Uzun Hikaye filmi sinemayı uyandıracak mı?

Sinemamızı güçlendirmenin yollarından biri de edebiyatımızın verimlerine yönelmektir..

Uzun Hikaye filmi sinemayı uyandıracak mı?

 

Mustafa Kutlu’nun Uzun Hikâye’sinin sinemaya aktarılacağını duyunca gerçek bir mutluluk yaşadım. Filmin yapımcılığını Osman Sınav, başrol oyunculuğunu Kenan İmirzalıoğlu’nun üstleneceğini öğrenince mutluluğum büsbütün arttı. Demek ki ortaya emek mahsulü, yaratıcı bir proje çıkacak.

70’li yıllarda da büyük öykücümüz Rasim Özdenören’in Çözülme ve Çok Sesli Bir Ölüm adlı öyküleri sinemaya uyarlanmış, ulusal ve uluslar arası çapta önemli başarılar elde etmişti. Keşke Özdenören’in Gül Yetiştiren Adam ve Kuyu gibi roman boyutunda yapıtları da sinemaya uyarlansa, eminiz, ortaya orijinal projeler çıkacaktır.

Türk sineması, edebiyat uyarlamaları ile çıtasını yükseltmeliUzun Hikaye, Mustafa Kutlu

Ama bu bağlamda beni asıl ilgilendiren, “Uzun Hikâye” filmi vesilesiyle edebiyatımız ve sinemamız arasında yeni bir ilişkinin kurulacak olması; çünkü bizde edebiyat-sinema ilişkisi, Batı’daki gibi güçlü kurulmadı, bu ilişkinin üzerine gidilmedi. Biliyoruz, Batı sineması, bugünkü düzeyine biraz da edebiyatından aldığı hızla ulaştı. Yakın dönemde (2003), “Yüzüklerin Efendisi” üçlemesi 11 Oscar ödülü alarak “Titanic” ve “Ben Hur”un Oscar rekoruna ortak olmuştu. Bu büyük fantastik eser, malûm, İngiliz yazar Tolkien’in üç ciltlik romanından uyarlanmıştı. Sadece “Yüzüklerin Efendisi” mi? “Godfather”dan “Sefiller”e, “Fight Club”tan “Koku”ya sinemada çığır açan pek çok uyarlama film sayabiliriz, bu örneklerin haddi hesabı yok.

Peki, bizde durumlar nasıl? Ülkemizde her yıl onlarca film vizyona giriyor, ancak Batılı filmlerin tercih edilirlik oranına yaklaşabilmiş değil bizim yapımlarımız. Sinemalara hâlâ Batılı filmler çekiyor bizi, her ne kadar Türk sinemasının gelişmekte olduğu söylense de… Öyleyse sinemamızı güçlendirmenin yollarından biri nedir? Bağlamımızdan çıkarılabileceği gibi, edebiyatımızın verimlerine yönelmektir.

Nasıl dizi filmlerimiz son dönemde edebiyatımızdan yapılan uyarlamalarla niteliğini yükselttiyse, sinemamız da böylesi bir girişimden olumlu sonuçlar alacaktır. Burada iş yapımcılarımıza düşüyor. Onlar sistematik çalışıp edebiyatımızın orijinal verimlerine yönelirlerse, bu, hem sinemamızı besleyecek, hem de geniş ölçekte edebiyatımıza olan ilgiyi arttıracaktır.

 

Osman Kurt yazdı

Güncelleme Tarihi: 15 Ağustos 2012, 11:35
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
haziranzede
haziranzede - 7 yıl Önce

"Nasıl dizi filmlerimiz son dönemde edebiyatımızdan yapılan uyarlamalarla niteliğini yükselttiyse"bu cümleye katılmıyorum uyarlama dizileri bgenmıyorum.ama yazar haklı keske rasım özderen, mustafa kutlu gıbı ısımler kalıtelı ısımler tarafından uyarlansa

Gngr
Gngr - 6 yıl Önce

Edebiyat uyarlamaları iyi kotarılırsa sinemaya birşeyler katıyor. Ama Uzun Hikaye maalesef sinemaya aktarımı başarısız olanlar sınıfına girmiş. En göze batan eksiklik ise filmdeki (Kenan İmirzalıoğlu'nun oynadığı rol dahil) hiç bir karakter karakter olamamış. Osman Sınav gibi yılların deneyimi bir isimden daha sağlam bir Mustafa Kutlu uyarlaması bekliyor insan. Vesaire...

banner19

banner13