Twitter'da takip etmeye değer 7 hesap

Dünya Bizim olarak Twitter’da bulunan takip etmeye değer birkaç hesabı derledik. Twitter’ın genel çöl ikliminden farklı olarak bu hesaplar hoş bir meltem gibi. M. Murtaza Özeren derledi.

Twitter'da takip etmeye değer 7 hesap

Dünya Bizim olarak Twitter’da bulunan takip etmeye değer birkaç hesabı derledik. Twitter’ın genel çöl ikliminden farklı olarak bu hesaplar hoş bir meltem gibi. Bir şeyler vermeye niyetli olan bu hesapların paylaşımları görülmeye değer. İşte çölün birkaç vahası:

 

@diaspora_turk Hollanda, Belçika ve Almanya’nın çeşitli kentlerine, zamanında göç etmiş “Alamancı”ların hallerini sergileyen fotoğraf paylaşımları yapmaktadır. Göçmenlerin umut, sevinç ve yer yer hüzün dolu fotoğrafları, üzerine tefekkür edilmesi gereken hayat enstantaneleri sunuyor.

 

 

Türkçe fakir değil, biz unutkanız” mottosuyla faaliyet gösteren @eskidekiyeni her güne farklı kelimeler ile takipçilerine hatırlatmalarda bulunuyor. Bu hatırlatmalara eklenen küçük etimolojik bilgiler hem kelimenin seyrini göstermek açısından hem de biz unutkanlara daha çok şey öğretmesi açısından çok faydalı. Ayrıca örnek dize ve cümleler ayrı bir güzellik. Her gününüz eski bir kelime ile yenilensin.

 

 

@fahmethilmi, Şehbenderzâde Filibeli Ahmet Hilmi’nin 'official fake' hesabıdır. Bu hesabı ilginç kılan, muazzam bir kitap ve efemera arşivinin önünüze geliyor olması. Bu derece geniş bir paylaşım yelpazesinin nasıl oluşturulduğu takdire şayandır. Seksen yıllık bir nikâh davetiyesi veya yirmi yedi mayıs darbesinden sonra yayımlanan kitapları bulabileceğiniz bir yer burası. (NOT: Şahsi olarak tanışmak ve kendisiyle bu hesap üzerine bir röportaj gerçekleştirmek istediğim bir hesap sahibidir ayrıca @fahmethilmi.)

 

 

Evvela sarıklı bir Van Gogh şaşırmanıza vesile oluyor. Daha sonrasında hesabı incelediğinizde gördüğünüz enfes hat levhaları, ender fotoğraflar ile hayretiniz artıyor. Hem Hipster hem de Dede Efendi hüviyetlerine sahip @canhipster, ilginç paylaşımları ile Twitter çölünün ender vahalarından.

 

 

Biraz yöresel bir hesap gibi görünse de, @sivasresimleri, bir şehrin (özellikle İstanbul veya diğer büyük şehirlerden başka) nasıl bir gelişme kaydettiğini eski ve yeni fotoğraflarla sunmaktadır. Hesabın bana ilginç gelen tarafı bir paylaşımdan sonra o paylaşım hakkında yapılan yorumlar. “O da vardı”, “aslında şöyleydi”, “aa, evet…” şeklindeki cevaplar, yaşanmışlığın ve sanallıkta nasıl gerçek hatıralara dönüş yapıldığının ifadeleri…

 

 

@islamvebilim, İslam medeniyetinin bin yıldan fazla birikimini hatırlatmaya çalışan bir hesap. Hesapta Müslüman bilim adamlarının kendileri ve eserleri hakkında bilgiler verilirken ayrıca İslam kültürüne ait bazı meseller de aktarılmaktadır.

 

 

@tariharsivi, ilginç tarihi bilgilerin aktarıldığı bir hesap. Gâh I. Murat’ın son sözünü gâh bir takvim yaprağında vurgulanan günün anlam ve önemini bulabilirsiniz burada. İlginç bilgiler içeren ve her gün paylaşım yapan @tariharsivi ufkumuzu genişletip hayretimizi artırıyor.

 

 

Not: Linkler üzerinden sayfalara doğrudan bağlantı sağlayabilirsiniz.

 

M. Murtaza Özeren önerdi

Yayın Tarihi: 23 Haziran 2015 Salı 11:34 Güncelleme Tarihi: 29 Haziran 2015, 10:45
banner25
YORUM EKLE

banner26