Yeni bir üniversite geliyor

İlim Yayma Vakfı O'nun adını yaşatmak için İstanbul'da üniversite kuruyor. YÖK onayladı, şimdi sıra MEB'de.

Yeni bir üniversite geliyor

Sabahattin ZaimHepimizin Hocası

İlim Yayma Vakfı 2007 yılında vefat eden akademik çevrede “Hocaların Hocası” olarak tanınan merhum Sabahattin Zaim’in adını yaşatmak için İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesini kuruyor. Prof. Dr. Sabahattin Zaim Üniversitesi’nin 2011-2012 eğitim-öğretim dönemine yetiştirilmesi planlanıyor. Vakfın İstanbul’da bulunan Bakırcılar Yokuşu, Vefa ve Fındıklı’daki binaları üniversiteye tahsis edilecek. Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) Genel Kurulu geçtiğimiz hafta yaptığı toplantıda Sabahattin Zaim Üniversitesi’nin kurulmasıyla ilgili olumlu görüş bildirerek dosyayı Milli Eğitim Bakanlığı’na gönderdi.

 

İlim Yayma VakfıAlim ve muallim

İktisat Profesörü Sabahattin Zaim, hayatı boyunca birçok öğrenci ve akademisyen yetiştirdiğini biliyoruz. İslam Ekonomisi üzerine çalışmaları bulunan Zaim’in faizsiz bankacılık tezinin de önderidir. Türkiye'de uzun zaman sosyal siyaset içerisinde yer alan çalışma ekonomisi alanında da ilk kitabı yazdı. Uluslararası İktisatçı Ödülü sahibi. Sakarya Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinin kurucu dekanlığını yaptı ve o dönemde fakülteye aldığı akademisyenlerle gündeme geldi. Yurt dışında bir çok üniversitede misafir öğretim üyesi olarak çalıştı.

 

Sabahattin ZaimBir ekoldü

Aliya’nın vasiyeti olan Uluslararası Sarajevo Üniversitesinin kurucu rektörlüğünü yaptı. Bugün Türkiye’de siyasette yer alan birçok isim onun öğrencisiydi. Özellikle akademik camiada Zaim ekolü diye bir ekolün varlığından söz etmek mümkün.

İslâm'ın ekonomiye bakışını, yatırım, kalkınma ve refah politikası gibi ilmi çalışmaların yanında gönüllü kuruluşlara yakınlığı ile de biliniyordu. İlim Yayma Vakfı’nın da kurucularındandı.

 

Sabahattin ZaimHangi Fakülteler düşünülüyor?

İktisat profesörü merhum Sabahattin Zaim adına kurulacak üniversitede ilk etapta İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Doğa Bilimleri Fakültesi, Mühendislik Fakültesi ve Eğitim Fakültesi kurulacak. Fen Bilimleri Araştırma Enstitüsü ile Sosyal Bilimler Araştırma Enstitüsü kurularak lisansüstü çalışmaların da yapılması sağlanacak.

 

Sabahattin ZaimEkonomistler yetişecek

Çalışma Ekonomisi alanında öncü ve ufuk açıcı çalışmalar yaptığı için adına kurulacak olan Sabahattin Zaim Üniversitesi de bu doğrultuda ekonomist yetiştirilmesini hedefliyor. Sabahattin Zaim’in ekonomi görüşü, çalışmaları üniversitedeki eğitime yansıtıldığında harika şeylerin bizi beklediğini söyleyebiliriz. 

 

E. Fatih Bilge bildirdi.

Yayın Tarihi: 02 Eylül 2009 Çarşamba 10:46 Güncelleme Tarihi: 18 Ocak 2010, 12:32
YORUM EKLE
YORUMLAR
zeks in aucht
zeks in aucht - 13 yıl Önce

vefa'da üniversite okumak vardı beee..ahh ahh

banner19

banner36