeni dönemin ilk dersinde konuşulanlar

'Bir öğretmen yeni döneme nasıl başlar, öğrencilere neler yapmalarını söyler?' diye merak ettik. Ve bu soruyu öğretmen-yazarlardan Esenler İbrahim Turhan Anadolu Lisesi’nde görev yapan Mahmut Balcı’ya sorduk. Muhammed İslam Altun konuştu.

Yeni dönemin ilk dersinde konuşulanlar

 

 

“Bir öğretmen yeni döneme nasıl başlar, öğrencilere neler yapmalarını söyler?” diye merak ettik. Ve bu soruyu öğretmen-yazarlardan Esenler İbrahim Turhan Anadolu Lisesi’nde görev yapan Mahmut Balcı’ya sorduk. “İlk dersinizde öğrencilerinizle neler paylaşıyorsunuz?” dedik. Çünkü ilk derste öğrencilere verilen bakış, yani istikamet çok önemlidir. İlk düğmeyi yanlış düğmelemek, diğerlerinin de yanlı düğmelenmesi demektir.  İşte Balcı’nın sorularımıza verdiği cevaplar:

“Ben sınıfta söze şöyle başlıyorum:

‘Arkadaşlar, karnenizdeki notlar sizin bir dönem boyunca gösterdiğiniz çabaların bir fotoğrafı sayılır.

Birinci dönemin iyi bir muhasebesini, analizini yapmanız gerekir. Aynı hatalara yeni dönemde düşmeyelim.

Zamanınızı iyi değerlendirin.

İlk haftadan itibaren dersleri takip etmeye çalışalım.

Planlı ve disiplinli bir hayatınız olmalı.

Değerlere bağlı bir hayatımız olmalı. Kariyerimiz isteğimiz değerlerimizin önüne geçmemeli.

İkinci dönemde ruhunuz ve fizyolojiniz, mevsim gereği, daha çok dışarıda vakit geçirmek isteyecektir. Onun için nisan ayı dâhil, şubat ve mart ayını verimli çalışarak geçirin.

Her sınıfa ve yaşa göre okumanız gereken kitaplar listeniz olmalı

Her sınıfta öğrenmeniz gereken konuları ihmal etmeniz halinde, üniversite sınavlarına hazırlanmak için, aynı konuları mutlaka öğrenmeniz gerekecek. Bunun için en iyi dershanelere gitseniz veya özel öğretmenle çalışsanız dahi, eksikliklerinizi tamamlamanız çok zaman alacaktır. Bu ise, hem psikolojik yıpratacak hem de zaman açısından bir kayıp olacaktır.

Kültürel etkinliklere, kitap ve dergi fuarlarına gitmeye çalışalım.

Oturduğumuz ilçede güzel çalışmalar yapan sosyal ve kültürel mekânlara gidelim, vakıf ve derneklerle iletişim halinde olalım.

Her yaşa göre izlemeniz gereken filimler izleyiniz, gitmeniz gereken sinema filmlerine gidiniz, dinlemeniz gereken müziklere ait bir arşiviniz olmalı.

Her sınıfa ve yaşa göre okumanız gereken kitaplar listeniz olmalı.

İnsanlığın yaşadığı dramları, acıları kendimize dert edinelim

Bir okuma grubuna girin veya arkadaşlarınızla birlikte bir okuma grubu oluşturun. Haftada bir gün bir araya gelin. Örneğin Sezai Karakoç, Necip Fazıl, Mehmet Akif gibi birçok kıymetli yazarın kitaplarını okumak üzere bir okuma grubu oluşturmanız mümkündür.

Sağlam bilgi kaynaklarından bilgilenelim.

Bireysel ve manevi hayatımızı geliştirecek çalışmalar yapmalıyız.

İbadetlerde zorunlu olan bilgileri öğrenelim. Namaz surelerini ve dualarını ezberleyelim.

Toplumsal, sosyal hayatta olup bitenlerle ilgilenelim.

İnsanlığın yaşadığı dramları, acıları kendimize dert edinelim. Acil insani yardıma muhtaç insanlara yardımcı olmaya çalışalım. Bu konuda ırk, renk ve ülke farkı gözetmeyelim. Bazılarını ortaya attığı, ‘Acaba yardımlar tam yerine ulaşıyor mu?’ şeklindeki art niyetli ve insanları iyilik yapmaktan alıkoymayı amaçlayan düşüncelerinden uzak duralım. Kurtuluş savaşında Hindistan’dan, Afganistan’dan ve Pakistan’dan Müslüman kardeşlerimizin Anadolu’ya yardımlar gönderdiklerini bilelim.’”

 

Muhammed İslam Altun sordu

Güncelleme Tarihi: 15 Şubat 2014, 11:58
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13