Yedi Güzel Adam Fatih'te!

İshak Paşa Sarayı'ndan İstanbul'a uzanan bir tablonun hikayesi. Eski Kafa'daki Yedi Güzel Adam tablosunun bir şairden başka bir şaire seyreden yolculuğu... 'bu çocuklar, bozkırın dağlarından yırtılarak geliyor'

Yedi Güzel Adam Fatih'te!

Henüz Mevlana İdris’in çay, kahve içmeye gelenleri ağırladığı Fatih’teki Eski Kafa’ya gidebilmiş değilim. Ama oradaki Yedi Güzel Adam tablosunun hikayesini öğrendim. O resmin oraya nasıl ulaştığını bizzat ressamından dinledim hem de. Genç bir ressam ve şair O. Erzurumlu. Ağrı’da görsel sanatlar öğretmenliğini bitirmek üzere. İsmi Burak Köse.

Burak Köse'nin lisede başlayan Zarifoğlu sevgisi

Burak Köse’yle, Mahmut Balcı’nın artık bir başkasına devretmiş olduğu Üniversite Kitabevi’nde tanışıyoruz. Çaylarımızı yudumlarken Burak da macerasını Cahit Zarifoğlu ve şiir merkezli anlatmaya devam ediyor. Ada, Gerçek Hayat, Kar’a Kalem, Kelebek Etkisi ve Süveyda dergilerinde lise yıllarından beri şiir ve yazıları yayımlanan Köse, Mevlana İdris ve Cafer Keklikçi’nin destek ve teşviklerine müteşekkir olduğunu belirtiyor.

Şairler İshak Paşa'da!

Ressam Burak Köse’nin yolu Mevlana İdris’le ve Cafer Turaç’la İshak Paşa Sarayı’nda çakışıyor. Uluslararası bir şiir şöleni için burada bulunan bu iki şairle şiir üzerine sohbetlere dalan Köse, Zarifoğlu’nun şiirleri üzerine görsel anlatım denemelerinden de bahseder. Mevlana İdris heyecanlanır ve çalışmaları görmek istediğini belirtir. Köse de postayla kendisine bu çalışmaları göndereceğini taahhüd eder.

Cahit ZarifoğluVe Yedi Güzel Adam Fatih'e ulaşır

Haftalar geçmektedir. Burak Köse, Zarifoğlu şiirleri üzerine yaptığı görsel denemeleri yetersiz görmeye başlar ve mevcut çizimler üstünde bir müddet daha çalışır. Sonunda Yedi Güzel Adam şiirine yoğunlaşan şair-ressam, bütün çalışmalarını bir bütün haline getirip bir yağlı boya tablo yapma kararı alır. Yaklaşık altı ay süren bir çalışmadan sonra 100x120 cm ebatları olan yağlı boya tabloyu tamamlar. Mevlana İdris kendisini İstanbul’a davet etmiştir. Tabloyla birlikte yola çıkar ve Fatih’te Yedi Güzel Adam’ı Mevlana İdris’e takdim eder. Böylece Yedi Güzel Adam İstanbul'daki mekanına kavuşmuş olur.

'bu kırılmışlık gök armağanımızdır'

Yukarda da değindiğim gibi Burak Köse, Cahit Zarifoğlu’nun şiirlerinden bazılarını resmettiğini söyleyince ben de bu çalışmaları görmek istediğimi söyledim. Sağolsun beni kırmadı ve bu çalışmalarından bir kısmını bizimle paylaştı. Beni çok heyecanlandıran bu çalışmalardan siz değerli okuyucularmızın da mahrum kalmasını istemedik. Bu yüzden sizler için bir galeri hazırladık. Umarız Zarifoğlu'nu ve şiirini sevenler bu görsel şölenden de nasiplerine düşeni alırlar. Fakat evvela Burak Köse'nin Ada dergisinde yayımlanan Ayrılık Şiiri'nden bazı mısraları buraya düşürmek isterim.

yeni bir barışa diklenmekte yüreğin.../ bu kırılmışlık gök armağanımızdır/ -bu yangın-/ Leyla'dan beri aramızda duruyor..../ sevmekten ağır kalp ağrıları var bilirsin

 

"Zarif Şiirleri resmetti!" foto galeri için tıklayınız

 

 

Mustafa Nezihi bir ressam şairden bahis açtı.

Güncelleme Tarihi: 22 Mart 2011, 16:18
YORUM EKLE
YORUMLAR
anakara
anakara - 8 yıl Önce

umarım Burak Köse'nin bu güzel ve takdire şayan çalışması bu tür güzel işlere bir ön ayak olur.

Soner Akdağ
Soner Akdağ - 8 yıl Önce

Kimileri René Descartes gibi "düşünme"yi "varoluş"un temeline oturturken, kimileri de egzistansiyalist bir tavırla "varolşu"u oturtur "düşünme"nin zeminine. Diğer bazılarıysa, daha farklı bir duruşu sergiler ve "varoluş"u "sanat"a boyar ve onu ölümsüzleştirir. Zaten sanatkârlar sanatkârı Sâni'-i Hakîm de bütün bir "varoluş"ta, sanat-ı lâhutî ve mükemmelânesiyle tecellî eylememiş midir?

"Varoluş"un şiirini, kalem ve fırçasıyla inşâ eden genç sanatçıya selâm olsun! Yolu, yedi g

ibrahim adem
ibrahim adem - 8 yıl Önce

o tabloyu ve daha diğerlerini görmek şansına ben de kavuştuğumdan yetenekli bir sanatçının(ressamın) şiirle kol kola oluşundan tarifsiz bir haz duydum,beri yandan cahit zarifoğlu gibi bir ortak duyarlık alanımız olması sevgili Burak'ın zarif yaşam yürüyüşünde benzer zarafette eserler bırakacağı düşüncesi beni mestetti,hoş yürümeler ola

Abdulkadir Öğdüm
Abdulkadir Öğdüm - 8 yıl Önce

Tebrikler Burak... Teşekkürler Mustafa Nezihi Bey...

Article Page
Article Page - 8 yıl Önce

Bu güzel çalışmayı sitemize taşıdım. Burak Köse'nin başarılarının devamını dilerim.

www.hayalhanem.com

nasuh kale
nasuh kale - 8 yıl Önce

tablolarin hepsi birbirinden guzel. tbrkler

banner19

banner13