TV'lerin Ramazan programında kimler var?

Mübarek Ramazan ayı yaklaşıyor ve televizyon ekranları da bu aya özel programlara başlıyor. Biz de bu haberimizde T’lerin 2013 Ramazan ekranlarında neler var, iftar ve sahur programlarını kimler sunacak, bunu derledik. Tabii kitapların ekranlardan daha sevgili olduğunu aklımızın bir köşesinde tutarak..

TV'lerin Ramazan programında kimler var?

 

On bir ayın sultanı Ramazan ayına bu sene de Rabbimiz bizi kavuşturdu. Müslümanlar hazırlıklarını tamamladı ve şimdi mübarek ayı en güzel şekilde idrak etme vakti geldi. Oruç tutulacak, sahura kalkılacak, belki evimizde belki dışarılarda bir yerde iftarımızı yapacağız. Sıcaklıklar biraz endişe yaratsa da bu ayın manevi havası bu korkumuzu arka planda bırakacak. Ramazan deyince benim aklıma biraz da dostlarla, arkadaşlarla yapılan sahurlar ve iftarlar gelir. Bu toplanmaların tadını hiç bir yerde bulamayız.

Biz böyle hazırlıklar yaparken televizyon kanalları da her zamanki gibi boş durmuyor ve yaptıkları sahur ve iftar programlarıyla izleyicinin ilgisini çekmeye çalışıyor. Diğer aylarda seküler programlara öncelik veren, insanları yaptıkları programlarla ayakta uyutmaya çalışan bazı televizyon kanalları bile bu ayın manevi havasını kendileri için bir fırsata çevirme çabasına giriyorlar. Okuyucularımız bu ayrımı zaten yapacaklardır. Şimdi bazı televizyon kanallarının hangi programları yaptığını görelim ama hemen şunu belirtelim: Bazı TV kanalları bu listede yok maalesef… İnternetten tüm kanalların yayın akışını taramamıza rağmen Ramazan’a dair bir bilgiye rastlamadık. Bizzat telefonla aramamıza rağmen ilgili kişilere de ulaşamadık. Henüz iftar ve sahur programı netleşmeyenler de vardı.

Dost TV Ramazan dışındaki 11 ayı da Ramazan gibi geçiren müstesna kanallardan birisi. Dost TV’de iftar programı “Bab-ı Reyyan”ı Hayri Akıncı sunacak. Sahur programı “Seherler Sahurlar” ise Seyfettin Bulut’un sunumuyla gerçekleşecek. Her iki programın öncesinde de Mehmet Emiroğlu “Ramazan’da Hayat” isimli programla Dost TV ekranlarında olacak.

TRT 1’de iftar programını ise Bekir Develi sunuyor. TRT 1’de sahur programı ise Ahmet Murat’ın sunumuyla gerçekleşecek.

Diyanet TV & TRT Anadolu ortak yayınında iftar programı “İftara Doğru”yu Serdar Tuncer sunuyor. Tuncer sahurda ise “Sahurdan Kalplere” programı ile Kanal D ekranlarında olacak. Kanal D daha önceki Ramazanlarda herhangi bir iftar ve sahur programına yer vermemişti. Serdar Tuncer’in sunacağı sahur programı ise bir ilk olacak. Ne diyelim, hayırlı olsun.

TRT 6’da iftar programı Cüneyt Gökçe’nin, sahur programı ise Selahattin Yılmaz’ın sunumuyla ekrana gelecek.

TRT Avaz’da iftar programını Ali Bektaş sunuyor.

Kanal 7 ekranlarında iftar programında Mustafa Karataş, sahur programında ise Ömer Döngeloğlu olacak.

Samanyolu TV’nin Eyüp’te gerçekleştireceği iftar programını Ahmet Bozkuş,  sahur programını ise Vedat Ünal sunacak.

Irmak TV’de Ramazan'da iftar ve sahur programları, Dr. Selman Kuzu'nun sunumuyla Mekke-i Mükerreme ve Medine-i Münevvere'den canlı yayınla ekrana gelecek.

TV Net’te ise Senai Demirci hem iftar programında hem sahur programında izleyicilerin karşısında olacak.

Semerkand TV’de bu Ramazan ayında iftar programında Yakup Alarçin, sahur programında ise Hüseyin Kadıoğlu izleyicilerine Ramazan sofrasından ikramlar sunacaklar.

Kanaltürk TV’de ise iftar öncesi “Dolu Dolu Ramazan” programı ile Anadolu’dan iftar manzaraları Mert Savaş’ın sunumuyla ekrana gelecek. Halihazırda Perşembe akşamları ekrana gelen Mustafa da bu Ramazan Kanaltürk ekranlarında olacak. Sahur programında ise Faruk Beşer Kanaltürk ekranında yer alacak.

24 TV’de ise Ramazan’a dair “Türkiye’de İftar” ve “Türkiye’de Sahur” programları yer alacak. İftar programını Betül Bozdoğan sunacak, Yavuz Bahadıroğlu ise daimi konuk olarak 24 TV ekranlarında yer alacak.

Ülke TV'de iftar programında Ebubekir Kurban izleyiciyle buluşacak.

ATV'de iftar ve sahur programları Nihat Hatipoğlu'nun sunumuyla ekrana gelecek.

TV8 ekranlarındaki iftar programında ise Bayraktar Bayraklı sohbetiyle, Mehmet Kemiksiz ise seslendireceği ilahilerle yer alacak.

Hilal TV'de iftar programı Cemalettin Tül'ün, sahur programı ise Hasan Hafızoğlu'nun sohbetiyle ekrana gelecek.

Show TV'de iftar programını M. Fatih Çıtlak sunacak. Çıtlak, ayrıca sahurda da sohbetiyle A Haber ekranlarında olacak.

Star TV'de sahur programı Halil Necipoğlu'nun sunumuyla ekrana gelecek.

KON TV Ramazan ekranında ise iftar ve sahur programını M. Engin Noyan ve Alper birlikte sunacaklar.

Mehtap TV'de iftar programı İbrahim Kocabıyık'ın sunumu ve sohbetiyle ekrana gelecek.

Tabii biz bunları haberleştirdik ama Ramazan, ekrandan ve masivadan yüzümüzü çevirme, kendimize dönme, bir nevi restorasyon ayı. Dolayısıyla Kitab’a dönmek, onu okumak, anlayarak özümseyerek okumak, ve ordan aldığımız gıdayı her şeyimize, tüm yılımıza, hayatımıza tatbik etme ayı. Unutmadan söyleyelim: Kitaplar elbette ekrandan daha sevgilidir…

 

Harun Doyran haber verdi

Güncelleme Tarihi: 08 Temmuz 2013, 11:59
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
abbas yolcu
abbas yolcu - 6 yıl Önce

selam tabi olanaben bu ramazanda torunumu seyretmek istiyorum.O daha sahici ve daha renkli. Sonra o dede seni seviyorum da diyebiliyor.sizi seviyorum diyebilenlerle ramazanı geçirin. Okuyabilenlere,kutlu ramazanlar efendim.

feyzullah
feyzullah - 6 yıl Önce

eski yamazanlarda tv de karagöz olurdu meddah olurdu sahurda nasreddin hoca seyretmek için kalkardık bize orucu sevdirmişti bunlar çocuklar için de bir şeyler yapılamaz mı ramazanda ramazan dizileri ve dini sohbetler daha samimiydi şimdi her tv sadece yapmış olmak için yayın lıyorlar

banner19

banner13