Yazma Eserler Kurumu'dan Art Arda İyi Eserler

Yazma Eserler Kurumu Twitter âlemine hızlı bir giriş yaptı. Faslı Şeyh Hamza Bin Abbas vefat etti. Şuayb el-Arnaût'un kitapları DİB Kütüphanesi’ne bağışlandı. M. Murtaza Özeren, bu haftanın öne çıkan bazı kültürel olaylarını derledi.

Yazma Eserler Kurumu'dan Art Arda İyi Eserler

Yazma Eserler Kurumu neler yaptı/yapıyor?

Yazma Eserler Kurumu Twitter âlemine giriş yaptı. Hatta biraz hızlı bir giriş yaptı dahi diyebiliriz. Sadece iki gün içerisinde bugüne kadar her ne yaptılarsa paylaşıp bitirdiler. Bizler de yayınladıkları eserler ve yaptıkları hizmetler karşısında hayret ettik.

Bunların yanında güzel haberler vermeyi de ihmal etmediler. Kurum, Taşköprîzade’nin eş-Şekâ'iku'n-Nu'mâniyye adlı eseri ile buna yazılan zeyilleri yayımlayacağını müjdeledi. Neyin nesidir bu derseniz, Osmanlı devri âlimlerini tanıtan ansiklopedik bir eserdir derim. 1561’de vefat eden Taşköprîzade kendi dönemine kadar olan âlimleri mezkur eserinde zikretmiştir. Daha sonraki yıllarda bu esere başkaları tarafından zeyiller yazılarak eserin güncelliği korunmuştur.

Hesapta bunun dışında Vankulu lügati ile Okyanus sözlüklerinin online sözlük olarak sunulduğu, kurumca yayınlanan eserlerin online erişime açıldığının haberlerini de paylaştılar. Twitter hesabınız olmasa dahi bu hesaba bir göz atmanız tavsiyemizdir.

Şeyh Hamza Bin Abbas vefat etti

Taha Kılınç’ın 18 Ocak’ta aktardığı bir haberi aktaralım. Faslı Hamza Bin Abbas 95 yaşında vefat etti. Kendisi Fas’ta Kadiriyye’nin Bûdşîşiyye kolunun 1972’den beri şeyhi idi ve dünyanın birçok yerinden müridi bulunuyordu. Kendisine Allah’tan rahmet diliyoruz. İlginç bir husus olarak, Bûdşîşiyye tarikatı, adını, kıtlık zamanlarında halka budşişiye denilen bir tür etli çorba dağıtmalarından alıyormuş.

Şuayb el-Arnaût'un kitapları DİB Kütüphanesi’ne bağışlandı

Bir diğer havadisimizi de Mehmet Fatih Kaya Hoca’nın işareti üzerine aktaralım. “Yakınlarda vefat eden Arnavut asıllı değerli muhaddis Şuayb el-Arnaût'un kitapları Diyanet İşleri Başkanlığı (DİB) Kütüphanesi’ne bağışlanmış. Hayırlı olsun.” Allah her âlimin kitaplarının zail olmadan muhafaza edilebilmesini nasip etsin.

Etkinlikler…

Hafta sonu hangi etkinlikler var merak ediyorsanız, buraya alalım sizi. Cumartesi ve pazar saat kaçta hangi programlar var, ayrıntılı şekilde göz atabilirsiniz.

 

Derleyen: M. Murtaza Özeren

Yayın Tarihi: 20 Ocak 2017 Cuma 16:51 Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2017, 16:51
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26