Yavuz Altınışık'a klas ödül!

Zemçi Çetinkaya Şiir Ödülü'nün ilki, Konya'da düzenlenen törenle Yavuz Altınışık'a verildi.

Yavuz Altınışık'a klas ödül!

Zemçi Çetinkaya Şiir Ödülü’nün ilki 30 Mayıs Pazar günü Türkiye Yazarlar Briliği (TYB) Konya Şubesi’nde düzenlenen törenle sahibini buldu. Düzenlenen yarışmanın ilkinde ödülü Yavuz Altınışık aldı. Zemçi Çetinkaya adına tertip edilen onur ödülünün organizasyonunu Hasan Arslan ile Vural Kaya üstlendi, onların yoğun gayretiyle hayata geçti bu ödül. Konya’da ilk defa böyle bir onur ödülünün düzenleniyor oluşu da bir kenara not edilmeli, “taşra” denilen

Vural Kaya
15783
Yavuz Altınışık ve İbrahim Demirci
15785
Resimleri büyütmek için üzerini tıklayınız

“ora”ların yükselişi adına. Zemçi Çetinkaya Şiir Ödülü’nün jürisi şu isimlerden oluştu bu yıl: İbrahim Demirci, Osman Özbahçe, Abdullah Harmancı, Murat Güzel, Murat Üstübal, Bülent Keçeli, Akif Kuruçay.

Türk şiiri kalkınıyor

Programda Konya’nın önde gelen şair yazar ve kültür adamları hazırdı. İlk konuşmayı İl Kültür Turizm müdür yardımcısı Doç Dr. Mustafa Çıban yaptı. Zemçi Çetinkaya’yı, onun dostluğunu, şair kişiliğini anlatan Çıban, Zemçi Çetinkaya’nın adının yaşatılıyor oluşundan duyduğu sevinci paylaştı. Jüri başkanı İbrahim Demirci ise Zemçi Çetinkaya Şiir Ödülü’nün düzenlenişine, Türk şiirine katkısının önemine ve ödülün Yavuz Altınışık’a verilmesine dair bir konuşma yaptı. Diğer jüri üyesi şair ve yazarlar da, söz aldıklarında, şiirin, şiirin ilerleyişinin ve Türk şiirinin bu tür programlarla zenginleşeceğinin üzerinde durdular.

Beş Şehir’den sadece Konya’yı görmemiş

Zemçi Çetinkaya Ödülü’nün ilk sahibi Yavuz Altınışık da bir konuşma yaptı sonrasında. Beş Şehir’den bugüne kadar sadece Konya’yı görmediğini ve bu vesileyle Konya’yı da gördüğünü, Konya’dan memnun ayrılıyor olmanın kıvancını yaşadığını içtenlikle belirtti. Sonrasında programa Zemçi Çetinkaya’nın hayat hikâyesini anlatan kısa bir video gösterisiyle devam edildi. Zemçi Çetinkaya’nın ailesi, dostları ve edebiyat dünyasındaki yakınları da oradaydı. Oğlu Fatih Çetinkaya, babası anısına bir ödülün tertip ediliyor oluşundan duyduğu memnuniyeti ifade ederek ödül komitesine, şair ve yazarlara teşekkür etti.

Jüri üyelerinin, tek tek, iki şairin benzerliğine dikkat çektiği bu ödülün ilk basamağında, önümüzdeki yıllarda Zemçi Çetinkaya şiirine kardeş şairlerin bu ödüle sahip olması için ödülün devam etmesi ve gelenekselleşmesi ise herkesin dileğiydi.

 

M. Fatih Kutan iki şairi bir satıra sığdırdı

Yayın Tarihi: 06 Haziran 2010 Pazar 12:44 Güncelleme Tarihi: 08 Haziran 2010, 16:46
YORUM EKLE
YORUMLAR
berna sevgi
berna sevgi - 12 yıl Önce

ödülün yavuz altınışık'a verilmiş olması çok şık olmuş. jüri çok nitelikli ikincisi... organizasyonu başlatan iki zemçi çetinkaya dostunu ayrıca tebrik ediyorum...

banner19

banner36