Türkiye seneye odak ülke olacak

100 yayıncımız, bu sene Londra Kitap Fuarı’nda yerlerini alacaklar. İTO, yayıncılara stand desteği de veriyor.

Türkiye seneye odak ülke olacak

 

Türkiye’nin 20 yayıncısı bu sene Londra Kitap Fuarı’na gidiyor. Londra Kitap Fuarı, Frankfurt Kitap Fuarı’ndan sonra dünyada yapılan en profesyonel kitap fuarlarından biri. Sadece 3 gün sürüyor. Geçen yıl Rusya’nın “Odak Ülke” olduğu Londra Kitap Fuarı’nda bu yıl Çin, gelecek yıl ise Türkiye “Odak Ülke” olacak. Odak Ülke, İngiltere kitap pazarının konuk ülke edebiyatına odaklanması, o ülkeLondra Kitap Fuarı edebiyatını önemsemesi ve yatırım yapması demek. İngilizlerin bu yatırımı yapmaları için konuk ülke edebiyatının, yazarlarının ve yayıncılarının iyi projeler yapması, kulis yapması ve dikkat çekmeleri gerek.

Yayınevleri yurtdışı fuarlarına gereken önemi vermeye başladı

Türkiye, 2007 yılından beri yayıncı dernekleri ile bir bütün olarak hareket ediyor ve yurtdışında ülkemizi başarılı bir şekilde temsil ediyorlar. Dünya görüşü ve siyasi olarak birbirlerine zıt yayınevleri bile aynı ideale baş koyarak Türk kültür, sanat ve edebiyatını yurtdışına taşımak ve tanıtmak için çok çalışıyorlar ve ortak hareket ediyorlar. 2008 yılında Frankfurt Kitap Fuarı sırasında “Konuk Ülke Türkiye” projesinde tecrübe kazanan dernekler ve yayıncılar ülkemizin gücünün farkına vardılar. Türk Edebiyatının yurtdışına taşınması ve yayımlanması için çalışmalarına hız verdiler.

Londra Kitap FuarıO tarihlerde 5 olan ajans sayısı bugünlerde 14’e yükseldi. Yayınevleri kendi bünyelerinde telif haklarını temsil eden birimler kurdular, İngilizce kataloglar yaptılar. Bir zamanlar yurtdışında yapılan fuarlara 3-5 yayıncı giderken bugünlerde Frankfurt Kitap Fuarı’na 200, Bologna Çocuk Kitapları Fuarı’na 100, Londra Kitap Fuarı’na 100 yayıncımız gidiyor. İşlerini ve dünyayı çok yakından takip ediyorlar.

İTO stand desteği veriyor

Londra 2012 Kitap Fuarı 16-18 Nisan tarihleri arasında yapılacak. Bu yıl ilk defa yapılacak bir uygulamadan söz etmek istiyorum. Bu sene yayınevleri Londra Kitap Fuarı’na İstanbul Ticaret Odası’nın stand desteği ile katılacaklar. Fuarın başarılı ve istenen düzeyde olması halinde yayıncılar bundan sonraki fuarlara İTO ile birlikte katılmak isteyeceklerdir. Nedeni şu; İTO, yayıncıların da bağlı olduğu en büyük kurum durumunda ve hem kültür hem de ticaret deyince akla gelen ilk büyük STK.

Umarım İstanbul Ticaret Odası, TEDA, yayıncılar, dernekler, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A. Ş. ve Kültür Bakanlığı yıllardır disiplinli bir şekilde sürdürdükleri başarılı çalışmalara bir yenisini daha eklerler ve yeni ufuklara, yeni fuarlara doğru yelken açmaya devam ederler. Dileğim çok sayıda kitabımızın telif haklarının İngiliz yayınevlerine ve dünyaya tanıtılması ve satılması…

 

Münir Üstün haber verdi

Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2012, 11:23
banner12
YORUM EKLE

banner19

banner13