Ümraniye'de Kültür Hareketleri

Ümraniye Belediyesi Kültür - Sanat faaliyetlerinde diğer belediyelere örnek teşkil edecek organizasyon..

Ümraniye'de Kültür Hareketleri

Geleneksel Yarışma

 

 

Ümraniye Belediyesi

Kültür - Sanat faaliyetlerinde, diğer belediyelere örnek teşkil edecek organizasyonlar düzenliyor 5 senedir.

 

Bu faaliyetlerden en dikkat çekici olanları artık gelenekselleşmiş olan Şiir ve Hikaye yarışmaları.

 

Bu sene beşincileri yapılacak olan yarışmalarda, şiir dalında birinciye 4 bin YTL, ikinciye 3 bin YTL, üçüncüye 2 bin YTL ve 10 adet mansiyona da 750'şer YTL olmak üzere toplam 16 bin 500 YTL para ödülü verilecek.

 

Daha evvelki yarışmalarda "İstanbul" , "Anne" ve "Mevlana" gibi konular belirlenmişti; ancak bu sene yarışmacılar kendi seçtikleri her hangi bir konuda yazmış oldukları şiirleriyle, 5 Aralık 2008 tarihine kadar www.umraniye.bel.tr adresine başvurabilecekler.

 

Hikaye yarışmasında da konu serbest. Bu yarışmadaki ödüller ise şu şekilde; birinciye 7 bin YTL, ikinciye 5 bin YTL, üçüncüye 3 bin YTL ve her biri biner YTL olarak belirlenen 10 adet mansiyon olmak üzere toplam 25 bin YTL para ödülü verilecek. Ayrıca ve bence bu yarışmanın en güzel tarafı da, dereceye giren hikayelerin Ümraniye Belediyesi tarafından kitaplaştırılacak olması.

 

Yarışma için son başvuru tarihi ise 26 Aralık 2008.

 

Yarışmalarda jürilik yapacak isimlere de değinmek gerek;

 

Şiir dalında, akademisyen - şair Prof. Dr. Nurullah Genç, Prof. Dr İskender Pala, Beşir Ayvazoğlu gibi isimler var.

 

Hikaye yarışmasının bu yılki jurileri arasında ise Prof. Dr. Durali Yılmaz, Prof. Dr. Fatih Andı, Prof. Dr. Hasan Akay ve yazar Özcan Ünlü dikkat çeken isimler.

 

Geçen sene  4. kez düzenlenen ve konusu "Mevlana" olan yarışmaya yurt içi ve yurt dışından toplam 988 şair,  1.261 şiirle katıldığını ancak birinciliğe layık eser bulunamadığını da belirteyim.

 

Haydi gençler sarılın kaleme, kağıda!

 

2 senedir Cahit Zarifoğlu'nu anma programlarına ev sahipliği yapan, bir de Zarifoğlu ve Necip Fazıl adına Kültür ve Eğitim merkezi açan, bunların yanı sıra Mesnevi okumaları, Tarih sohbetleri, Şiir dinletileri, Tiyatrolar, Seminerler düzenleyen Ümraniye Belediyesi'ne, bilhassa bu işlerden sorumlu olan Kültür ve Sosyal İşleri Müdürü Abdulhakim BEKİ'ye ve  Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürü Faysal Şansi'ye teşekkür etmek lazım.

 

 

 

İsmail Türk, tüm belediyeler örnek olsun, istedi.

 

 

 

Yayın Tarihi: 28 Kasım 2008 Cuma 23:23 Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2010, 00:20
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
kitapkurdu
kitapkurdu - 10 yıl Önce

bu sene ödül alanlar helen açıklanmadı. halbuki şartnamede ödül alanlar 14.Mart 2011'de açıklanır diye bir ibare var.

banner26