Toplanın İyi ve Adil İnsanlar, Yas Vakti! Şampiyon Öldü!

''Dans et şampiyon. Yurdundaki yalnız çocuklar için dans et. Çocuklar için salla yumruklarını. Kiralarını ödeyemeyen işsizler için dans et. Şu alçağın işini bitir.'' Nevra Neretva yazdı.

Toplanın İyi ve Adil İnsanlar, Yas Vakti! Şampiyon Öldü!

İnsanlık yorulmuştu ve var gücüyle Amerika’yı suçluyordu doğduğumuzda, biz de onlara katıldık. Haklıydık, Amerika hep çok şirret, hep çok sevimsizdi. Aşk derler ya nefretle başlar. Bir Amerikalıyı çok sevdik, güçlü, dürüst, besbelli serseri ama en çok da adaletliydi. Dünya külliyen adalete muhtaçtı. Ve o her coğrafyadan adalet namıyla bildiğimiz insanlarla el sıkıştı. Fidel Castro, “At bakalım şuraya bir yumruk” diye yanağını uzattığında, “Seni Amerika deviremedi, ben nasıl devireyim” diyerek tüm devrimcilere selam etti. Malcolm X’in dostu, ringlerin halk adamı, Amerika’nın bir tanesi, titreyen ellerine bile meftun bugünün dünyası. Sen giderken son dini kült bir iyilik olarak tanıttın Amerika ve diğer kıtalara.

Sen Amerikalısın, seni tanıdık… Tarih Cassius Muhammed Ali’yi tüm zamanların en iyi boksörü olarak yazdı, bu yüzdendir ki 24 saati deviren ölüm haberi hâlâ tüm basın ve sosyal medyayı sallamakta ve kimse klişe bulmuyor bu haykırışları zira adaletli bu ömür karşısında yas tutmayacak hiçbir görüş, zihniyet ve inanç yok, dünya henüz bu kadar iyi hamd olsun.

Dans et şampiyon

Yumruklarının müptelası olduğumuz Muhammed Ali ile iki nesil geçti yalan dünyadan… Hayat her bizi yıktığında Muhammed Ali bir yumruk attı diyerek ayağa kalktık. Biz amatör boksörlerin çocuklarıydık ve kum torbalarını es geçen ellerimize babalarımız “Muhammed Ali’nin kızı da boksör, salla yumrukları, dans et, sol sağ sol” diye savunmayı öğretti. Sadece boks yaparken dans eden çocuklar olduk. Saniyede kaç yumruk atılırdı, zenciler ne muhteşem adamlardı bilirdik ve Muhammed Ali çoktan yaşlanmış, Parkinson hastalığına yakalanmıştı, kimin umurunda; gözlerimiz Müslüman bir zenci görmüştü yumrukları konuşan…

Bugün Muhammed Ali’yi ebedi seyahatine yollarken dünya ahalisi solcu, sağcı, dindar ya da deist, zenci ya da beyaz,  bir hayatın nasıl muhteşem yaşanacağına, Zaire maçı öncesi antrenörlerinin Ali’ye söylediği şu sözlerle alkışlayarak eşlik ediyor: “Dans et şampiyon. Yurdundaki yalnız çocuklar için dans et. Çocuklar için salla yumruklarını. Kiralarını ödeyemeyen işsizler için dans et. Şu alçağın işini bitir. Meyhanedeki ayyaşlar için dans et şampiyon. Kanserden ölen yoksul hastalar için dans et. Kefaletleri ödenmeyen sefil mahkûmlar için, herkesin terk ettiği eroinmanlar için, kocaları olmayan gencecik hamile kızlar için. Dans et şampiyon, savaş onlar için! Şu aşağılık herifin işini bitir, çenelerini dağıt hepsinin. Düşkünler yurdundaki zavallılar için, emeklilik maaşı olmayan yaşlılar için, pis bir sokakta müşteri bekleyen yaşlı ve yorgun fahişeler için… Meyhanelerde oturmuş demlenen bütün yalnız kalpler için, bilardo salonlarındaki yalnızlar için, sokak köşelerindeki yalnızlar için. Dans et şampiyon, savaş onlar için… Temizlik işçileri için salla yumruklarını; hava limanlarında, otobüs duraklarında, benzin istasyonlarında yerleri süpüren küçük insanlar için. Savaş onlar için şampiyon. Otellerdeki yatakları yapıp tuvaletleri temizleyen küçük odacı kızlar için dersini ver şu aşağılık herifin. Seni kurtaranlar senatör değildi, vali değildi, başkan değildi. Sokaktaki insanlar kurtardı seni. Şimdi sokaklar adına savaş, hadi evlat, işini bitir şu aşağılık herifin! Bu ring ikinize fazla. Hadi bitir işini, suratını paramparça et. Yoksullar adına şampiyon, yoksullar adına!  Hadi yavrum salla yumruklarını!

Muhammed Ali’yi hiç kimse yenemez hiç kimse. Sadece Cassius Clay yenebilir ama o da bu akşam aramızda değil. Dans et şampiyon, hadi oğlum dans et.”

Bir şampiyon olarak yaşadı

Amerika ile saat farkından dolayı gece yarısı uyanıp siyah beyaz televizyonlardan maçı izlenen siyah adamın o yıllarda Müslüman olmasıydı bizi ilgilendiren. Yıllar sonra doğuştan Müslüman olanlara bir insanlık dersi verdi Muhammed Ali: “Vietnamlılar bana bir şey yapmadı ki gidip orda savaşayım.” Bu ifadesi boks lisansının iptali ve hapisle sonlandı, iflas ettiğini açıkladı. Yılmadı, tarihe adını tüm zamanların en iyi insanı olarak yazdırdı. Oysa siyah beyaz şortun bile bize yeterdi…

Bir açıklamasında şunları söyler Muhammed Ali: “Antrenman yaptığım her andan nefret ettim ama kendime dedim ki vazgeçme, şimdi sürün, acı çek ve ömrünün geri kalanını bir şampiyon olarak yaşa.”

Şimdi vakti geldi, ölümden sonrasını da bir şampiyon olarak yaşayacağını haykıralım, şampiyona bir selam çakalım.

 

Nevra Neretva

Yayın Tarihi: 06 Haziran 2016 Pazartesi 13:00 Güncelleme Tarihi: 06 Haziran 2016, 13:00
banner25
YORUM EKLE

banner26