Vefa apartmanı roman oluyor!

M. Fatih Kutan, fuarın keşmekeşinde Sadık Yalsızuçanlar'la kısa bir söyleşi gerçekleştirdi.

Vefa apartmanı roman oluyor!

26 Ağustos Perşembe günü iftar sonrası Sadık Yalsızuçanlar kitaplarını imzaladı Kocatepe Kitap ve Kültür Fuarı’nda. Sadık Bey’i bir vakit alıkoyup sohbet ettik, iki imza arasında. Aşağıda ise bu muhabbetin bir kısmı bulunuyor. Kısa metrajlı bu sohbete İbrahim Koca eşlik etti, Selçuk Azmanoğlu fotoğrafladı.

Sadık Yalsızuçanlar
Sadık Yalsızuçanlar
Sadık Yalsızuçanlar
Fotoğrafları büyütmek için üzerine tıklayınız

Hocam şu sıralar ne okuyorsunuz?

Ayetü’l-Kübra* ve Fütûhât-ı Mekkiyye’den bir bahis.

Yayıma hazır kitabınız var mı?

Tevfik İleri’yi anlatan bir roman yazacağım. İsmi “Vefa Apartmanı” olacak. Bu ismin hikâyesi şu şekilde: 27 Mayıs darbesi yapıldığında Tevfik İleri ve ailesi, Abdi İpekçi Parkı’nın arkasında bulunan ve bugün İş ve İşçi Bulma Kurumu olarak kullanılan binada ikamet ediyor. Tevfik İleri Yassıada’da idamla yargılanıp daha sonra da bu cezası müebbet hapse çevrilerek Kayseri Cezaevi’ne gönderildikten 3 ay sonra kansere yakalanıyor ve vefat ediyor.

Sonrasında İleri’nin ailesi evlerinden çıkarılıyor. Murat Karayalçın’ın dayısı, Olgunlar sokağının köşesinde bir apartman yaptırır ve Tevfik İleri’nin ailesini o apartmanda bir daireye yerleştirir. Apartmanın adını ise “Vefa Apartmanı” koyar. Ben bunun hikâyesini yazacağım, vakit olursa tamamlanacak ve Timaş’tan yayımlanacak.

Hikâyelerinizi topladığınız bir kitap yayımlamıyorsunuz uzun süredir?

Bu romanı tamamlayayım, hikâyeye döneceğim.

Ramazan’ı nasıl geçiriyorsunuz?

Tabii emekçiliğe devam. ‘Allah’ın nimetini yiyip ona isyan ederek geçiriyoruz.’; bu büyük bir velînin bu minvalde bir soruya cevabı. Risale-i Nur okuyorum, İbn Arabî, Niyâzî-i Mısrî. Yunus Emre’ye ise özel bir dikkatle eğiliyorum şu sıralar.

 

M. Fatih Kutan bir iftar sonrası sordu

* Muhabirin araştırıp meraklısı için düştüğü not: Ayetü’l-Kübra, Risale-i Nur Külliyatı’nın Şuâlar kitabındaki Yedinci Şuâ’ya verilen hususî ad.

Güncelleme Tarihi: 03 Eylül 2010, 16:55
banner12
YORUM EKLE

banner19