Twitter'da Müşterek Gazel Akımı

Twitterda müşterek gazel akımından 'İslami bilim kurgu'ya, kütüphane depolarından Kanada'da ezan sesine, M. Murtaza Özeren kültür âleminde son bir haftada yaşananları kısa kısa derledi.

Twitter'da Müşterek Gazel Akımı

Twitterda müşterek gazel akımı

Bir haftadır twitter âleminde müşterek gazel söyleniyor. İlk olarak @idrismahfi nam hesaptan, “Biz neş'e-i Hudâyı bulan Neş’etîlerüz / Belki cihâna neş'e olan Neş’etîlerüz” denmesiyle başladı. Sonrasında Gökdemir İhsan ile Asım Cüneyd Köksal’ın eklediği beyitlerle bir akım ortaya çıktı denilebilir: Müşterek gazel. Nice saklı yetenek ortaya çıktı ki, aslında “eski” şiir söylemeye pek hevesli onlarca kimse olduğunu gördük (hassaten @diligamdide ile @MuhammedYetim zikre değer). Hele bazı maharetler bizi hayrete gark etti. Hâlâ devam eden müşterek gazeller belki bir müşterek divan olarak çıkar karşımıza. Bu güzelim beyitleri görmek isteyenleri şuraya alalım (aşağı doğru inin yavaş yavaş).

Bilim kurgunun müslümancası

Bilim kurgu dendiğinde akla “Harry Potter”, “Yüzüklerin Efendisi” yahut “Star Wars” geliyor. Biraz ciddi bir okur Asimov’un eserlerini veya Frank Herbert’in “Dune” serisini anımsayabilir. Peki, bu edebi türün halihazırdaki İslami edebiyat içindeki yeri nedir? Hiç denilebilir. Ancak bunu geliştirmek adına yola çıkmış ve on seneden fazladır faaliyet göstermeye çalışan kimseler var. Kendilerine Twitter’da rastladım. Şu sitede de çabaları görülebilir. Türkiye’de yahut Arap dünyasında böyle bir çabaya girilse neler ortaya çıkar diye düşünmeden edemiyorum. Bu ekip İslami bilim kurgu hikayeleri için yarışmalar düzenliyor. Hatta geçtiğimiz günlerde bu yarışmanın semeresi olarak bir antoloji de yayınladılar (şuradan erişilebilir).

Depolarda neler var neler

İbrahim Hakkı Konyalı’nın 70 senedir kayıp olan İstanbul’da Mimar Sinan Eserleri kitabının geçtiğimiz aylarda bulunduğu haberi yayınlanmıştı. Şimdi ise bu kitap nihayet İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nce yayınlandı. Bu kayıp eserin bir kısmı Atatürk Kitaplığı’ndan çıkmış. Kim bilir daha ne eserler var? Bu haberi tekrar hatırlatmamın sebebi de bu zaten. Onlarca âlimin, arşivlerin karanlık ve nemli depolarında maalesef çürümeye terk edilmiş arşivi, kayıp eserleri, evrakı mevcut. Maalesef ekseriyetle bürokratik engeller yüzünden bunlara erişim sağlanamıyor. Depoların boşaltılıp, ufak müsvedde parçalarının dahi saklanarak, değer biçilerek korunmaya alındığı kütüphanelere, arşivlere sahip olmak uzak bir hayal değil aslında. Yeni kütüphaneler inşa etme vaatleri vermek yerine mevcut kütüphaneleri düzeltmeye çabalamak daha faydalı bir iş olsa gerek.

Kanada’da ezan sesi

Geçtiğimiz hafta sonu Kanada’da bir festival vardı: 12. MuslimFest. Bu festivalin önemi binlerce Müslümanı bir araya getirmesinin yanında bu yıl festival süresince vakit ezanlarının okunmasıydı. Kanada’da ezanın kamuya açık şekilde okunması yasak. Festival süresince bu yasak delinmiş ve Toronto’da ezan sesi yankılanmış. Müezzin ise North York merkez camii imamı Bilal Gülmez imiş. Bilal Gülmez “Camide her vakitte ezan okuyoruz. Kur’an tilaveti de yapıyoruz ama bu kez hiç yaşamadığım duygularla okudum ezanı. Okurken Rabbime, ezan-ı Muhammedi’nin sırrını, tüm Kanada halkına ulaştırması için dua ettim içimden. İnşallah bir gün, bu beldelerdeki camilerde de açıktan ezan okunur” diyerek okumuş ezanı. Festivalde ayrıca Pendik Belediyesi Mehter takımı da bir gösteri yapmış. Bize de Allah gayretlerini artırsın diye dua etmek düşüyor. (Etkinliğin sayfasına şuradan erişebilirsiniz.)

 

Derleyen: M. Murtaza Özeren

Yayın Tarihi: 31 Ağustos 2016 Çarşamba 15:50 Güncelleme Tarihi: 30 Ekim 2020, 12:41
YORUM EKLE

banner19

banner36