TRT'de 'yavaşla'yınız!

TRT Haber'de iki güzel program benim gibi TV izleyicisi olmayan birinin bile dikkatini çekti.

TRT'de 'yavaşla'yınız!

Son iki yıldır televizyon izleyicisi değilim. Zaten onunla meşgul olacak vakte de artık sahip değilim. Ancak bu Ramazan’da izleme imkânı buldum ve TRT’deki değişimi takdir duyguları içinde müşahede ettim. TRT Haber ve TRT Türk kanallarında oldukça faydalı programlar yayınlanıyor. TRT Türk, el-Cezire’nin Türkçe versiyonu gibi. Dünyanın her köşesinden verdiği haberlerle ufkumuzu sadece Türkiye ile sınırlı tutmuyor ve yaşadığımız dünyaya daha bütüncül bir bakış açısıyla yaklaşmamızı sağlıyor. “Dünyamız Detay” programı güncel haberleri sunarken, “Gümüş Hilal” de kültür–sanat haberlerini izleyicileri ile paylaşıyor. Bu programları tavsiye etmekle beraber, benim asıl beğenimi kazanan ve TRT Haber’de yayınlanan iki güzel programdan bahsetmek istiyorum şimdi.Uğur Işılak ve Serdar Tuncer

Yeni şeyler söylemek lazım

Evet, bir TV programı için iddialı bir isim ama sanırım bunu hak ediyor. İşlerini düzgün yapan iki insanın, Uğur Işılak ve Serdar Tuncer’in birlikte sunduğu programda her hafta, üzerine gönül fırtınalarının estirildiği bir konu işleniyor. Bu konu bazen “aşk”, bazen “özlemek”, bazen “beklemek” oluyor. Davet edilen konuklar ise kimi zaman Nurullah Genç gibi bir şair, kimi zaman da Melihat Gülses gibi güçlü bir ses oluyor. Bir tarafta Uğur Işılak’ın şarkıları, bir tarafta Serdar Tuncer’in okuduğu şiirler; insanı his âlemine götüren manevi bir uçağın adeta iki kanadı oluveriyor. Seçilen konular üzerinde gönüller yoruluyor ve herkes gönlünde ne varsa ortaya koyuyor. Bilhassa duygu ve düşünce derinliğine sahip sunucular tarafından serdedilen felsefî / hikmetli sözler, programı izlenmeye değer kılan bir başka önemli unsur oluyor.

Hayati İnançCan veren pervaneler

Günümüzde artık az sayıda insanın kıymetini bildiği ve dilinden anladığı divan edebiyatına hizmet eden ve daha çok insana ulaştırmayı hedefleyen bir program, Can Veren Pervaneler. Tebessümü yüzünde samimiyetle taşıyan Hayati İnanç tarafından sunulan programa birkaç genç arkadaş da konuk olarak katılıyor. Her hafta, divan deryasının analık ettiği istiridyelerin içindeki inci mesabesinde olan divan şairlerinden biri seçilip onun şiirleri okunuyor. Gençlerin her biri, şiirden bir bölüm okuyup şerh ediyor, Hayati İnanç da onlara ek açıklamalar yapıyor ve kendisi de, okuduğu hoş şiirlerden mahrum etmiyor izleyenleri. Programın diğer katılımcıları olan müzisyenler ise, seçilen şairin bestelenmiş eserlerini icra etmek suretiyle gönülleri ferahlatıyor. Böylece insanı iç dünyasına götüren ve estetiğin zirvelerinde dolaştıran bir program daha televizyondaki yerini alıyor.

TV’den hayırlı bir şey sadır olur mu?

Modern dünyada etrafımızda cereyan eden olayların hızına yetişmeye çalışırken, Prof. Kemal Sayar’ın bize, inadına telkin ettiği “yavaşla!” uyarısı geliyor aklıma, “dur, bir düşün, kalbini dinle!” İşte bu iki program insana kalbini dinlettiriyor; durup düşündürtüyor. Bu bakımdan onları önemsiyorum.

Not: Yeni Şeyler Söylemek Lazım, Cumartesi 22.30’da; Can Veren Pervaneler, Pazar 20.10’da yayınlanmaktadır.

 

Şeyma Derbeder, “televizyonda bile güzel şeyler bulabilir insan” dedi

Güncelleme Tarihi: 16 Eylül 2010, 17:03
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
özhan çalışkan
özhan çalışkan - 10 yıl Önce

bu mudur trt ve sizler. serdar özkan denen şiir katliamcısıyla uğur ışılak denen şarkıcı faciasını, yok işte trt, güzel iş, televizyon, yavaşla diyerek sunmak. bu, akla mantığa estetiğe, iyiye doğruya güzele aykırı değil de nedir? uğur arslan da evlilik programı yapıyor, onu da anlatın isterseniz.

Esad Eseoğlu
Esad Eseoğlu - 10 yıl Önce

Elinize sağlık efen'im. Teşekkürler. Hoş, tv rehberi tadında bir yazı.

seyyah
seyyah - 10 yıl Önce

"Yar adıyla başlayayım sözüme
Sözü önce söyleyeyim özüme"

SERDAR TUNCER kurban sözü önce kendi özüne ,dahası kendi özünden söylediği için ALLAH yardım ediyor.Ramazanda SEMERKAND TV'de ve TRT' de güzel şeyler yaptı ALLAH razıolsun baki selamlar.

halil
halil - 10 yıl Önce

bu mudur başlıklı yoruma katılıyorum. Tarikat ticaret siyaset tezgahında ne yazık ki tasavvuf da şiir de buna alet ediliyor.

Gülden Menekşe
Gülden Menekşe - 10 yıl Önce

Bu güzel yapımlardan haberdar ettiğiniz için
teşekkür ederim...

seyyah
seyyah - 10 yıl Önce

ÖZKAN ÇALIŞKAN BEY herhalde yazıyı okumadınız çünkü serdar tunceri değil serdar özkan yazmışsınız anlaşılan bu ismi görünce aklınız başınızdan gidiyor.ne bir de nezaman genellemelerden vazgeçeceğiz ne demek yani trt ve siz. elştiriyi ne zaman becereceğiz.

........
........ - 10 yıl Önce

televizyonda kaypak adamlara alışmış zihinler adam gibi adam görünce hemen jetonu düşmüyor ve saçma yorumlar yapabiliyor sanırım..tasavvuf ehli adamı eleştirmeeden önce bir aynaya bakıp kendinize çekidüzen veriniz ve umulmadık taş baş yarar sözünü sık sık hatırlayınız :)

Mehmet Bahadıroğlu
Mehmet Bahadıroğlu - 10 yıl Önce

Özhan Çalışkan epeyce şaşırmış. Serdar Abinin soyismini zikredemeyecek kadar!
Şiiri katlettiği söylemi şahsına iftiradır. Zira kendisi, kendisini bir şair olarak tanımlamıyor. Ancak iyi bir şekilde şiir seslendirdiğide gerçektir.
Bunun yanı sıra, iyi bir Sezai Karakoç okuyucusudur. Bir Sezai Karakoç okuyucusunun şiiri katletmesi mümkün değildir.
Bu cahilce söylemlerden vazgeçip, evlilik programlarını izlemeye devam ediniz. Yahut seda sayan'da karakterinize uygun olabilir.


banner19

banner13

banner26