Trenle Kâbe'ye gitmek istiyoruz!

Yeter artık, yeter! Kâbe sevgimiz istismar edilmesin! TCDD harekete geçsin! Birileri Ortadoğu'daki saldırıları bahane etmesin!

Trenle Kâbe'ye gitmek istiyoruz!

Bundan yaklaşık bir yıl önce internetteki haber sitelerine bir haber düşmüş: Kutlu mekânlara hızlı trenle ulaşım. Doğrusunu söylemek gerekirse bugüne kadar bu habere rastlamamıştım. Ama aklımda bunun hayali vardı hep. Sultan Abdülhamid’den beri süregelen bir hayale ben de ortak oluyordum. Çünkü hem tren yolculuğunu seviyordum, hem de hac her Müslümana olduğu gibi bana da farzdı.Hicaz Demiryolu

Hac yolculuğu bir aydan bir haftaya düştü

Sultan Abdülhamid Han, hayalini tam olarak değilse de gerçekleştirmiş ve İstanbul’dan Medine’ye uzanan Hicaz Demiryolu’nu Müslüman halkların maddi ve manevi yardımlarıyla 8 sene gibi kısa bir sürede tamamlamış. Bugün ülkemizdeki demiryolu inşaatlarının ne kadar sürede tamamlandığını da göz önüne alırsak, büyük bir başarı yakalanmış bununla.

Hicaz Demiryolu’nun yapımı, o zamanlar yürüyerek bir ayı bulan Hac yolculuğunu bir haftaya kadar düşürerek hacılara hem zaman kazandırmış, hem de kolaylık sağlamıştı. Sonrasında Birinci Dünya Savaşı zamanlarında raylar sökülmüş, istasyonlar tahrip edilmiş ve Hicaz Demiryolu kullanılamaz hale gelmişti. Türkiye ve Ortadoğu Müslümanları başta olmak üzere tüm Müslümanlar için ayrı bir yeri olan bu proje tarihteki ve hatıralardaki güzel yerini alıp kaybolmuştu.

Bir zamanlar da karayoluyla hacca gitme merakı vardı Müslümanlarda. Hac görevini yerine getirirken, bir yandan da Ortadoğu’nun güzel ülkelerini gezme fırsatı çekici geliyordu insanlara doğal olarak. Ama Körfez savaşları buna da izin vermedi. Havayolu elimizdeki tek çare kaldı hac ve umre yolculuğu için. (GYY'nin zaruri ek bilgisi: Körfez savaşının buna izin vermediği Türklere T.C. tarafından yutturulan bir zokadır. Bulgaristanlı Müslümanlar Bulgaristan'dan karayolu ile hac ve umre ziyaretini yapabilirken bizler yapamıyoruz! Sebep hac ibadetini yapmak isteyen masum Müslümanların paralarını kapma arzusu!)

İbadetin getirdiği hazza yeni hazlar eklemek

Oysa fena mı olurdu trenle (hızlı veya yavaş, fark etmez) eğlenceli bir hac veya umre yolculuğu yapmak? Mesela hacı adayları Haydarpaşa’dan dualar eşliğinde uğurlansa, her şehirde hacı adaylarını selamlayan, onlara dualar eden ve dua bekleyen Müslümanlar trenleri karşılasa, hatta hacı adayları geçtikleri güzel şehirlerde kısa süreli de olsa bir tur atsa… İbadetin getirdiği hazza daha başkalarını eklemek eminim ki çok daha güzel olurdu.

Hicaz Demiryolu

Çeşitli projeler var şimdi trenle hac yolculuğu konusunda gördüğüm. Türkiye sınırlarından çıktıktan sonra Halep, Şam, Beyrut gibi güzel şehirlere uğrayarak gideceği gösteriliyor trenlerin. Tabii hızlı tren olursa bu şehirleri gezme gibi bir imkân yok. İstanbul–Mekke arası 1 gün olacak deniliyor çünkü. Ama konvansiyonel trenler de (şu hızını beğenmediklerimiz…) çalışsa bu hatta, yolculuk bir hafta, iki hafta sürse, bu şehirlerde birer gün geçirsek…

Bu hattın hayata geçirilmesi demek, aynı zamanda Türkiye’den, hatta belki Avrupa’dan birçok Müslümanın hacca ve umreye daha kolay ve daha ucuz şekilde ulaşması demek. Zira hac ve umreye gitmek için can atan ama maddi durumu nedeniyle gidemeyen milyonlarca Müslüman var. İnşallah Suudi Arabistan devleti diğer Müslüman devletlere ve Müslüman halklara daha fazla kolaylıklar sunar hac ve umre konusunda. Bu da bu kolaylıkların ilk adımı olur.

 

İsmail Kaplan diledi

GYY'nin notu: Hacılarımızdan 2000 avro alınmasını caiz bulamıyorum. Umrede gidiş-geliş 600 avroya gidilen yere 2000 avro istemek büyük bir soygun. Ama bu sorunun daha büyüğü, herkesin uçakla gitmeye mecbur bırakılması! Karayolunun, demiryolunun yasaklanması! Karayolu ve demiryolu ile 100 avroya, evet yanlış duymadınız yüz avroya gidebileceğimiz Mekke'ye neden 600 veya 2000 avroya gitmek zorunda bırakılıyoruz! Ekonomik anlamda da diyorum ki: "Zalimler için yaşasın Cehennem!"  

Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2010, 16:39
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
fkgk
fkgk - 10 yıl Önce

başbakanın şu sıralar çok konuşulan çılgın fikri tren yoluyla hacca gitmek olsa keşke! nerdeee...

İsmail Ethem Güngör
İsmail Ethem Güngör - 10 yıl Önce

Nerde o günler? Ama bunu sadece para babaları ya da bu yüzden paraları eksilecek olanlar değil, ülkemizdeki bazı iki yüzlü şirketler de engeller.
Ama tabii bütün bunlar mazeret değil. İlgili ve yetkililer isterse bu iş olur.
Bütün iş istemekte...

Ayla Ka.
Ayla Ka. - 10 yıl Önce

Hayal gibi, keşke mümkün olsa. Ne de güzel olur. Bir tren meraklısı olarak bunun mümkün olmasını ne kadar da çok isterdim.

banner19

banner13

banner26