Yedi Güzel Adam tam olarak kimler?

Cahit Zarifoğlu’nun şiirinde “Bu insanlar dev midir / Yatak görmemiş gövde midir” diye bahsettiği yedi güzel adam tam olarak kimler?

Yedi Güzel Adam tam olarak kimler?

Bu insanlar dev midir

Yatak görmemiş gövde midir

Böyle başlar Cahit Zarifoğlu’nun “Yedi Güzel Adam” adlı şiiri. Şiir altı bölümden oluşur. Şiirinin bölümlerinde yedi güzel adamdan her birinin bir şey gördüğünü ve gereğini yaptığını öğreniriz.

Yedi güzel adamdan biri “kan” görür ve gereğini beller.  Biri “aşk” görür ve gereğini beller. Biri “yar”, biri “bela”, biri “dağ” diğeri de “sofra” görür ve gereğini beller. Şiirde yedi güzel adamın altısının neler gördüğünden bahsediyor. Yedinci güzel ne görmüştür derseniz. O da “diğerlerini” görmüştür. Mesela beşinci bölümde “Yedi güzel adamdan biri / Bir gün bir dağ  göreni / Durdu sevmeden bilmeden devinirken / Durdu durdu seyreyledi” mısraları vardır. Birkaç bölümde daha “görenleri gördüğünü” belirtir.

Peki, kimdir yedi güzel adam? Şimdiye kadar şunlar şunlardır şeklinde birbirinden farklı yedi güzel adam listeleri yayınlandı. Biz ise şimdi en doğru listeyi sizlere sunacağız.

6. ve 7. güzel adamlar zamana göre değişiklik gösteriyor

Geçtiğimiz yıllarda “Önden Giden Dört Güzel Adam” başlıklı bir program düzenlenmiş ve Cahit Zarifoğlu, M. Akif İnan, Erdem Bayazıt ve Alaeddin Özdenören’i anılmıştı. Programda bu dört güzel adamın sanat hayatlarının yanı sıra fikir hayatları da anlatıldı.

Yedi güzel adamın kimler olduğunu biliyor muyuz? İnternetten araştırma yaptığınızda kesin bir cevaba ulaşmak mümkün olmuyor. Beşi tamam da ikisi sürekli değişiyor.

Rasim Beyin yönlendirmesi ile yapılan bu son program yedi güzel adam kim sorusunu da gündeme getirdi. Rasim Bey sadece Zarifoğlu yerine vefat etmiş dört güzelin hepsinin anılmasını istemişti  Biliyoruz ki beşinci güzel adam Rasim Özdenören. Diğer ikisini en iyi kim bilir? Elbette Rasim Özdenören. Rasim Özdenören’e “Önden Giden Dört Güzel Adam” programında “Yedi güzel adam kim?” diye soruldu. Özdenören son iki güzel adamın zamana göre değişiklik gösterdiğini söyledi ve Ali Haydar Haksal’dan tahminde bulunmasını rica etti. Haksal ilk tahmininde doğru cevabı verdi. Diğer iki güzel adam hayatta ve ikisi de “Üstad”  ve "Usta" olarak anılıyor. Rabbim onlara hayırlı ömürler versin, biri İstanbul’da diğeri Ankara’da yaşıyor: Sezai Karakoç ve Nuri Pakdil.

Sezai Beye yedi güzel adam kim dediklerinde "Kim olacak, Rasim Özdenören ve ben" demiş. Üstadın yedisi de böyle demek. Üstad yediyi ikiye kalb etmiş.

Şimdi tekrar sayalım Yedi Güzel Adam'ı:

Sezai Karakoç

Nuri Pakdil

Akif İnan

Erdem Bayazıt

Alaaddin Özdenören

Rasim Özdenören

Cahit Zarifoğlu

Meryem Uçar 

Güncelleme Tarihi: 26 Nisan 2019, 12:02
YORUM EKLE
YORUMLAR
betüll
betüll - 3 yıl Önce

İyi ki böyle üstatları görüyoruz okuyoruz tanıyoruz bizim memleketin ışıkları, mumları,aydınlıkları,kalbimize teker teker şiirlerini nakış ediyorlar saygılarım ve sevgilerimle..

Meryem
Meryem - 6 yıl Önce

Benim yedi güzel adam isimlerim: İskender Pala, Nazan Bekiroğlu, Necip Fazıl Kısakürek, Sezai Karkoç, Mehmet Akif Ersoy, Cahit Zarifoğlu

ihsan
ihsan - 7 yıl Önce

Sayın Meryem Uçar bir de günümüz kuşağının yedi güzel adamı kimdir diye bir soruşturma yapsa ne güzel olur.Ben yazıvereyim mesela yedi kişi1. Mustafa Kutlu, 2. Beşir Ayvazoğlu 3. Nazan Bekiroğlu 4. Nurettin Durman, 5. Bahattin Karakoç 6. Ali Çolak 7. Mustafa Özçelik

fatmaseyma
fatmaseyma - 5 yıl Önce

Bu site ne güzel ilk defa gördüm sayin meryem uçar ne güzel yazmiş. 7 güzel lutuf onlar şükür tanima firsati verene..

nihal zeybek
nihal zeybek - 5 yıl Önce

Sezai Karakoç'un tanımı en güzeliymiş :) Rasim özdenören den aktarayım ben de : "Bundan münhem olarak bizim buekibimize bizim tarafımızdan değil dışarıdan yakıştırıldı. Muhtelif isimler söylendi.Bunun biri ya da ikisi günün şartlarına göre değişen isimler olarak anıldı..." devamı da var ama...

Mehmet...
Mehmet... - 5 yıl Önce

Fikir ve Aksiyon adamı dinamik ve herzaman heyecanlı olan Cahit Zarifoğlunu erken kaybettik.Allah Rahmet etsin ..Keşke onu yeterince irdeleyebilme şansımız olabilseydi... Hayata veda eden diğer güzel adamlara da allah bol bol rahmet etsin.Rasim abeye de allah hayırlı uzun ömürler versin.

abdullah çolak
abdullah çolak - 4 yıl Önce

ben "yedi" yi bir sayı olarak düşünmüyorum. yediyle, başı ve sonu belli olan adamları değil, belki başı belli ama sonu sınırlandırılamayan sayıdaki güzel adamı kastetmektedir. Listenize göre bazı isimler açıkta kalacaktır: nazif gürdoğan, ali kutlay, hasan seyithanoğlu...

Aynur
Aynur - 4 yıl Önce

Ben edebiyatı Rasim Özdenören ve Nuri Pakdil ve arkadaşlarıyla daha cok sevdim Sezai Karakoç ise ayrıca bir değerde iyi ki bizim ülkemizin Yedi Guzel Adami olmuşlar.


banner19

banner13