Yaz Kur'an kursları çocuklarını bekliyor

Yaz Kur'an Kursları için aileler çocuklarını çoktan kurslara kaydettirdiler. Henüz çocuklarını kaydettirmeyenler ellerini çabuk tutsa iyi olur..

Yaz Kur'an kursları çocuklarını bekliyor

 

Haziran ayı yaklaşırken yaz planları da başladı. Yaz Kur'an Kursları için de aileler çocuklarını çoktan kurslara kaydettirdiler. Zaten yaz kurslarına ilgi genelde büyük oluyor. Bu bir yandan çok sevindiriyor tabii… Ancak diğer yandan da kış boyu çocuklarıyla dinî yönden ilgilenmeyen, “yaz gelsin de, bir Kur’an kursuna veririz” düşüncesiyle çocuklarını zorla kurslara kayıt edenler kalabalığından ise verim alınmıyor. Keşke anne ve babalar bu konuda daha da bilinçli olup, okul süresince de bazı temel dinî bilgileri çocuklarının hayatlarına geçirse. Yahut onlarla gerektiği kadar ilgilenseler de çocuklar bilgisayar ve telefon düşkünü olmasa.

Kursa gelen talebe sabah namazına uyandırıldığında…

Kur'an kurslarına gündüzlü gelen talebeler de oluyor fakat en büyük faydayı yatılı geldiklerinde alıyorlar. Çünkü yatılı kurs talebesi dinî bilgileri öğrenirken bir yandan da hemen uygulama imkânına sahip oluyor. Gündüz derste teheccüd namazını öğrenen talebe, arkadaşlarıyla hemen gece namazı organizasyonu yapıyor. Zaten derste anlatılan konuya binaen hoca hanımlar uygulamalı plan ve programı aylar öncesinden hazırlamış bulunuyorlar.

Kursa gelen talebe sabah namazına uyandırıldığında, o vaktin “sabahın körü” değil de “sabahın nuru” olduğunu öğrenerek başlıyor güne... “Bir selam verildiğinde, o selamdan daha güzeliyle selam alın” mucibince “selamünaleyküm” demeyi ve diyene “ve aleykümselam ve rahmetüllahi ve beraketühü ebeden daimen ecmain” diye mukabele etmeyi öğreniyorlar. Evet evet, daha güzel bir selam ile daha çok sevaba ulaştıklarını duyunca böyle uzunca bir selam alışları var.

Nöbet vakitleri dediğimiz kurs temizliklerini de ilk başta zorlansalar da sonra öğrenmenin verdiği zevkle kolayca yapıyorlar. Safları sık tutmanın sıcaklığını hisseder talebeler cemaatle kılınan beş vakit namazda. Sabah namazına uykulu gözlerle kalkarken, uykusunda oda arkadaşının yüzünü boyadığını fark etmesiyle uykusu bir anda kaçabilir. Güzel anılar, hatıralar yaşanır kurslarda...

Kursta kış talebesi olmayı tercih eden istidatlı talebeler de çıkar

Her Cuma akşamı belirli bir konuda program düzenlenir mesela Hüdayi Vakfı kurslarında. Ve eğer tercih edilen kurs Hüdayi Vakfı kurslarından biri ise, Çinli biriyle bile tanışma ihtimali olabilir talebenin. Pek çok ülkeden gelen öğrencilerle kültür alışverişi yapabilir, onların hayat tarzların, yemek kültürünü tanıyabilme ayrıcalığına da sahip olabilirler. Her akşam yapılan çay vakitlerinin de yeri ayrıdır kurslarda. Kardeşliğin, paylaşmanın tadına varılır. Arkadaşın hasta olduğunda onu revirde ziyaret etmenin, ona sıcak su torbası, nane çayı getirmenin itminana varılır. Hatta gece üstünü açmış mı diye bile kontrol ettiğin olur. Çünkü bir süre sonra annesi-babası olursunuz birbirinizin...

İlk zamanlar alışık olmadığı anne özlemi ile gözyaşı döken talebeler, dönem sonunda bu sefer kurstan ayrılmanın verdiği üzüntüyle gözyaşı dökerler. İçlerinden okulu dışarıdan bitirip, kursta kış talebesi olmayı tercih eden istidatlı talebeler de çıkar. Hem okulunu bitirip hem de hafız olarak kurs hayatını tamamlayanlar olur sonra... Voleybol turnuvaları düzenlenir. Kıyasıya ve çok eğlenceli geçer. Galip gelen gruba bir uyarı niteliğinde, sahanın yan kısmına bir pankart asılır. “Attığınız zaman siz atmadınız, Allah attı.” Enfal/17... Kurslarda Ramazan ayı da bambaşkadır. Sahurda davulcumuz hizmetinizdedir. İftarda Kâbe imamının anonstan yükselen ezan sesi ile kendilerini bir an da olsa Mekke’de iftar sofrasında hissedebilir talebeler.

Velhasıl Kur'an Kursları bir kız için hanım olma noktasında önem teşkil eder. Rabbim kelamını yaşamayı, yaşatmayı, bu yolda her daim öğrenen ve öğreten olmayı nasibimiz eylesin. Amin…

 

Eslem Nilay Bozdemir yazdı

Yayın Tarihi: 23 Mayıs 2013 Perşembe 14:10 Güncelleme Tarihi: 23 Mayıs 2013, 14:10
banner25
YORUM EKLE

banner26