Tezini bitiremeyen eşime nasıl bitirttim?!

İtinayla tez bitirtilir. Dileyen gönül rahatlığıyla vereceğim taktiği uygulayabilir. Sonuç mükemmel, ben kefilim.

Tezini bitiremeyen eşime nasıl bitirttim?!

 

Tez meselesi hakikaten sıkıcı, sıkıntı verici, bunaltıcı hatta mide bulandırıcı bir mesele. Dipnotlar, dip bilgiler, dibinin dibi envai çeşit notlar. Hele bir de hakkında fazla kitap yazılmamış, araştırma yapılmamış, eşimin tezi gibi alanında tek ve ilk defa yapılacak bir tez mevzu ise yandın gitti. (Kurunun yanındaki yaş olaraktan bendeniz de bir güzel yandı pek tabi.) Hakkında Fizan’da da kitap çıkmış olsa ne yapıp edip, bulup buluşturup almakla yükümlüsün ya da hükümlüsün. Hem maddi (bütün sermayemiz bu tezlere gitti tahmin edeceğiniz gibi) hem manevi içerdesin kardeşim, geçmiş olsun.

Başına gelecekleri bile isteye…tez yazmak

İşin gerçeğini söylemek lazım gelirse kimse kimseye zorla “tez yaz” diye silah dayamıyor. Bu yola biraz da gönüllü giriliyor. Yani az çok biliyorsun başına gelecekleri, aşılacak sınavları, harcanacak paraları, uykusuz geceleri, kaydetmeyi unutup onca yazdıktan sonra silinen yazıları… Bir de doktora tezi ise niyetlendiğin, mastırdan idmanlısın zaten. Alanınla ilgisi olmadığı halde aşman gereken bir yabancı dil barajını, yollara revan olup, üstelik şehir dışındaki kurslara giderek (yine gitti bizim paracıklar) söve söylene bu barajı koyanlara, sonunda aşmışsın, niçin? Doktora tezini yazmaya başlamak için!

Hak vermeyin de göreyim!

Merak etme sevgili okur, sadede geliyorum. Boşuna yazılmadı bunca girizgâh.  Sonunda benim hangi hissiyatla bu işlere kalkıştığımı daha bir güzel kavrayıp, nasıl bir hâlet-i ruhiye içerisinde bu dolapları çevirdiğimi iyice idrak edebilesiniz diye; yani kısaca bana hak verme ihtimalinizi arttırmak, yani işin aslı “az bile yapmışsın bacım” dedirtmek için.

Oturmayı bilmeyen tez yazmasın!

Madem bir yola girildi, bir işe başlandı; o iş bitirilmeli değil midir? Öyledir elbette. Lakin bütün araştırmalar yapılıp kitaplar ortaya döküldükten sonra sıra oturup bilgileri yazmaya geldi mi, işte orası biraz sıkıntı verici. Yani eşim gibi aktif, dinamik, sosyal ötesi birisiyse, o sandalyeye bağlasanız durmaz.

Tezin yazılabilmesi için, malum, masa başına oturulması lazım. Ama nerde… Bizimki masa değil, saha adamı. Bu işlerle iştigal edenler bilir. Her dönem belli miktarda meblağlar ödenir; siz tezinizi bitiremedikçe, ödemeye devam. Yani ceremesini bütün bir ev halkı olaraktan ödüyoruz. İşin ucu hep bize dokunuyor ne hikmetse.

tez yazmakHoca ile işbirliği

Bir taraftan hocası arıyor, “yazıyor musun, ne yapıyorsun?” Eşim: “Evet hocam, tabi hocam.” Hımm, benim kafamda geç de olsa bir parıldama peydahlanıyor. “Hocası arayınca niye hazır ol duruşuna geçiyor bu adam, demek ondan çekiniyor.” Ertesi gün hocasının telefonunu arıyorum, bir türlü ulaşamıyorum. Ama koymuşum kafaya, bir şekilde halledeceğim meseleyi. Sonunda mail adresini buldum hocasının ve başladım yazmaya…

“Sizin bu öğrencinizin tezini filan yazdığı yok, üstüne vazife olmayan işlerle iştigal etmekte. Hem yazamamanın sıkıntısını çekiyor ve bizi de sıkıntısına ortak ediyor. Hem de oturup yazmaya başlamıyor, bir başlasa hâlbuki arkası gelecek. Siz aradığınızda endişeleniyor ve telaşa kapılıyor. Biraz yazmaya koyuluyor, sonra gene yok. Demem o ki arayıp biraz fırçalasanız da o hızla bitirse tezini” mealinde bir mesajdı zannedersem eşimin hocasına yazdığım. Geçmiş zaman tabii, kelimesi kelimesine aklımda değil gayrı.

