Turan Türkmenoğlu ile Sahaflar Çarşısı'na Bir Bakış

Türk sineması artık kendinden daha sık söz ettiriyor. Edebiyat Mevsimi’nin kitapları da çıkmalı. Sîreti Sûrette Görmek çalıştayları... İslam Düşünce Atlası ve tartışmalar... Osmanlı’da İlm-i Tasavvuf konuşulacak. Turan Türkmenoğlu ile Sahaflar Çarşısı’na bir bakış... M. Murtaza Özeren son haftalarda öne çıkan bazı kültürel mevzulara kısa kısa değindi.

Turan Türkmenoğlu ile Sahaflar Çarşısı'na Bir Bakış

Türk sineması artık kendinden daha sık söz ettiriyor

Havadislerimize sinema ile başlayalım. Yaklaşık bir aydır kültür-sanat gündeminde kendine yer bulan iki film var: İlki Aylaikincisi ise Buğday. Bu filmlerden bu kadar çok bahsedilmesi, izleyicilerden olumlu tepkiler alması sevindirici olduğu kadar dikkate değer de. Türk sineması, bugün bilmem kaçıncı sınıf, bayağı komedilerin istilası altındayken böyle filmler görmek ümit veriyor. Bataklıkta açan nilüferler misali bu filmler umarız hak ettikleri başarılara ulaşırlar.

Edebiyat Mevsimi’nin kitapları da çıkmalı

Sinemadan başlamışken bir sonraki havadisimizi de bu minvalde verelim. Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi tarafından her sene düzenlenen Edebiyat Mevsimi’nin bu seneki teması “Sinema ve Edebiyat”tı. Bu yıl dokuzuncusu düzenlenen ve bir hafta boyunca süren etkinlik bugün sona erecek. Kapanış ise 17.00-18.00 saatleri arasında Semih Kaplanoğlu Özel Oturumu ile gerçekleştirilecek.

Ancak bir hususu da belirtmek istiyorum. Araştırmama rağmen bu düzenlenen etkinliklerin kitabına rastgelemedim. Umarım, bu doyurucu etkinliklerin kitapları yayınlanır.

Sîreti Sûrette Görmek çalıştayları

Meridyen Derneği ve çeşitli üniversitelerin desteği ile yeni bir çalıştay dizisine başlandı: Sîreti Sûrette Görmek. Bu dizinin ilk ayağı 29 Kasım’da Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi’nde, “Hz. Peygamberi Kurmaca Dünyada Yazmak” başlığı ile gerçekleştirildi. Çalıştay kapsamında siyerin çeşitli sahalarda nasıl ele alınacağı tartışılacak, ardından bu tebliğler ve müzakereler bir kitapta toplanıp Meridyen Derneği tarafından basılacakmış. Umarız semeresi bol olur.

İslam Düşünce Atlası ve tartışmalar

Hazırlığı yıllardır süren ve iki hafta önce okuyucuların istifadesine sunulan İslam Düşünce Atlası’na dair geçtiğimiz hafta Murat Bardakçı bir yazı kaleme aldı. Yazı özetle organizasyonun mekanından ve burada yapılan edebe mugayir davranıştan bahsediyordu. Öncelikle ifade edelim ki yazı konusu itibarıyla haklı. Ancak şu var ki yazının talihsizliği yazarının fazla gaza gelip bütün bir projeyi yapılan bir yanlışa mahkum edip harcaması.

İslam Düşünce Atlası’nın sunduğu teklif ortada ve bu reddedilebilecek yahut görmezden gelinebilecek cinsten bir teklif değil.

Osmanlı’da İlm-i Tasavvuf konuşulacak

İSAR geçtiğimiz senelerde Osmanlı’da İlm-i Kelam ve Osmanlı’da ilm-i Fıkıh başlığı altında iki sempozyum düzenlemişti. Bu sene de bu sempozyum zinciri Osmanlı’da İlm-i Tasavvuf ile devam ediyor. 8-9-10 Aralık’ta İSAM Konferans Salonu’nda gerçekleştirilecek olan sempozyumun kitapçığı da burada.

Turan Türkmenoğlu ile Sahaflar Çarşısı’na bir bakış

Son olarak bir röportaja işaret etmek istiyorum. Nadirkitap.com sitesinin blogunda her ay meslekten kimselerle yapılmış röportajlar yayınlanıyor. Bu sefer de Sahaflar Çarşısı’nın eskilerinden Turan Türkmenoğlu’yla bir röportaj yapılmış. İki kısımdan oluşan ve çok güzel, kıymetli ayrıntılarla dolu bu röportajın birinci ve ikinci kısımlarına erişim sağlayabilirsiniz. Muzaffer Ozak’tan bugünkü çarşının nasıl inşa olunduğuna, çarşıdaki kambur duran Müteferrika heykelinden nice kaçırılan kitap koleksiyonuna kadar birçok bilgi röportajlarda mevcut. Müstefid olmanız dileğiyle...

 

M. Murtaza Özeren

Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2017, 11:13
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13