Uludağ İlahiyat güne hadis okuyarak başlıyor

Bursa Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nin bahçesinde bulunan Tatbikat Camii’nde, Pazartesi ve Perşembe günleri sabah namazına müteakiben Prof. Dr. Salih Karacabey Hoca ile Sahih-i Buhari okumaları yapılıyor. Kübra Çakır yazdı.

Uludağ İlahiyat güne hadis okuyarak başlıyor

 

 

Bursa Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi, bir mahalle içinde, kampüslerdeki fakültelere göre çok daha sıcak bir görüntü sergiliyor. Bulunduğu konum itibariyle bahçesi de her yaştan insanın uğrak mekânı. Fakülte öğrencilerinin azımsanmayacak bir kısmı da okulun çevresindeki yurt ve evlerde ikamet ettiğinden, okul bahçesinde bulunan Tatbikat Camii’nde, cami imamı ve aynı zamanda fakülte öğrencisi Beytullah Özdemir’in öncülüğünde heyecan verici, güzel bir faaliyet başlatıldı. Pazartesi ve Perşembe günleri sabah namazına müteakiben Prof. Dr. Salih Karacabey Hoca ile “Sahih-i Buhari” okumaları yapılıyor.

Güne “besmele”yle başlanıyor

Buhari kitaplarının, derse katılan öğrencilere İlahiyat Vakfı tarafından hediye edilmiş olması da, öğrenci hoşnut eden başka bir durum olarak göze çarpıyor.

Alt katta erkekler, üst katta bayanlar sabah namazını cemaatle eda ederek güne besmele çekiyor. Ardından Salih Karacabey Hoca’nın doyumsuz dersi başlıyor. Tamamına yakınını öğrencilerin oluşturduğu halkada mahalleliden katılımlar da oluyor zaman zaman. İlahiyat öğrencilerine yönelik olarak seviyesi yüksek tutulan dersten, katılanların son derece feyizlendiği, mekânın manevi ikliminin de bu feyzi artırdığı aşikâr.

Çorba da ikram ediliyor

Salih Karacabey Hoca, önce hadisin bab başlığı hakkında bilgi veriyor. Daha sonra metinden anlam bütünlüğü bozulmayacak şekilde bir bölüm okuyor ve tercüme ediyor. Hadisin sebebi vürûduna değiniyor, hakkındaki farklı yorumlardan bahsediyor, içerdiği hükümleri açıklıyor. Hadis ilmine dair ipuçları yer alıyorsa bunlara dair de bilgi veriyor. Ayrıca hadisin delil olduğu meseleleri belirtiyor. Ve bu okumaların önemine önem katan bir noktaya daha vurgu yapıyor; hadislerin günümüzle bağlantısını kurarak, hem yüzyıllar öncesinde kalan metinler, hükümler olduğu şeklindeki yanlış anlayışlara karşı cevap vermiş oluyor, hem de hadislerin günümüz şartlarında nasıl anlaşılması gerektiği konusunda yol göstermiş, böylece anlaşılmasında zorluk çekilen kısımlara dair sorunları gidermiş oluyor.

Yaklaşık bir buçuk saat süren hadis okumasından sonra, caminin alt katında bulunan İlahiyat Vakfı’na ait bir mekânda, öğrencilere “çorba ikramı” yapılıyor. Bu fasılın sona ermesiyle, dersi olan öğrenciler gayet dinç ve huzurlu bir şekilde dersine gidiyor. Belirtmemiz gereken bir şey daha var ki; Salih Karacabey Hoca bu dersleri “Sahih-i Buhari”nin iki cildini de bitirinceye dek devam ettireceği müjdesini verdi.

Uygulamanın benzer konumdaki ilahiyatlara örnek teşkil etmesi bekleniyor.

 

Kübra Çayır katıldı ve izlenimlerini bildirdi

Fatma Şen, çekim yapmaya çabaladı

Yayın Tarihi: 13 Mart 2014 Perşembe 11:36 Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2014, 16:57
YORUM EKLE

banner19

banner36