TRT'de yeni ve farklı bir program!

Ramazan programları bildik bir şekilde yapılır memleketimizde. Bu Ramazan bir güzellikle karşılaştım. Hem de TRT'de!

TRT'de yeni ve farklı bir program!

Televizyonda karşımıza çıkan alışıldık Ramazan programları; bilinen bir kişi ile sohbet, aralara sıkıştırılan ilahiler ve Kur’an dinletilerinden ibarettir. “Ramazan Kitaplığı” ise bu alışılagelmişliğe güzel bir engel çabası.TRT Haber

Görsel bakımından üzerinde çalışılmış bir program

TRT Haber’de 19.45’te başlayan ve yaklaşık on dakika süren bir program olan Ramazan Kitaplığı, her gün farklı bir klasik eseri konu edinmekte ve bu eser üzerine bir düşünür ara ara söz almakta. Programın en dikkat çekici unsuru ise, Ramazan programlarında görmeye alıştığımız tasarım yoksunluğundan uzak oluşu. Gerek dinamik geçişleri gerekse programın genel tasarımı itibariyle hoş bir görsel şölen de hazırlanmaya çalışılmış. Zaten iftarın yaklaştığı sıralarda boş boş kanalları karıştırırken dikkatimi çeken şey de görselliğe verilen bu önemdi.

Programın yapımcıları hakkında bir bilgi bulamadım açıkçası, sonunda da yalnızca TRT’nin hazırladığına dair bir bilgi mevcut. Ne programda ne de internette böyle bir bilgiye rastlamadım; on dakikalık bu kısa belgeseller için hazırlayanların hiçbir isim vermeyerek incelik göstermesi de takdire şayan kanaatimce.

İnternette herhangi bir bilgiye rastlamadığım için “Ramazan Kitaplığı”nın gidişatı ve yayın programı hakkında bir şey söyleyemeyeceğim, zaten her güne bir sürpriz olması da daha makbul.

Cemalnur SargutCemalnur Hanım tamam da, Hilmi Yavuz yerinde bir seçim mi?

Bu bilgilendirme haberini yazana kadar geçen iki günkü programlar üzerinden konuşacak olursak, kitapların seçimi ve yayın gidişatının özenle hazırlandığını söyleyebiliriz. İlk günün kitabı İbn Haldun’un Mukaddime’si, ikincisi ise Kenan Rıfai’nin Mesnevi Şerhi. Kitapların seçimi güzel, bu şekilde olumlu gideceği hissini de uyandırıyor açıkçası. Ancak, kitaplar için görüş ve fikirleri alınan şahısların seçiminde aceleci bir yaklaşım tutulmuş olunabilir. Nitekim Mukaddime için röportaj yapılan kişi Hilmi Yavuz iken, Mesnevi Şerhi için konuşan ise Cemalnur Sargut.

Cemalnur Sargut, kanaatimce Mesnevi Şerhi için oldukça iyi bir seçim. Ancak bunu Hilmi Yavuz için söylemem mümkün değil. Bilindik birkaç jargon ortaya atarak yapmış olduğu konuşmasında İbn Haldun ve Mukaddime’ye dair oldukça önemli hatalara ve yakıştırmalara yer verdi Hilmi Yavuz. Batının Mukaddime okumasından öteye geçmeyen bir konuşma oldu açıkçası. Mukaddime, “sosyolojinin ilk kitabı” olurken, İbn Haldun da sosyolojinin temellerini kurmuş oldu! Cemil Meriç’in sözüyle, “doğuyu dahi batıdan öğreniyoruz” prensibine uygun bir basitlik göstergesidir bu yaklaşım.Hilmi Yavuz

İlimsizliğin ve usulsüzlüğün göstergesi

Hilmi Yavuz, bunun dışında bilim ve araştırma adına doğuda bir kişi söylenecekse İbn Haldun’un buna en çok yakıştığını iddia etti. Tamam, doğu ilminin en üst seviyesinde görebilir kişi kendi çıkarımlarınca. Ancak bunu yaparken diğer âlim ve mütefekkirleri siler karakterde bu ifadeleri dile getirmesi, ilmin ötesinde ilimsizliğin ve usulsüzlüğün bir göstergesidir.

Neticelendirirsek, bu haliyle Ramazan Kitaplığı, bir taraftan dolu bir Ramazan programı için umutlandırırken, içerik doğrultusunda bir takım endişeleri de içinde barındırmakta.

 

Abdullah Başaran, endişeli bir umut içerisinde

Güncelleme Tarihi: 17 Ağustos 2010, 00:32
banner12
YORUM EKLE
YORUMLAR
Elif Tuba Can
Elif Tuba Can - 9 yıl Önce

Programda Hilmi Yavuz olursa program böyle berbat olur...

mustafa agah
mustafa agah - 9 yıl Önce

yazıyı yazan arkadaşın özel bir hilmi yavuz gıcıklığı var anlaşılan. zira ne ibni haldunun sosyolojinin 'atası' olduğu görüşü ne de doğuda bilim ve araştırmaya en yakışır kişi olduğunu söylemesi kıllanılacak gibi değil. ilki için bu görüş zaten belirli bir kabul eşiğini aşmış tüm referans mercilerinin kabul ettiği, dahası dillendirdiği bir şeydir. ikincisi ise diğer alimleri yok saymak değil, adamın öznel bir değerlendirmesidir. pek tabi ve normaldir. yazıyı yazan arkadaş fazla kasmış...

Ruhi Şimşir
Ruhi Şimşir - 9 yıl Önce

Cemalnur Hanım'ın Mesnevi şerhinde uzman olduğu da nereden çıktı? Tatlı tatlı anlatıyor, tevil, tevil. Hilmi Bey'i niçin hafife alırsınız ki en azından okuduklarından gidiyor.

şahan karaduman
şahan karaduman - 9 yıl Önce

Müslümanların Filmi Yavusçuluk yapmalarına cinnet getiriyorum...
Hey ya hey...

abdullah başaran.
abdullah başaran. - 9 yıl Önce

beyefendi, tüm referans mercileri dediğiniz batıdan kendi değerini alan mercilerdir. ya bilin, ya susun. ikincisine diyecek lafım yok zaten, kişisel değerlendirmelerin bir usulü bir ilmî ahlakı olması gerektiğini daha önce belirtmiştim zaten.

banner19

banner13