TRT'de yeni kültür programı

TRT'de bir kültür programı başlıyor. Ekipte sitemizden tanıdık isimler de var..

TRT'de yeni kültür programı

Kültüre ilgi var; ancak…

Televizyonlarımızda kültür programlarına ayrılan süre artıyor. Bu, güzel bir gelişme… Bu güzel gelişmenin yanında bu programların bu ülkenin yerel seslerine kapalı olması, popüler kültür ikonlarını –ikoncan mı demeliydik?- afişe etmesi de handikap tabi.

Yüzyıllardır bu toprağın suyuna, havasına rengini veren isimlere, değerlere yer vermeyen suni kültür-sanat programlarının yerini artık yerellikten beslenen, kalıcı olanı önceleyen programlar alıyor.

Kültür Harmanı çekimleri - Ümran Ay

Yeni bir ses olacak

Kültür Harmanı bu programlardan biri işte: TRT Gap televizyonunda üç hafta önce yeni bir kültür-sanat programı yayına girdi: Kültür Harmanı

Farklı konu ve konuklarıyla benzerlerinden ayrılan, benzeri kültür-sanat programlarına fark atan bir program oldu Kültür Harmanı. Programın en büyük özelliği tüm içeriğin bir dergi titizliğinde planlanmış olması, yani görsel bir kültür-sanat dergisi diyebiliriz rahatlıkla.

Kulağımıza gelen fısıltılara göre; program ilerleyen haftalarda daha bir oturmuş yapısıyla farkını ortaya koyacak gibi… İlerleyen haftalarda program ekibi Mardin’e gidecek. Kültür Harmanı,  Mardin' e gidip GAP Kültür Birliği'ni konuşacak Valilikten yetkililerle. Artuklu Üniversitesi rektörü Serdar Bedii Omay ile de "şehir gezileri"ni konuşulacak.

Ahmet Turan Alkan, Ahmet Yörük, Asım Gültekin, Murat Pay, Sadettin Ökten, Haşim Vatandaş gibi isimler yer alacak konuk olarak.

Neler var?

İçeriğiyle diğer kültür programlarından kesin çizgilerle ayrılacak program, her hafta farklı mekânlardan izleyiciyle buluşuyor. "Kültür Harmanı" şu bölümlerle izleyenlerini selamlayacak her hafta: 
 
"Sohbeti Bol" köşesinde, her hafta alanında uzman bir konukla belirlenen konu etrafında tatlı bir sohbete kapı aralıyor. 
 
"Başucu Kitapları" köşesinde, eski-yeni üç kitabı detaylı bir şekilde işleyerek izleyicilerin istifadesine sunuyorlar. 
 
"Bir Sevdadır Sinema" köşesinde, seyredenlerde unutulmaz izler bıraktığına ve bir sevdaya dönüştüğüne inanılan bir filmi, filmden kısa sahnelerle tekrar hatırlıyorlar. 
 
"Geçmiş Zaman Olur ki" köşesinde, farklı bir konukla, bir kişiden-kurumdan-eserden-olgu ve/ya olaydan hareketle, o 'hayâli cihan değer' kıymetimiz yad ediyor. 
 
"Şarkılar Bizi Söyler" köşemizde, hepimizin hikâyesini ezgiye döken "o" besteye, şarkıya ve/ya yorumcuya kulak verecekler.

Mardin

Kadro yabancı değil!

Sunucusu sitemiz yazarlarından Ümran Ay, Metin yazarı DünyaBizim.com editörü, Rengâhenk dergisindeki çalışmalarından ve KOCAV’daki nitelikli işlerinden bildiğimiz Mehmet Emre Ayhan, danışmanları arasında yine ekibimizden Ayşe Akdağ bulunan programın kadrosu şu şekilde:

Yapım-Yönetim: Ali Horzumlu 
Yönetmen Yard.: Murat Çeri 
Yapımcı Yard.: İlker Ölçek 
Sunucu: Ümran Ay 
Metin Yazarı: Mehmet Emre Ayhan 
Danışmanlar: Ayşe Akdağ, Gülten Örgüç, Çiğdem Duran, Yunus Koçal

Bir temenni…

Böylesi nitelikli bir programı TRT’nin yeni kültür ve haber kanalı TRT Haber’de görmek istiyoruz. TRT GAP kanalının yayınlarının her uydudan izlenememesi, kanalın izleyici kitlesinin düşük olması Kültür Harmanı programı için yeterli değil…

TRT Haber kanalı böylesi nitelikli bir programı bünyesine almakta hızlı davranmalı, diyoruz.

Her hafta Cumartesi günleri saat 11.00'de TRT Gap’ta bu sıkı programı birlikte izleyelim. 

 

 

 

 

Yılmaz Yılmaz kültür sofrasına buyurun dedi

Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2010, 03:03
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
zeliha akkaya
zeliha akkaya - 10 yıl Önce

Dostlar vallahi şahane, billahi şahane!

Ahmet halis
Ahmet halis - 10 yıl Önce

Kültür programları reytingcilere yenik düşer çoğunlukla. Ancak TRT gibi yıllardır bu tür programları destekleyen kurumlar var. Tvnet, Hilal Tv, Tv5 gibi bazı genel yayın yapan diğer özel tvlerin de yaptıkları kültür programları dolayısyla hakkını buradan teslim etmek gerek.
Daim olması dileğiyle, hayırlı olsun!

aksoy
aksoy - 10 yıl Önce

hayırlı uğurlu olsun program çok güzel yapanlar sunanlar da güzel olunca ortaya çok hoş bişey çıkmış ellerine gönüllerine sağlık yalnız trt den ricamız programı daha güzel bir saate alması böylece çok daha fazla insana ulaşmış olur.

banner19

banner13

banner26