Tunus'ta Ramazan canlılık ve mutluluk ayı

Ramazan ayında Tunus'ta yaygın olarak büyük caddelerde kocaman iftar masaları kurulur ve özellikle fakirler ve sokak çocukları için iftarlar düzenlenir. Ahmed Weslati yazdı.

Tunus'ta Ramazan canlılık ve mutluluk ayı

Ramazan, yeniden topraklarımıza, evlerimize ve özellikle de kalplerimize misafir oldu. Ramazan'ın bütün müslüman coğrafyasında ayrı bir yeri ve kıymeti var. Bu kıymet ilk başta onun hakkında İlahımızın paygamberimiz vasıtasıyla bize bildirdiklerinden ve ayrıca bu aya özel ibadetler ve o ibadetlerle oluşan duygulardan gelir.

Tunus’ta da böyle; Tunus halkı Ramazan ayına büyük değer verir. Ramazan gelmeden her yerde hazırlıklar başlar; evler ve mescitler boyanır, temizlenir, düzenlenir ve tamir edilir. Mescitlerle camilerin kandilleri ışıklandırılır, diğer taraftan içki satışı yapan yerler kapanır.

Felek uzmanları Ramazan hilalini gözler

Ramazan'la herkes heyecanlanır, aileler çarşılara iner ve gerekli baharatları, eksik mutfak malzemelerini, Ramazan için yapılacak tatlıların malzemelerini satın alırlar. Ramazan hilalı bütün Tunus'un valiliklerinde Ramazan’ın başlayıp başlamadığının gözleneceği 'şüphe gecesi'nde gözlenir. Genel müftülüğe bağlı olan bütün felek uzmanları ve ekipleri en yüksek noktalara teleskoplarıyla çıkar ve Ramazan'ın girdiği gecede bütün Tunus'un şehirlerinde topla ilan edilir.

İlk geceden teravih namazı başlar. Teravih namazı 20 rekat olarak kılınır ve imam her rekatta Kur'an'ın 60 hiziblerinden bir hizbin birini okur. Namaz bittikten sonra da sokaklarda hareket durmaz; aileler sokaklara çıkar. Geceleyin gündüz kapalı kahvehaneler açılır ve klasik müzikler ve Arap kahvesinin kokusu havada dolaşmaya başlar. Bazı tatlı dükkanları ya da mağazalar da açık olur ve sahurun son saatlerine kadar hayat böylece hareketli olarak devam eder.

İftar ezanı okunurkan şehirlerin tepelerindeki toplar ateşlenir, iftarla camilerde hurma, süt ve su namaz kılacaklara dağıtılır.

Tunus’ta Ramazan'ın en ünlü tatlısı 'zelabya'

Tunusun çeşitli bölgelerinde iftar ve sahur gelenekleri farklıdır. Ancak iftarda en yaygın olan yiyecekler arpa çorbası, ızgara, salata, brik (undan yapılan hamur içerisinde patates, yumurta , maydanoz, ya da sırf yumurtadan olusan ve kizartılan bir yiyecek) ve tajin (brike benziyor ama hamursuz), çoğu Tunuslular için sahurda ise en yaygın yemek ise masfuftur. (undan yapılan 'kuskus' ve üzerinde kuru üzüm ya da nar, şeker, hurma ve yağdan oluşan bir yiyecek). Tunus’ta Ramazan'ın en ünlü tatlısı ise 'zelabya' ve 'mharık'tır.

Ramazan ayında Tunus'ta yaygın olarak büyük caddelerde kocaman iftar masaları kurulur ve özellikle fakirler ve sokak çocukları için iftarlar düzenlenir. Diğer taraftan devlet kurumları, zengin aileler ve iş adamları tarafından hazırlatılan gıda paketleri fakir mahalleler ve köylerdeki ihtiyaç sahibi ailelere dağıtılır.

Tunus’ta Ramazan canlılık ve mutluluk ayı

Şehirler, kapalı çarşılar ve antik şehirler başta olmak üzere Tunus şehirleri ilahiler, maluf (Endülüs müziği), zikirler, geleneksel elbise sergileri gibi pek çok etkinlikle şenleniyor. Bunların en ünlüsü 'medina festivalı'dir. Tunus'un başkentinde düzenlenen bu festival yılın en büyük etkinliklerine sahne oluyor. İlahilerden geleneksel müziklere, tiyatro sahnelerinden sufi gösterilere, Medina Festivalı zengin bir programa sahip olup büyük bir katılıma ev sahipliği yapıyor.

Bu ayda nişan ve çocuklara yapılan sünnet törenleri de çoğalır. Bereket ayı olarak bilinen ve mübarek Kadir gecesini saklayan bu ayda bütün aileler mutlu törenlerini yaparak ayın bereketinden nasiplenmeye çalışıyorlar.

Sonuç olarak, Tunus’ta Ramazan canlılık ve mutluluk ayı. Buna göre yılın en büyük kültür faaliyetleri, yardım etkinlikleri ve ekonomik canlılığı bu ayda görünüyor. Şehirlerdeki ve köylerdeki adetler farklılık gösterse de mutluluk herkes tarafından paylaşılıyor.

 

Ahmed Weslati yazdı

Güncelleme Tarihi: 11 Temmuz 2015, 12:33
YORUM EKLE

banner19