Türkiye'de de Gençlere Kültürel Hibe Verilemez mi?

TİKA'nın 'Büyük Türkçe Sözlüğü'nden Mustafa Kutlu'nun sağlık durumuna, Hamza Tzortzis'in İstanbul'daki etkinliklerinden yönetmen Derviş Zaim'in 'Rüya'sına ve İtalyan hükümetinin gençlere yönelik örnek uygulamasına geçtiğimiz haftanın öne çıkan kültürel havadislerini M. Murtaza Özeren kısa kısa derledi.

Türkiye'de de Gençlere Kültürel Hibe Verilemez mi?

İtalya’dan gençlere kültür desteği

İtalya hükümeti 18 yaşına giren her gence kültürel faaliyetlerde kullanılması için 500 Euro vereceğini duyurdu. Telefona indirilecek özel bir uygulama ile bu paranın sadece kültürel faaliyetlerde harcanması sağlanacakmış. Hükümet, böyle bir projeyle gençlere sinema, müze, tiyatro ve konser gibi etkinliklerin önemini hatırlatmayı hedeflediğini belirtmiş. Açıkçası bu proje doğrudan ithal edilebilecek gibi duruyor. Ancak tabii ki bu proje gözden geçirilip, Türkiye şartlarına göre düzenlenip kültür dünyamıza “taze kan” sağlayacak bir hale getirilebilir. İlgililere duyrulur.

Mustafa Kutlu'nun sağlık durumu

Mustafa Kutlu geçtiğimiz gün bir by-pass operasyonu geçirdi. Hamdolsun, durumunun iyi olduğu belirtildi. Kendisine şifalar diliyoruz. Eylül ayı da kapıda. İnşallah kendisinin nice yeni hikaye kitaplarını okuruz.

Hamza Tzortzis de İstanbul’daydı

Bu hafta içinde Numan Ali Han İstanbul’daydı. Çeşitli etkinliklere, programlara katıldı.

Geçtiğimiz hafta ayrıca Hamza Tzortzis de İstanbul’daydı. Kendisi Genç MÜSİAD ve Mekteb-i Suffa’nın çeşitli etkinliklerine katıldı, konuşma yaptı. Ayrıca Genç dergisine de bir ziyaret gerçekleştirdi. “World Dawah Mission” kapsamınca önce bir takım gençlere eğitim veren Tzortzis, sonrasında bu gençlerle Sultanahmet’te bu eğitim programının uygulamasını gerçekleştirdi.

Büyük Türkçe Sözlük

Geçen hafta TİKA’nın yeni bir sözlük bastığını öğrendik. Biraz araştırdığımızda, sözlüğün daha önce Ötüken Neşriyat’tan yayınlanmış olan Yaşar Çağbayır’ın hazırladığı sözlük olduğunu gördük. Yalnız bu baskıda 70.000 kelime daha eklenmiş. Halihazırda muazzam bir emeğin ürün olan bu sözlükte 314.000 kelime mevcut. TİKA bu eseri prestij olarak çeşitli kurumlara hediye ediyor. Nasibimize buradan bir tane düşer mi bilemeyiz fakat bu sözlüğün kısa süre içerisinde eklemeleri ile birlikte Ötüken Neşriyat’tan yeniden basılacağını bildirelim.

Derviş Zaim'den bu kez mimari üzerine bir film

Derviş Zaim'in dokuzuncu filmi "Rüya"nın çekimleri tamamlandı. Yönetmenin geleneksel sanatlara ilgisi bu filmde de devam ediyor.

Yönetmenliğini ve senaryosunu Derviş Zaim’in üstlendiği Rüya filminin başrollerini Gizem Erdem, Ebru Helvacıoğlu, Dilşat Bozyiğit, Gizem Akman, Mehmet Ali Nuroğlu, Enis Arıkan, Murat Karasu ve İbrahim Selim, Osman Alkaş, Ayşe Lebriz, Murat Kılıç, Atılay Uluışık paylaşıyor.

Mimari sanatını genç bir kadın gözünden anlatan "Rüya" filmi, Zaim’in dokuzuncu uzun metrajlı sinema filmi olma özelliğini de taşıyor. Filmde, gelenekten ve tarihten devraldığı mirası taşımaya çalışan, bir yandan da süreklilik içinde değişerek hayata devam etmenin peşinde olan mimar bir kadının hikayesi anlatılıyor. Ne var ki kahramanımız günümüz İstanbul’unda hayallerini gerçekleştirmek üzere uğraşırken kendini sürükleyici bir suç hikayesi içinde buluyor.

Festival sürecini tamamladıktan sonra vizyona gireceği açıklanan "Rüya", Derviş Zaim’in geleneksel sanatlara olan ilgisini devam ettirdiği bir özelliğe sahip olmasının yanı sıra aynı zamanda yönetmenin doğa üzerine gerçekleştirdiği filmler dizisi içinde de düşünülebilir.

 

 

Derleyen: M. Murtaza Özeren

Yayın Tarihi: 26 Ağustos 2016 Cuma 10:35 Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2016, 11:26
YORUM EKLE

banner19

banner36