Think tank'de yerli bir adım

Ali Şahin'in başkanlığını yaptığı Gasam, sınırsız ortadoğu diyen idealist bir stratejik araştırma kurumu...

Think tank'de yerli bir adım

11076Güvenlik ve dış politika üretme amaçlı araştırmalar yapan, think-tank kuruluşları olarak adlandırılan düşünce kuruluşları  batıda oldukça yaygın.  Uluslararası gelişmeleri yakından takip ederek  raporlar hazırlayan, stratejiler geliştiren, zihin egzersizleri  yapan bu tür bir gelenek ülkemizde ise yeteri kadar oluşmamış durumda. Avrupa ve Abd’de bu tür kuruluşlardan devletler de sıkça yararlanıyor. Devlet politikalarını etkileyebilen, yönlendirebilen düşünce kuruluşları bile mevcut.

Açılım tartışmaları sırasında da açılımın batılı bir kuruluşun projesi  olduğu iddiası ortaya atılmıştı. İktidar partisi de muhalefetin söylemlerinin ve karşı tezlerinin Avrasyacı kuruluşların raporlarıylta birebir örtüştüğü şeklinde olmuştu. Bugüne kadar kendi vizyonunu ortaya koyamayan, bir medeniyet iddiası olmayan,  nesnelikten özneliğe geçmeyi hayalinden bile geçiremeyen bazı partilerimizin her projenin arkasında dış kaynaklar araması özgüvensiz ve ufuksuz  bakış açılarının bir nevi dışa vurumuydu.

Güney Asya’ya stratejik bir bakış

Güney Asya Stratejik Araştırmalar Merkezi (Gasam),  Türkiye ve bölgemiz merkezli  stratejilere ihtiyaç duyduğumuz böyle bir zamanda yola çıkmış bir düşünce kuruluşu. 2004 yılında faaliyete geçen merkez, Güney Asya Ülkeleri olarak tanımlanan Hindistan, Pakistan, Sri Lanka, Bangladeş Afganistan, Nepal, Bhutan ve Maldiv Adaları ile ilgili her türlü araştırma ve inceleme çalışmaları yürütüyor, raporlar hazırlıyor. Türkiye ile bölge ülkeleri arasında ilişkileri geliştirmeyi hedefleyen Gasam, bu minvalde bilimsel ve stratejik çalışmalar yapıyor.

Hizmetleri ve girişimleriyle bölge ve dolayısıyla dünya barışına katkıda bulunan kamuoyunun takdirini kazanmış şahsiyetleri her yıl düzenlenecek olan GASAM Onur Ödülü ile ödüllendirmek ve uluslararası ilişkiler bölümlerinde eğitim gören öğrencileri bölgeye göndermek Gasam’ın planları arasında.

11078

Avustalya, Çin ve İran başta olmak üzere çok sayıda basın yayın kuruluşu bölgedeki gelişmelere dair Gasam’ın görüşlerini, değerlendirmelerini alırken,  çok boyutlu,  geniş eksenli yeni dış politika anlayışımıza önemli katkılar sağlayacak bu kurumdan  hükümetin bu güne kadar yeteri kadar  istifade etmemesi ise büyük bir eksiklik.

Sınırsız Ortadoğu ‘ya inanıyor

Gasam’ın başkanlığını Uluslararası İlişkiler Uzmanı  Ali Şahin yapıyor. Pakistan’da üniversite eğitimi gören Şahin, iyi derecede İngilizce ve Urduca biliyor. Üniversite yıllarında hayalini kurduğu Gasam’ı 2004’te gerçeğe dönüştürmüş. Yeni Şafak Gazetesi ,  Star Gazetesi’nin Açık Görüş eki ve Timetürk sitesinde düzenli olarak yazıları yayınlanıyor.

11079Sınırsız Ortadoğu Projesi kavramının literatürümüze girmesini Ali Şahin’e  borçluyuz. Türkiye-Suriye Stratejik İşbirliği Anlaşması’nın ardından yazdığı bir yazıda ‘İlerleyen süreçte sınırların kalktığı ekonomik, siyasi, kültürel, sosyal her türlü serbest dolaşım hakkının 'sınırsız' ve özgürce kullanıldığı bir Ortadoğu’ dan bahsediyordu. Buna da ‘Sınırsız Ortadoğu Projesi’ adını veriyordu.  Strateji kuruluşlarının reel politik(!) süzgeçlerden geçirerek yaptığı analizlere karşılık, Ali Şahin idealizmi savunan az sayıda stratejistten birisi. Kurtuba Dergisinin  4.sayısındaki röportajında idealist olmasının kaynağını  şöyle ifade ediyor:

Hayaller sınırlanmamalı

‘’Ben bir İmparatorluğun genlerini taşıyorum hücrelerimde. Hayallerimi 780 bin km2 ile sınırlayamam. Atalarımın hüküm sürdüğü tüm coğrafyalar nüfuz alanıma, daha öteleri ise ilgi alanıma girer. Osmanlı sonrası maruz bırakıldığımız korku psikolojisi ve aşağılık kompleksi insanlarımızı bu dar sınırlar içerisine hapsetmiş. Bir stratejinin gereği olarak 90 sene adeta bitkisel hayatta yaşam sürdük. Artık narkozdan uyanmalıyız. Önce kendi kendimizle, sonra yeryüzü ile yüzleşmeliyiz.’’

Güney Asya’nın nabzını tutan, Ortadoğu’ya kayıtsız kalmayan, hayallerini asla sınırlamayan Ali Şahin’i ve Gasam’ı takip etmeye devam edeceğiz.

 

Ahmet Tek, sınır tanımayanlara katıldı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yayın Tarihi: 27 Ocak 2010 Çarşamba 15:32 Güncelleme Tarihi: 29 Ocak 2010, 21:56
banner25
YORUM EKLE

banner26