The Daily Show'daki Müslüman kadın aktivist

The Daily Show’da Trevor Noah'ın konuğu olan Dalia Mogahed, İslamafobi ve medyanın yanlış algıların yayılmasındaki rolünü konuştu. Ayşenur Gökşen Aydın yazdı.

The Daily Show'daki Müslüman kadın aktivist

Geçtiğimiz Perşembe günü The Daily Show’un ilginç bir konuğu vardı. Programın yeni sunucusu Trevor Noah ve konuğu Dalia Mogahed, İslamafobi ve medyanın yanlış algıların yayılmasındaki rolünü konuştu.

The Daily Show, çok izleyicisi olduğu için girizgaha ihtiyaç duymayan bir televizyon programı. Ama özetlemek gerekirse güncel haberleri esprili ve objektif bir dille izleyiciyle paylaşan mizah dilinde bir haber programı diyebiliriz. ABD’deki reytingi en yüksek programlardan birisi olan The Daily Show, eski sunucusu Jon Stewart ile özleşmişti. John Stewart'ın Filistin ile ilgili haber paketleriyle birçok Batılı Müslümanın takip ettiği bir program haline geldi. Haber programları Arapça altyazılarla çevrildi ve sosyal medyada sıkça paylaşıldı. John Stewart aslen Yahudi olmasına ve birçok eleştiriye maruz kalmasına rağmen Filistin ile ilgili objektif yayın politikasını bozmadı. Stewart, The Daily Show’u kendi isteğiyle bırakınca eminim programı izlemeyi bırakanlar da olmuştur. Ama ben şahsen yeni sunucu olan Trevor Noah’yı da oldukça başarılı bulanlardanım. The Daily Show’u daha global bir forma getirdiğini, Dalia Mogahed’i programa konuk etmesinin buna bir işaret olduğunu düşünüyorum.

Müslümanlardan kendilerini izah etmeleri beklentisi çok saldırgan bir tutum

Dalia Mogahed, Batı Müslüman camiasında online ve offline olarak Müslümanların medyada ve günlük hayatta karşılaştıkları önyargı ve ırkçılığı dile getiren bir aktivist. 2012 yılından bu yana Washington merkezli Sosyal Politika ve Anlayış Enstitüsü'nde araştırma direktörü olarak görev yapıyor. Enstitü, Amerikalı Müslümanların kalkınması ve kamusal alanda seslerinin duyurulması için çalışmalar yapıyor. Mogahed, yanlış anlaşılmanın anti-islami hisler yüzünden kaynaklandığını savunuyor. Radikalleşmenin çarpık bir şekilde camilerle ilişkilendirmesini kınayan Mogahed, programda şöyle konuştu: “Elimizdeki gerçekler şunlar: Camiler insanların kendi cemaatleriyle bir araya geldikleri yerler. Bu çeşit mekanlar aslında Müslümanları itidale sevk eder. Düzenli olarak camiye giden bir Müslüman büyük bir sivil aktivitede bulunmaktadır ve kendi dinine saygısı olduğu için başka dinlere de saygı duyar.”

Dalia Mogahed ayrıca dünyada herhangi bir terör olayı olduğunda bütün Müslümanlardan şüpheleri ve endişeleri giderme ve tekrar güven verme beklentisi oluştuğunu söyledi: “Müslümanlar herhangi bir terör olayı medyaya yansıdığında şüpheleri ve endişeleri gidermeye çabalıyorlar. Son 14 yıldır bunu yapıyorlar. Müslümanlardan kendilerini açıklamaları ve izah etmeleri beklentisinin çok saldırgan bir tutum olduğunu düşünüyorum.”

Obama’nın din danışmanlarından birisi

Dalia Mogahed, BBC, CNN gibi Batı kanallarında İslam ve Müslümanlar adına temsili konuşacak bir araştırmacı ihtiyacı olduğunda ilk başvurulan isimlerden birisi. Kendisi, bunun en önemli sebeplerinden birisinin Batı’daki birçok Müslüman’la konuşmuş olması olduğunu söylüyor. Dalia Mogahed ve ekibi 6 yıllık bir süre içerisinde 50.000 Müslüman ile röportaj yaptılar ve bu Müslümanlara İslamiyet algılarını sordular. Mogahed bu çalışmayı Jon Esposito ile birlikte “İslam’ı Kim Anlatacak: Bir Milyar Müslüman’ın Düşündükleri” isimli kitapta topladı.

Mogahed, 2009 yılında ABD Devlet Başkanı Barack Obama’nın din danışmanlarından birisi olarak görev yaptı. Bu yüzden iki kesim tarafından da eleştiriler aldı. Batıdaki bazı Müslümanlar tarafından eleştiri aldığı gibi ABD halkı tarafından da yazdıkları ve konuşmaları sıkça takip edildiği için eleştiriye maruz kaldı. Beyaz Saray tarafından yürütülen ABD ve Müslümanların ilişkileri projesine politika önerilerinde bulundu. Bu politikalardan bazıları Barack Obama tarafından yürütülmeye devam ediyor.

Arabian Business dergisi Dalia Mogahed’i en etkili Müslüman kadınlardan birisi olarak seçti. Dalia Mogahed ayrıca 2009 ve 2010 yıllarında dünyadaki en etkili 500 Müslüman listesinde yer aldı. Wall Street Journal ve Foreign Policy, Harvard International Review gibi akademik ve popüler dergilerde yazıları ve makaleleri yayınlanmaktadır.

The Daily Show’un Dalia Mogahed bölümünün linki: //www.cc.com/video-clips/x2vygl/the-daily-show-with-trevor-noah-exclusive---dalia-mogahed-extended-interview-pt--1 

 

Ayşenur Gökşen Aydın yazdı

Yayın Tarihi: 13 Ocak 2016 Çarşamba 10:24 Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2018, 11:27
banner25
YORUM EKLE

banner26