Yeni dergiler, kitaplar geliyor!

Mustafa Celep, edebiyat dünyasının nabız vuruşlarını duyurdu..

Yeni dergiler, kitaplar geliyor!

Güzün Son Konuğu

 

Usta Yazar Reşit Güngör Kalkan’nın TYB Gaziantep Yayınları bünyesinde çıkan yeni bir deneme kitabı yayınlandı. ‘Güzün Son Konuğu’ adını taşıyan bu eser, ayrıntıya önem veren, ironik ve özgün üslubuyla dikkat çekiyor. Yoğun ve incelikle kotarılmış olan bu eserin deneme türüne yeni ve farklı bir açılım getirdiğini düşünüyoruz.

 

 

 

Kuyudaki KoroBünyamin K ve arkadaşlarının ‘Kuyudaki Koro’ adıyla yeni bir dergi çıkaracağını duyduk. 90’ların sonunda yayınlanıp kapanan Kuyudaki Koro, yeni yayın döneminde dergi içindeki yenilikleriyle umarız hak ettiği değeri bulur.

 

  • 2012 itibariyle Özcan Karabulut tarafından Dünyanın Öyküsü adında yeni ve özgün bir öykü-eleştiri dergisinin çıkacağını duyuralım istedik.

 

Nadir Aşçı, Gölgede Kırk

 

Başkalarının Hayatı, 5.sayının hazırlığı içinde...

 

 

KTÜ’den Edebiyat Hocam Ertuğrul Aydın ve iki değerli şair arkadaşım Serkan Türk ve Nadir Aşçı’nın Serander Yayınları’ndan şiir kitapları yayınlandı, cümle alem duysun istedik..

 

 

Hüseyin Kaya

 

Aziz Dostum Hüseyin Kaya’nın Ötüken Yayınları’ndan deneme kitabı çıktı: İçinde Çırpınıp Durduğum Deniz.

  •  
  •  
  • Ömer Yalçınova ve Murat Sözer 2012 yılı itibariyle ilk şiir kitaplarını yayınlayacaklar. Avangard Yayınlarından çıkacak olan bu kitaplarla birlikte Yalçınova’nın roman yazılarının da kitaplaşacağını duyuralım istedik..

 

Salim Nacar160ıncı Kilometre Yayınları adıyla kurulan Heves şairlerinin ürünlerinin yayınlandığı eserler hakkında kısa veya uzun bir tanıtım ve değerlendirme yazısına rastlamadık. Ahmet Güntan’ın  Esrariler ve İyot’tan sonraki dergilerde yazdığı düzyazıların toplamı ‘şiirgeldidüzyazıyıbuldu’ kitabına bir mim koyalım.

 

Mustafa Uçurum ve Salim Nacar’ın ikinci şiir kitapları yayınlansa keşke.

 

 

Cevat Akkanat, Korku Islığı

 

Ege Şiir Topluluğu tarafından Şeyderg adında şiire farklı kanallar açacağını düşündüğüm bir şiir dergisi yayınlanacak.

 

 

Cevat Akkanat’ın ilk gençlik ürünü şiirlerinden oluşan Korku Islığı, Lika yayınlarından çıktı.

 

 

İbrahim Eryiğit, Nurettin Durman ve Mevlüt Ceylan tarafından dergiler evrenine görsel yanı ağır basan farklılığını ilk sayıyla hissettirebilecek bir derginin katılacağını haber verelim.

 

Yahya Kurtkuyu, Barınma Felsefesi

Osman Çakmakçı’nın polemikleri ve düzyazılarının yer aldığı kitaplarını da okumak isteriz. Toplu şiirleri Avangard Yayınları’ndan 2011’de çıkmıştı.

 

 

Kıymetli şair kardeşim Yahya Kurtkaya’nın ilk şiir kitabı Barınma Felsefesi, Şule Yayınları’ndan çıktı, sevincim sevincime eklendi, katmerleşti, tebrik ederim kardeşim. Umarız ki hayırlara vesile olur.

 

Hakan Arslanbenzer’in bir kültür dergisi çıkaracağı sözünü unutmadık, hatırlatalım istedik.

 

 

DeğirmenDeğirmen Dergisi 29. Sayısını ‘Yüzyılın Dergileri’ adını verdiği hacimli bir dosyayla yayınlayacak. Farklı kesimlerden dergi editörleri, şair ve yazarlar yazılarıyla dosyaya katkı sunacaklar. Ortaya kült bir sayı çıkacağını düşünüyorum. Dönem içinde belirleyici olmuş dergiler üzerine yazılmış yazılardan oluşan bir dosya olacak bu. Değirmen, dergiler evrenine kendi mührünü vuracak.

 

Geçen senelerde ‘Edebiyattan Yana’ adında tek sayılık, şiir eleştirisine hatırı sayılır derecede önem veren bir dergi çıkmıştı. Bu tür genç ve devinimli dergilerin özlemi içindeyim.

 

Zalifre Yazıları 13. Sayının hazırlığı içinde..

 

 

Zafer‘Kötü çocukların iyilik hareketi’ Habis, yeni tasarımı, yeni yüzüyle tekrar yayınlanıyor. Kitap eleştiri yazılarıyla Salim Nacar’ın da katkılarının olacağı dergi karşısında heyecanlanmadım değil.

 

Sakarya’da Zafer Dergisi 420 sayıdır çıkıyor. Bilim Araştırma Dergisi Zafer’in dikkate değer yazılar içerdiğini belitmiş olalım.

 

Mahalle Mektebiİstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü yayını olan Eğitim ve Kültür Dergisi ‘İstanbul’, Kasım 2011 tarihli 5. sayısını Mehmet Akif’e ayırdı.

İstiklal Marşı Derneği’nin çıkaracağı 40Bir Mısra adlı derginin ne zaman yayınlanacağından haberim yok.  Bekleyeceğiz..

Mustafa Burak Sezer ilk şiir kitabını yayınlasa da okusak. Sezer çalışkan bir şair. Çevirilerinin de yayınlanması çeviri dünyasına ciddi bir katkı olacaktır.

Mahalle Mektebi dergisinin editörü Vural Kaya oldu. Dergi olumlu anlamda değişecek, eminim.

Son haber: Sakaryalı genç-yaşlı şair ve yazarların Değirmen’e duyarsız kalışlarını kavramaya çalışıyorum…

 

Mustafa Celep, haber verdi

 

 

Yayın Tarihi: 12 Aralık 2011 Pazartesi 23:20 Güncelleme Tarihi: 29 Aralık 2011, 23:46
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
ali akyurt
ali akyurt - 10 yıl Önce

bir de ahmethan yılmaz'ın yeni şiir kitabı çıktı, daha birkaç gün oldu gerçi herhalde. hakan arslanbenzer'in milat'ta kitap hakkında yazdığı yazı için tklynz. http://www.fayrap.com/sokaklar-acmak/

ali akyurt
ali akyurt - 10 yıl Önce

bir de ahmethan yılmaz'ın yeni şiir kitabı çıktı, daha birkaç gün oldu gerçi herhalde. hakan arslanbenzer'in milat'ta kitap hakkında yazdığı yazı için tklynz. http://www.fayrap.com/sokaklar-acmak/

fatih uşaklı
fatih uşaklı - 10 yıl Önce

Aşıkane dergisinin 3.sayısı çıktı. *** http://asikanedergisi.org/ussaki.php?id=78 *** http://www.asikaneyayinevi.com/Asikane-Dergisi,PR-12.html *** http://www.facebook.com/note.php?note_id=196793743691004

banner26