banner17

Türkiye Tercihini Romandan Yana Yapmış

Türkiye’de %45.3’lük bir kesim kitapları rastgele seçip düzensiz bir şekilde okuyor. Araştırma sonuçlarına göre Türkiye’de yılda ortalama 7.2 kitap okunuyor. Bu oran seçici ve düzenli kitap okuyanlarda yılda ortalama 14.5 kitaba kadar çıkıyor. Dilara Yabul yazdı.

Türkiye Tercihini Romandan Yana Yapmış

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından geçtiğimiz yıllarda Türkiye’deki okuma alışkanlıklarını ortaya koymak, okur profilinin ve eğilimlerinin belirlenmesi ve mevcut sorunlara ilişkin çözüm önerilerinde bulunulabilmesi için Türkiye Okuma Kültürü Haritası Projesi gerçekleştirilmiş. Kitap yayınının arttığı, nerdeyse ilçelerde bile kitap fuarlarının açıldığı, yayıncıların artık özgüvenli bir şekilde etkinliklerini çoğalttığı günümüzde, "acaba ne okuyoruz, nasıl okuyoruz" diye bu araştırmaya bir bakalım dedik.

Keza "okuma kültürü" üzerine geçtiğimiz günlerde bir çalıştay da gerçekleştirilmişken, böylesi araştırmaların kapsamının daha da geliştirilerek her sene yapılması, yayıncıların ve karar vericilerin de işlerini kolaylaştıracaktır diyerek bir not düşmüş olalım.

Bu proje kapsamında her coğrafi bölgeden il seçilerek toplam 26 ilde 6212 kişi ile görüşmeler yapılmış. İlleri alfabetik sıra ile söylersek şöyle: Adana, Ağrı, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Erzurum, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kastamonu, Kayseri, Kırıkkale, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon, Van ve Zonguldak.

Araştırma bulgularına göre Türkiye’de %45.3’lük bir kesim kitapları rastgele seçip düzensiz bir şekilde okuyor. Okuyacakları kitaplar konusunda seçici davranıp düzenli bir şekilde kitap okuyanlar ise en yüksek oranla (%41.2) aylık geliri 5000 TL’den fazla olanlar. Bu yüksek gelir grubundan sonra en yüksek oran kamu çalışanlarında (%36.8). Üçüncü sırada ise şaşırtıcı bir grup var: %35.4 oranıyla 7-14 yaş grubundaki bireyler.

Araştırma sonuçlarına göre Türkiye’de yılda ortalama 7.2 kitap okunuyor. Bu oran seçici ve düzenli kitap okuyanlarda yılda ortalama 14.5 kitaba kadar çıkıyor. Kitap seçiminde ise %61.5 oranında tavsiye edilen kitaplar tercih ediliyor. Ancak Türk okurların düzenli olarak takip ettikleri bir yazar yok (%84.2) ve kitap seçimi yaparken yayınevlerine göre ayrım da gözetilmiyor (90.16).

Kütüphaneler konusuna geldiğimizde halk kütüphanelerinin varlığı büyük bir kesim tarafından biliniyor (%77) ancak genellikle halk kütüphanelerinden yararlanılmıyor çünkü kişilerin kütüphane kullanma alışkanlıkları yok (%43.5).

Türkiye’de en çok okuyan şehirler 12,1-13,0 ortalamayla Erzincan ve Erzurum, en az okuyan şehirler ise Şanlıurfa ve Diyarbakır. Evinde ders kitabı dışında en çok kitap barındıran şehirler ise Yalova, Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu şeklinde sıralanıyor.

Öykü mü roman mı sorusuna ise neredeyse tüm Türkiye roman cevabını vermiş. Tema olarak ise macera romanlarını tarihi romanlar takip ediyor.

Halk kütüphanelerinden en çok yararlanan şehirler ise Edirne, Kırklareli, Tekirdağ üçlüsü ile Kırıkkale, Kırşehir, Nevşehir, Aksaray, Niğde.

 

Dilara Yabul

Güncelleme Tarihi: 26 Nisan 2018, 11:44
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner20