Türkten Esir Olur Mu?!

Yakında TRT ekranlarında seyredebileceğimiz "Avrupadaki Esir Türkler" belgeseli, esir Türkleri ele alıyor.

Türkten Esir Olur Mu?!

Türkten esir olur mu?!
 

 
Hamasi duygular bu sorunun cevabını reel olarak vermeye izin vermez belki. Ama bu konuda bir bilgiye sahip miyiz?
Kim memleket evlatlarına, milletinin esir olmuş fertlerini anlatır ki?!
Sıklıkla kahramanlıklar anlatılır eskiler anlatılırken..

Yakında TRT ekranlarında seyredebileceğimiz Avrupadaki Esir Türkler belgeseli, esir Türkleri ele alıyor. Belgeselde idealist bir Osmanlı subayı olarak tanıdığımız Enver Paşa'nın Almanlarla olan ilginç ilişkileri yer alıyor.

Yedirenk Film-Yapım'ın hazırladığı belgeselde Enver Paşa ile Almanlar arasındaki yakın ilişkiler şöyle anlatılıyor: O yıllarda İngiltere'nin Fransa'nın Rusya'nın İtalya'nın düşman olduğu Osmanlı'ya tek dost Almanya vardı. Bağdat-Hicaz-Anadolu demiryolunu o dönemde Almanlar yaptı.

1908'de Almanya'da Enver Paşa hürriyet kahramanı olarak tanınıyordu. Enver Paşa Berlin'de büyükelçiden çok daha itibarlıydı ve saygı görüyordu. Hatta Kaiser II. Wilhelm'in davetlerine özel olarak çağırılıyordu.

1909-1912 yıllarında Enver Paşa Berlin'e askeri ataşe olarak atandı.

Dresden'de kurulan Yenice tütün fabrikasında üretilen sigaralar, Enver Bey adıyla Salem (Selamünaleyküm anlamında) markasıyla üretildi.

Almanlar Enver Paşa'nın 2. Napolyon'a olan sevgisini bildiğinden sigara üzerine Enver Paşa'nın II. Napolyon'a benzetildiği resimleri koymuşlar.

İlişkilerdeki yakınlık ile 1915'de Alman Doğu Bankası AG kurulmuş.

1915 Teltow'da bir köprüye Enver Paşa Köprüsü adı bile verilmiş.

Yusuf Ziya Güleç

 

Güncelleme Tarihi: 06 Eylül 2010, 10:40
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
ekrem korkmaz
ekrem korkmaz - 12 yıl Önce

"hamasi duygular bu sorunun cevabını reel olarak vermez" cümlesindeki biri arapça diğeri ingilizce iki temel sözcük; sizin türklük ile ilgili bitmek bilmeyen ezeli hesaplaşmanızın en iyi örneği aslında.. haberin içeriğini ele veren dilinizin kimliği efendiler...

siz sadece milli değerler sözkonusu olunca hamasetten kurtulabiliyorsunuz nedense.. aynı özgür tavrı, bağsızlığı ve aykırı yaklaşımı filistin konusunda gösterin, pakdil ustanız konusunda gösterin..

koro gibi davranmayın görelim

banner19

banner13

banner26