Yazma Eserler'den Yeni Bir Kitap: Kudüs'ün Faziletleri

Yazma Eserler Kurumu’ndan bir Kudüs kitabı... Üniversitelerden İstanbul'a özel projeler... Suriyelilerin telefonla bağlanıp konuştuğu bir radyo... Arapça-Türkçe edebiyat çeviri dergisi... M. Murtaza Özeren haftanın öne çıkan bazı kültür olaylarına değindi.

Yazma Eserler'den Yeni Bir Kitap: Kudüs'ün Faziletleri

Yazma Eserler Kurumu’ndan bir Kudüs kitabı

Dün Dünya Bizim’de güzel bir haber yayınlandı. Haberde Kudüs ve Filistin’e dair kitaplar listelenmiş. Bir ek de ben yapayım. Yazma Eserler Kurumu’ndan taze taze çıkmış bir Kudüs kitabı: Feza’il-i Kuds/Kudüs’ün Faziletleri. Eser Na’imî’ye ait. İlgilisine duyurulur. İlgi duymayana ilgilenmesi salık verilir.

Mahalle mahalle İstanbul

Kadir Has Üniversitesi, 2 yıldır sürdürdüğü bir proje ile İstanbul’un sosyal, ekonomik ve çevresel haritasını interaktif olarak kullanıma sunmuş. İstanbul’u mahalle mahalle inceleyen bu projeye şuradan erişilebilir. Aynı şekilde geçtiğimiz aylarda da Şehir Üniversitesi, Unutma İstanbul isimli bir projeyi tanıtmıştı. Bu proje sayesinde de İstanbul’un tarihi mirası binlerce belge üzerinden verilmeye çalışılıyor. Bununla ilgili bilgileri de şuradan edinebilirsiniz.

Suriyelilerin telefonla bağlanıp konuştuğu bir radyo

İstanbul radyolarında yeni bir radyo var artık: Misk FM. Değişik bir dönüşüm yaşamış 94.5 İstanbul frekanslı bu kanal. Önceden Rock Fm olan bu kanal önce Araplara satılmış. İlk başlarda sadece Kur’an tilaveti yapılırken şimdi Türkiye’de yaşayan Suriyelilerin telefonla bağlanıp konuştuğu bir radyo kanalı haline gelmiş. Arapça pratik yapmak isteyenler için ideal. (Ahmet Yusuf Özdemir vasıtasıyla haberdar olduk biz de).

Arapça-Türkçe edebiyat çeviri dergisi

Ayrıca Balkon ismiyle Arapça-Türkçe edebiyat çeviri dergisi de yayın hayatına başladı. Aykut Ertuğrul ile Furkan Çalışkan’ın Türk edebiyatı yayın danışmanı olarak yer aldığı dergide Mehmet Hakkı Suçin çeviri editörü olarak görev alıyor. Hayırlı olsun diyoruz.

 

M. Murtaza Özeren

 

Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2018, 15:47
YORUM EKLE

banner19

banner13