Vakıflardan Önemli Kitaplar!

Vakıflar Genel Müdürlüğü son dönemde çok önemli işlere ve eserlere imza atıyor. Bunda elbette iktidarın ve Vakıflar Genel Müdürü Yusuf Beyazıt'ın önemli bir katkısı ve rolü var.

Vakıflardan Önemli Kitaplar!

VAKIFLARDAN ÖNEMLİ ESERLER

Kâmil Büyüker

 

Vakıflar Genel Müdürlüğü son dönemde çok önemli işlere ve eserlere imza atıyor. Bunda elbette iktidarın ve Vakıflar Genel Müdürü Yusuf Beyazıt"ın önemli bir katkısı ve rolü var. Vakıflar sadece eser mi restore ediyor diye sorarsanız cevabımız hayır olacaktır. Bir zamanlar Vakıflar hem eser onarır hem de eser neşrederdi. Vakıflar dergisi hala aranan ve sorulan dergilerdendir. Ankara Camileri, Anadoluyu Aydınlatanlar, Vakıf Istılahları ve Tabirleri ilk akla gelen kitap isimleridir. Şimdilerde bu durum aslına rucû etmeye başladı. İlk olarak Vakıflar Dergisi yenilendi, dolu dolu sayılar yeniden çıkmaya başladı. Bunun yanında  2006 Vakıf Medeniyeti yılı, 2007 Vakıf Medeniyeti Çevre Yılı, 2008 Vakıf Medeniyeti Su Yılı dolayısıyla yapılan çalışmalar, önemli etkinlikler kitaplaştı. Bir Vakıf Kursam isimli kompozisyon yarışmasında derece alan ve sıralamaya giren yüz eser güzel bir sunumla yayınlandı. İkinci olarak 2008 Vakıf Medeniyeti Su yılı Yarışma Eserleri ve Sergi Albümü, üçüncü eser Su Yılı dolayısıyla yapılan etkinlikler kitabı neşredildi.  

 

Bu dizinin belki en önemli eseri “Kanuni Vakfiyesi, Süleymaniye Külliyesi” isimli eserdir. Eser Dr. Yasin Yılmaz tarafından kaleme alınmış. 600 sayfa olarak neşredilen eserin ilk bölümü Süleymaniye Külliyesini anlatırken ikinci bölümde Kanuni Vakfiyesinin yazma nüshadan tıpkıbasımı yapılmıştır. Bugün neredeyse elimizde sadece Camisi kalan külliyede (Cami de uzun süredir restorasyonda!) Kanuni döneminde yapıldığı zamanlarda bakalım hangi bölümler bulunuyormuş: Cami, Medreseler, Darü"ş-şifâ, Tıp Medresesi, Daru"l-Hadis, İmaret, Tabhâne, Sıbyan Mektebi, Türbeler, Hamam, Mülâzım Hücreleri, Dâru"l Kurâ, Kütüphane. Bu çalışma nasıl bir Süleymaniye Mirası ile karşı karşıyayız gözler önüne sermektedir. Bir esere bizim diyebilmek onu tanımakla mümkündür. Tanımadığımız bir eseri sadece seyreder ve geçeriz. Vakıflar Genel Müdürlüğü bu çalışmayla önemli bir hizmet gerçekleştirmiştir.

 

Unutmadan bütün bu saydığımız eserler ÜCRETSİZ. Bizden söylemesi, en yakın Vakıflar Bölge Müdürlüklerine uğrayın derim…

 

 

Kamil BÜYÜKER yazdı

YORUM EKLE

banner36