Ümmetin kalbi bayram sabahı Sultanahmet'te bir başka atıyordu

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın ev sahipliğinde ve birçok gönüllü kuruluşun çağrısı ile Ramazan Bayramı sabahı, binlerce Müslüman sabahın ilk saatlerinden itibaren İstanbul Sultanahmet Camii'nde buluştu.

Ümmetin kalbi bayram sabahı Sultanahmet'te bir başka atıyordu

Namaz Gönüllüleri Platformu ve Mihrab Gönüllüleri Platformu'nun "İstiyoruz ki, bu bayram namazı; engellilerin, yaşlıların, kadınların ve çocukların da katılımı ile coşkulu bir dua ve bayramlaşma için, hediyeleşme için, kucaklaşma için, kardeşleşme için güzel bir vesile olsun. Bayram namazına dededen toruna; yaşlı, çocuk, engelli, kadın-erkek herkesi bekliyoruz. Camide yer bulamama ihtimaline karşı, herkesin seccadelerini ve abdest almak için ihtiyaç duyabilecekleri paket sularını da yanlarında getirmelerinin uygun olacağını hatırlatıyoruz. Yine, gece saatlerinde ulaşım problemi yaşanabileceğinden, herkesin kendi araçları veya eş-dostlarının araçlarıyla ya da daha erken saatlerde toplu taşıma araçlarıyla Sultanahmet'e ulaşmalarını öneriyoruz.

Özellikle, her mümin kardeşimizin, yanındaki bir mümin kardeşine vermek için küçük ve basit de olsa, bir lokum, şeker, tesbih, başörtüsü, kitap, defter, kalem gibi hediyelik bir şeyle gelmesini tavsiye ediyoruz. Namaz Gönüllüleri Platformu ve Mihrab Gönüllüleri PlatformuBu bağlamda, yerel yönetimlere, firmalara ve hayırseverlere de Sultanahmet'te su, çorba, simit gibi basit yiyecekler ikram etmek için organize olmaları çağrısında bulunuyoruz. Ayrıca, bütün kurum ve kuruluşları, bu Ramazan Bayramındaki 'Bayramlaşma' programlarını, bayram namaz sonrasında Sultanahmet'te hep birlikte icra etmeye çağırıyoruz.

Bu Bayram namazının bir ibadet olmasının yanı sıra, Ramazanın ruhuna uygun şekilde, 'âlemlere rahmet' olarak gönderilen bir Peygamberin ümmeti olarak, ülkemiz, bölgemiz ve tüm insanlık için, barış ve kardeşlik duygularının güçlenmesine katkı sağlamasını, ümmetin birliğine vesile olmasını temenni ediyoruz. Ve bu bayram namazının, Türkiye Müslümanlarının birlik ve beraberliklerinin tüm dünyaya gösterilmesi için bir vesile olacağını düşünüyoruz. Bayramda kardeşçe kucaklaşmamızın ve birlikte dualarımızın bereketi ile daha iyi bir geleceğe ulaşmayı umuyoruz. Ülkemizde, bölgemizde, İslam coğrafyasında ve tüm dünyada adaletten, barıştan, hürriyetten yana bir düzenin gerçekleşmesi için gönül birliği içinde bir arada olalım.' şeklinde yapılan çağrılara uyan Müslümanlar akın akın Sultanahmet'e aktı. İlk büyük buluşma olmasına rağmen yukarıda önerilen birçok şeyin gerçekleştiğine şahit olduk.

 

Namaz Gönüllüleri Platformu ve Mihrab Gönüllüleri Platformuİlk saatlerde sakin olan meydanın namaz vakti yaklaşınca bir anda her taraftan müminlerin akınına uğraması karşısında heyecan duymamak mümkün değildi.

Yediden yetmişe herkes oradaydı. Üstelik çok uzaklardan gelenler vardı. Rahatına ve uykusuna düşkünlüğü ile bildiğimiz bazı kişileri bile meydanda görmemiz bizlere ayrı bir ümit verdi.

Diyanet İşleri Başkanımız günün mana ve önemini en iyi şekilde anlatan güzel bir hutbe irad etti. Cemaat namaz sonrasında coşkuyla bayramlaştı, kucaklaştı. Uzun zamandır birbirlerini görememiş birçok kişi bu vesile ile buluştu ve hasret giderdi. Aileleri ile beraber gelen bir çok Mü'minin çocukları bu muhteşem kalabalık karşısında cidden etkilendiler. Özetle Sultanahmet Meydanı tarihi günlerinden birini yaşadı.

Ön ayak olanlardan ve emek verip gelen herkesten Allah razı olsun. Bayram namazı öncesinde ve bayram hutbesinde dile getirilen hakikatlere ve gerçeklere dikkat ederek yaşamamız halinde İslam ümmetinin sırtı yere gelmeyecektir.

Çeşitli ülkelerden müslümanların da hazır bulunduğu ve tam bir coşku ve evrensel bir şölen şeklinde geçen bayram namazının İslam ümmetine hayırlar getirmesini dileyerek herkesin geçmiş bayramını tebrik ediyoruz.

Çektiğimiz birkaç fotoğrafı sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Namaz Gönüllüleri Platformu ve Mihrab Gönüllüleri Platformu

Namaz Gönüllüleri Platformu ve Mihrab Gönüllüleri Platformu

Namaz Gönüllüleri Platformu ve Mihrab Gönüllüleri Platformu

Namaz Gönüllüleri Platformu ve Mihrab Gönüllüleri Platformu

 

Mahmut Balcı

Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2018, 15:50
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13