Sağ olsun çok geçmeden hocası bir aradı pir aradı yani. Kısa bir zaman tanıdı ve “hemen yazıp bana getiriyorsun” dedi. Bizimki tahmin edeceğiniz gibi hemencecik işe koyuldu. Bana anlatıyor tabi, “ya hocam aradı, çok kızdı, hemen tezi bitirmem lazım.” Ben ne renk veriyorum, ne de ses; çıtım çıkmıyor. Hocası anlayışlı adammış ki tez bitene kadar eşime de bir şey söylememiş benim mektubum hakkında. Hatta bittikten sonra bile. Nihayet diplomasını aldıktan sonra o zevki ben tatmış oldum.tez yazmak

Müslüman yalan söylemez lakin taktik mübahtır

Yaptıklarımı anlattığımda eşim önce inanamayan gözlerle bana baktı ve daha önce hiç görmediğim kadar şaşırmış bir vaziyette bir süre beni süzdükten sonra kahkahayı patlattı; “senden hiç böyle bir şey beklemezdim. Ama bana müstahaktı, başka türlü bitiremezdim herhalde” diyerek. Niyeyse arkadaşlarıma anlattığımda onlar da şaşırdı, “senden korkulur” dediler ve inanamadılar. Dışarıdan saf, mülayim, içeriden entrikacı mıyım neyim. Karşılaşacaklarımızı görmeden neler yapma potansiyeline sahip olduğumuzu bilemeyiz pek tabi. Ayrıca hiç tanışmadığım halde hocasına benimle işbirliği yaptığı için ve hiç çaktırmadığı için müteşekkirim. Demek ki dara düşüldü mü en onulmaz zannedilen işleri bile Rabbim açtığı yollarla oldurabiliyor. Arayana çözüm kapıları her zaman açık.

Hani olur da sizin de yakınlarınızda bu nevi tez bitirememe vakaları yaşanırsa aklınızda bulunsun. Müslüman yalan söylemez lakin taktik mübahtır.

 

F.Kebire Gündüz Karaaslan tez bitirtme taktiğini yazdı

Güncelleme Tarihi: 14 Temmuz 2012, 02:30
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hacı Veli
Hacı Veli - 3 yıl Önce

Adama bak. Hem tez bitirip akademisyen olacak. Hem de eş istiyor. İlla ki Saliha olacakmış. Olmaz kardeşim. Saliha da küçük. Vermeyiz.

YUSUF
YUSUF - 3 yıl Önce

BENİM HOCAMI DA ARASANA, BELKİ BENDE BİTİRİRİM TEZİMİ. HEY ALLAH'IM NE GÜNLERE KALDI AKADEMİSYENLİK...HANIMIN ENTRİKASI,HOCANIN KORKUSU,İŞTE ÜLKEMİZDE BİLİMİN HALİİİİ,HERHALDE ATOMU PARÇALAYANLAR, UZAYA ARAÇ GÖNDERENLER, BİLMEM NE NEVAİ ARAÇ ÜRETENLER SADECE HOCA KORKUSU HANIM İŞBİRLİKCİLİĞİ NEDENİYLE YAPMIŞLARDIR.

BSC
BSC - 7 yıl Önce

Elinize sağlık! Allah razı olsun. Ben de 'Elektrik Elektronik Müh.'de Yüksek Lisans yapıyorum, niyetim nasipse Akademisyen olmak. Dua edin de Allah bana da en azından 'Doktora' tezimi yazarken bitirtecek saliha bir eş nasip eylesin (:Selam ve dua ile!

Abdullah
Abdullah - 7 yıl Önce

Bizim hanım duymasın...

Ano nim
Ano nim - 3 yıl Önce

Resme bakılırsa arkadaş tezi epeydir sallıyormuş, göbekli monitörde başlayıp laptoptA bitirmiş gibi duruyor

Kadir
Kadir - 3 yıl Önce

Bende bir türlü tezime motive olamıyorum herhalde arkamda bir ittirici güç olmadığından:)

Mahir
Mahir - 3 yıl Önce

İnsana gaz verme işi genelde doğrudan ilgili kişiye yapılır ama siz aracı kullanarak yapmışsınız, güzel bir anı çıkmış. :)

banner19

banner13