Ümmetçi gençler ulusötesini konuştu

16 Temmuz Gençlik Hareketi, geçtiğimiz Pazar günü ümmeti konuştu.

Ümmetçi gençler ulusötesini konuştu

 

16 Temmuz Gençlik Hareketi, geçtiğimiz Pazar günü ümmeti konuştu. Kurulduğunda Suriye’ye destek eylemi yapan, ardından ümmet iftarları düzenleyip Somali’de su kuyusu açtıran hareket, son olarak bayramı Vanlı çocuklarla birlikte geçirmişti.

16 Temmuzcular yaptıkları “Sınırsız Gençlerle Ümmete Yolculuk” programıyla entelektüel faaliyetlerin de odağında olacakları mesajını verdi.

Programda ümmet coğrafyası konuşuldu

Programda gençler Endülüs’e, Mısır’a, Tunus’a, Romanya’ya ve Van’a yaptıkları ziyaretleri anlattılar.

Konuşmacılardan Selman Maltaş, Endülüs şehirleri Gırnata ve Kurtuba’da her gün en az bir İspanyol’un Müslümanlıkla şereflendiğini anlattı. 500 yıl önce Müslümanların kimliklerinden dolayı sürüldüğü İspanya’da bugün İslam’ın yeniden filizlendiğini dile getirdi.

Arap baharının en hareketli olduğu ülkelerden Tunus’a giden Muhammed Halil Kaya, Tunus’taki seçimlerin galibi Nahda’nın son durumu hakkında bilgi verdi. Kaya, ülkedeki tüm Müslüman grupların sonuçlardan memnun olduğunu söyledi.

Bir başka bahar ülkesi Mısır’ı anlatan Muttalip Tütüncü, batılıların Mısır’da devrimi kaçırdıklarını ifade etti. Mısır’ın tarihine atıfta bulunarak, yeni bir gelecek inşasının tüm Müslümanların Mısır halkının iradesinin arkasında durmasıyla gerçekleşebileceğine işaret etti.

Romanya’dan ayağının tozuyla dönen Abdurrahim Boynukalın, Romanyalı Müslümanların lojistik desteğe ihtiyaçları olduğunu söyledi. Van’daki programı organize edenlerden biri olan Halil Anlar ise, bayramda Vanlı çocuklarla geçirdikleri günleri anlattı.

Yemen ellerinde son durum

Türkiye’nin gündemine bir türlü girmeyen, ancak hergün insanların katledildiği Yemen’den misafirler programa iştirak ettiler. Yemen’deki “Değişim Meydanı’nda” kurulan sahra hastanesinin başhekimi Yemen’de yaşananlar hakkında bilgi verdi.

Şu ana kadar Yemen’de binden fazla insanın katlediğini söyleyen doktor, Türkiye halkının desteğine ihtiyaç duyduklarını ifade etti.

16 Temmuz Gençlik Hareketi

16 Temmuzcuların ümmet takıntısı var

16 Temmuz’daki Suriye eyleminden sonra dağılmayan hareket, tam gaz yoluna devam etme kararı aldı. Bundan sonra ağırlıklı olarak entelektüel faaliyetlerde bulunacaklar. Türkiye’de pek çok kesim tarafından Arap baharında aktif rol alan gençlerin Türkiye kolu olarak gösterilen 16 Temmuzcular ümmet şuurunu Türkiye’de gündemde tutmayı amaçlıyor.

 

Cengiz Yalçınkaya ümmete inanarak haber verdi

Yayın Tarihi: 29 Kasım 2011 Salı 01:53 Güncelleme Tarihi: 11 Aralık 2011, 23:16
banner25
YORUM EKLE

banner26