TRT'de Ramazan dolu dolu geçecek!

Bekir Develi'den Mustafa Alcan'a, Ömer Karaoğlu'ndan Fatih Çıtlak'a, Onur Ünlü'den Savaş Ç. Barkçin'e güzel adamlar TRT'de!

TRT'de Ramazan dolu dolu geçecek!

MinyatürMinyatüre Yoğun İlgi Var!

TRT’de Ramazan boyunca devam edecek program içeriklerinde minyatüre verilen değer dikkatimizi çekiyor. Minyatürle Anlatılır Aşk isimli programda Risaletpenah Efendimiz ve ashabından kıssaların minyatür sanatının etkileyici diliyle ekranlara gelecek. Minyatür Dilinden programında ise Kur’an-ı Kerim’de geçen kavimlerin kıssaları minyatür ile anlatılacak.  

 

Modern Sufi Klipler!

“Polis”  ve “Güneşin Oğlu” filmlerinin yetenekli yönetmeni Onur Ünlü imzalı bir proje olan Sufi Klipler programında tasavvuf musikisinden ve ilahilerden beslenilerek yapılmış çeşitli klipler gösterilecek.

 

Mustafa Alcan
Mustafa Alcan

TRT de Kısa Kısa Yapmış!

6 seçkin yönetmenden kısa filmler yapmasını isteyen TRT’deki Kısa-ca Ramazan programında tanıdık birçok ismin kısa filmi yer alıyor. Mehmet Güreli’nin “Nisan’da Bir Gün”ü, Onur Ünlü’nün filmi “Kâmil İnsan”ı, Mahmut Fazıl Coşkun’un yönettiği “Domates Orucu Bozmaz” isimli kısa filmler gösterilecek. Sadece bunlar değil tabii ki, Mustafa Kara’nın, Atalay Taşdiken’in ve Hüseyin Karabey’in de kısa filmlerini izlemek mümkün.

 

Bekir Develi
Bekir Develi

Sahurda ve Güzelim İftarda

Sahurda İstanbul Sazendelerini dinleyebilecek, Yusuf Özkan Özburun’un konuklarıyla tatlı sohbetine iştirak edebileceksiniz. İftar programları ise dolu dolu, çocuklar için kısa vtrlerin yanında, Mekke Medine’den canlı bağlantılar ile program zenginleşecek. İftar programında ara ara Irak, Kerkük, Kosova, Priştina, Bosna Hersek, Saraybosna, Makedonya, Üsküp gibi bizim şehirlerimizden de naklen yayınlar yapılacak. Bu programlarda özellikle Mustafa Alcan ve Bekir Develi bize tatlı anlar yaşatacaklar. 

 

EndülüsDünyanın İncisi’ne Belgesel!

Dünyanın İncisi olarak adlandırılan, İspanya’dan ve dünyanın çeşitli yerlerinden insanların şuan eskiden kalma eserlerini görebilmek için yığınlarca kuyruk oluşturduğu Endülüs’ümüz hakkında “Akdeniz’de Asırlık  Çınar: Endülüs” isminde bir belgesel yayınlayacak TRT’yi özellikle bu konuda tebrik ediyorum. 13 bölümden oluşan belgeselde Endülüs’ün tarihi, ayrıca Avrupa diye adlandırarak her şeyi onların yaptığına inandırıldığımız kıta bile olmayan bölgenin bilim ve kültür hayatına katkıları ile günümüze kalan eserleri ayrıntılarıyla anlatılıyor.  

 

Belgesel Tadında Anadolu’da Oruç Mevsimi

Ramazan o kadar benimsenmiş, o kadar seviliyor ki neredeyse rastlaştığım çoğu insan onu mevsim olarak isimlendiriyor. Ne gülümseten bir durum bu. Atalay Taşdiken’in elinden çıkan 10 bölümden oluşan belgeselde; “Anadolu’da Ramazan nasıldır, bölgelere göre değişen âdetler nelerdir, tarlada bahçede çalışarak oruç  tutmak, kentte oruç tutmaya benzer mi?” gibi sorulara cevap verilecek. Aydın, Konya, Kayseri, Hatay, Mardin, Diyarbakır, Rize, Kastamonu, Tokat ve Çankırı’dan birer ailenin Ramazan boyunca yaşadıklarının izlenime sunulması da bir hayli çekici gözüküyor.

 

Mehmet Fatih Çıtlak
Mehmet Fatih Çıtlak

Fatih Çıtlak da TRT’de, Ömer Karaoğlu'nu da isteriz!

Mesnevi Okumaları yapmasıyla tanıdığım Fatih Çıtlak TRT’de Melda Bekcan ile beraber Ramazan çerçevesinde Gece Kahvesi isimli bir program yapacaklar.

Savaş Barkçin'in yönetmenliğinde müzik programını izleyebileceğiz. Ömer Karaoğlu'nun Ramazan klibini bu sene de TRT'de ve diğer kanallarda görebileceğiz inşallah!

Ayrıca birbirinden yoğun programlar TRT’de olmaya devam edecek. 

 

Merve Büşra Bozcu haber verdi

Ömer Karaoğlu'nun yönetmenliğini Yavuz Taşkın ile yaptığı, geçen yıl TRT'de izlediğimiz Ramazan klibi için: //www.dunyabizim.com/video.php?id=36

Yayın Tarihi: 23 Ağustos 2009 Pazar 08:39 Güncelleme Tarihi: 28 Ağustos 2009, 10:40
YORUM EKLE
YORUMLAR
ben..
ben.. - 13 yıl Önce

çoook sevindim Mustafa abiyi görmek çok güzel trtde :))

âdem
âdem - 13 yıl Önce

bu bir yalan haber mi yoksa gerçek mi??? kafam karıştı.

TEK
TEK - 13 yıl Önce

bu haber tabii ki doğru. trt de bu ramazan çok güzel şeyler oluyor. iki gündür ''ramazan sevinci'' programında nuri pakdil'in sözlerinden alıntılar yapılıyor desem.

halise kaya
halise kaya - 13 yıl Önce

her program birbirinden guzel başarılı.TRT çalışanlarını tebrik ediyorum

Aydan
Aydan - 13 yıl Önce

Hüseyin KARABEYin BİR KÜÇÜĞÜN RAMAZAN ANILARI hikayesini izledim. Birebir Ahmet Mercan’ın “Zeynep Ramazan’ı çok sevdi” hikayesinden kopya edilmiş. Bir yönetmen emeğe saygı göstermeli ve bunu yapmamalı.


http://mercankayaliklari.blogspot.com/2009/09/zeynep-ramazani-cok-sevdi.html

banner19

banner26