Yahudilerin Milli Silahı: Taş!

'Başörtüsü konusunda en büyük yanlış Nur Suresi yerine yanlış cemaat önderleri, yanlış kanaat önderlerine kulak verilmesinde yapıldı.'

Yahudilerin Milli Silahı: Taş!
Hakan Albayrak
Hakan Albayrak

Bir kitap düşünün… Editörlüğünü Murat Menteş yapmış ve bu kitap Hakan Albayrak’a ithaf edilmiş. Yazarı da Murat Zelan. O halde düşünmeyi bırakın hemen Birey Yayınları’ndan çıkan bu kitabı okuyun!

Hangi kitaptan mı bahsediyorum? Tabi ki “Amerika Diye Bir Yer Yok” kitabından… Gerçek Hayat Dergisi’nde Murat Zelan’ın “antikapitalist” başlığıyla yayınladığı yazıların bir araya gelmesiyle oluşan bir kitaptan…

 

Kitapta Ne Var ki?

Amerika Diye Bir Yer Yok tam tamına (yazıyla) otuz başlıktan meydana geliyor. Sadece kitabın içindekiler sayfasını okumak bile çok keyifli ve algı mekanizmanızı  yukardan-aşağıdan, sağdan-soldan, güneyden-kuzeyden işletecek kadar ufuk açıcı. Bu kitabı okuduktan sonra emperyalist patateslere ölüm diye haykırasınız geliyor…

Murat Zelan
Murat Zelan

Ayağa kalkmak istiyorsan önce oturman gerekecek, başlıklı bir yazıyla kitabın açılışı  yapılıyor. Murat Zelan burada birilerini adeta tokatlıyor. Bu memlekete en çok zarar verenin onun okumuş çocukları olduğu Ahmet Turan Alkan sözünü şerh ederek başlıyor Zelan. İki kere ikinin dört ettiğini öğrenmeden “yoldaş” demeyi öğrenenlere sesleniyor. Böyle olmaz diyor. Sonra sözünü entelektüellere yöneltiyor. Onları da eylemsizlikle suçluyor. Ülkeyi kendi entelektüel kompleksleriyle rahatsız ettiğini düşünüyor. Ve Murat Zelan çözümü de bir kavramla ifade ediyor: eylembilim.

 

Yahudilerin Milli Silahı: Taş!

Hazreti Davut, Yahudilere zulmeden Golyad’ın karşısına çıktığında onu taşlarla yere sermiştir. Oysa bugün Yahudiler taşlarla yere serilmektedir. Yahudiler Golyad’ın tarafına geçmiş, Filistin halkı ise Hazreti Davut’un geleneğini sürdürmektedir.  Ve bu durum Yahudileri fazlasıyla rahatsız etmektedir. Üzerine isabet eden her taşla Yahudiler iki defa vurulmuş gibi oluyorlar bu yüzden. Buradan nereye getiriyor peki sözü Murat Zelan: Sivil İtaatsizliğe. Buradan başörtüsü eylemlerine… Oradan üniversite eylemlerine… Başarısızlıkların temelinde bir kelebek etkisinin olmadığı tespitinde bulunuyor Zelan. “Karayipler’de bir kelebek kanat çırpsa, Çin’de kasırga olur” çünkü. Bugün bir kelebek etkisinin olmayışı bir eylemleri de sonuçsuz kılıyor...

 

Murat Zelan, Amerika Diye Bir Yer YokBaşörtüsü yasağı problemi neden var?

Kitapta ilgimi çeken bir şey de Murat Zelan’ın başörtüsü meselesinde söyledikleri. Haber metinleri içerisinde çok fazla iktibası sevmesek de burada Zelan’ın ifadelerini aynen paylaşıyorum: “… Aynı şekilde kamu kuruluşlarında memur olma üstünlüğü, öğretmenlik yapma üstünlüğü, orduda kalma üstünlüğü, başörtüsü üstünlüğünden daha matah kabul edildi. Başörtüsü konusunda en büyük yanlış Nur Suresi yerine yanlış cemaat önderleri, yanlış kanaat önderlerine kulak verilmesinde yapıldı.

Olay biraz da budur, diyerek geçiyorum…

Son zamanlarda kafanız karışmışsa ve kafa karışıklığınızı arttırmak istiyorsanız (çünkü  karışık kafa çalışmayan kafadan iyidir) Murat Zelan’ın Amerika Diye Bir Yer Yok kitabını okuyun. Amerika’ya, popüler kültüre alışılmışın dışında adeta laf atıldığını göreceksiniz.

 

Besim Bal emperyalistlere ölüm diyerek yazdı!

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2010, 18:53
banner12
YORUM EKLE
YORUMLAR
Eray
Eray - 10 yıl Önce

Başörtüsü konusuna getirdiği yorum gerçekten güzel...DOğru tespit.

bahtsız bedevi..
bahtsız bedevi.. - 10 yıl Önce

tüyapta gördüm de yüz çevirdim,hiç de demedim kendime ; 'be adam aç bi bak içine diye'..ne kadar hayıflansam boş o kadar yolu kim gidecek gene..

Fatıma...
Fatıma... - 10 yıl Önce

En kısa zamanda almak ümidiyle diyelim.

m. fatih kutan
m. fatih kutan - 10 yıl Önce

güzel günler, antikapitalist'i okuduğum günlerdi. her cuma, gerçek hayat'ı alıp ilk o sayfayı açıyorsunuz, şöyle bir ferahlayıp diğer köşelere geçebilirsinizdi. sonra zelan askere gitti, sonra hiç tahmin etmediğim güzelliklerden biri olarak ankara'da tanıştım kendisiyle. sonra bu ikisi arasında amerika diye bir yer yok'u van'da bir kitapçıda buldum. okunmayı bekliyor, onca kapitalist kitap arasında. hâlâ antikapitalistim.

banner19

banner13