Yedi İklim'den Kadir Tanır özel sayısı

Yedi İklim dergisi, genç ve usta edebiyatçılarımız hakkında nitelikli özel dosyalar/sayılar hazırlamaya devam ediyor.

Yedi İklim'den Kadir Tanır özel sayısı

Yedi İklim dergisi, genç ve usta edebiyatçılarımız hakkında nitelikli özel dosyalar/sayılar hazırlamaya devam ediyor. Geçmişte daha ziyade belli bir yaşı aşmış ustalar hakkında kapsamlı çalışmalar yapan ve yine son dönemde Ali Haydar Haksal ve Haydar Ergülen gibi ustalar etrafında bu geleneği sürdüren Yedi İklim, son birkaç yıl da yeni kuşak sanatkarlar hakkında yaptığı dosyalarla da dikkat çekmiş, gelmekte olan ustaları topluma işaret etmişti. Ömer Erdem, Mehmet Aycı ve Zafer Acar hakkında hazırlanan dosyaları bu bağlamda zikredebiliriz.

Yedi İklim, şubat sayısında geçtiğimiz aylarda kaybettiğimiz yazar Kadir Tanır özel sayısı ile karşımıza çıktı. Doğrusu, Kadir Tanır gibi hayatını edebiyata vakfetmiş, geride romanlar, öyküler bırakmış ama buna rağmen gerekli ilgiyi görememiş bir yazar hakkında özel sayı hazırlamak çok önemli. Çünkü yeni kuşaklar, edebiyat kamusunun sürekli aynı isimlere yönelmesinden ötürü kimi önemli kalemleri yeteri kadar tanıyamayabiliyor, onlardan bihaber yetişebiliyorlar. Yedi İklim’in Kadir Tanır özel sayısı, mutlaka Kadir Tanır’ın daha derinlikli anlaşılmasını sağlayacak, onu tanımak isteyenler içinse eksiksize yakın bir malumat sunacaktır. Öte yandan, derginin sunuş yazısında, Kadir Tanır için başlangıçta bir özel dosya düşünüldüğü, fakat gösterilen ilgi sonucu dosya fikrinin özel sayı hacmine ulaştığı belirtiliyor. Bu, entelektüel çevrelerin Kadir Tanır’ın yaratıcılığını takdir etmesi anlamını taşıdığı için önemli. Yine derginin sunuş yazısında özel sayının hazırlanışının yazarın vefatıyla aynı günlere denk geldiği belirtiliyor.

Kadir Tanır için düzenlenen özel sayıyı, sadece Kadir Tanır’ı merak edenler değil, son dönem edebiyatımızın arka planını görmek isteyenler de okumalı. Çünkü bu özel sayıda sadece Kadir Tanır üzerine yazılmış eleştirel metinlerle değil, aynı zamanda satır aralarında Kadir Tanır’ın Mavera dergisi münasebeti vesilesiyle Mavera’nın çıkış dönemlerini, Yedi İklim’in kuruluş aşamasını da öğreniyor, yazar-şairlerin insani ilişkilerine sıcak bir atmosfer altında nüfuz ediyoruz. Ali Haydar Haksal’ın Kadir Tanır’la gerçekleştirdiği söyleşi, Cahit Zarifoğlu’nun Kadir Tanır’a yazdığı mektuplar, Rasim Özdenören, Ali Haydar Haksal ve Sadık Yalsızuçanlar’ın Kadir Tanır’la şahsi yazışmalarını bu bağlamda anabiliriz. Sözkonusu ürünlerin dergide yer bulması, takdir edilesi bir editöryal seçim olmuş. Ayrıca Kadir Tanır’a kızları tarafından yazılmış duygu yüklü mektuplar da özel sayının diğer bir sürprizi.

Evet, dergide Ali Haydar Haksal’ın, Recep Seyhan, Yunus Emre Özsaray, İsmail Demirel, Nuhan Nebi Çam gibi öykücülerin Kadir Tanır üzerine önemli yazıları var. Yedi İklim’in Kadir Tanır özel sayısını edebiyat ortamımıza kesinlikle tavsiye ediyoruz.

Osman Kurt haber verdi

Yayın Tarihi: 17 Şubat 2012 Cuma 19:46 Güncelleme Tarihi: 18 Şubat 2012, 03:35
banner25
YORUM EKLE

banner26