Teravihe gelen çocuklar caminin şen bülbülüdür

Mahmut Bıyıklı’nın 'Teravihte Gülen Çocuklar' şiiri çocukların kalbini hoşnut eden, camideki amcalara sükûnet telkin eden bir şiir. Mustafa Uçurum bu şiir üzerine yazdı.

Teravihe gelen çocuklar caminin şen bülbülüdür

Ramazan'ın manevi ikliminin üzerimize dalga dalga yayıldığı günlerdeyiz. Ramazan'da yapılan ibadetlerin ayrı bir havası olduğu aşikârdır. Özellikle teravih namazları, Ramazan boyunca camilerin şenlenmesine vesile olan nadide vakitlerdendir. Camilerin neredeyse bütün vakitlerde en dolu olduğu bu zamanlarda arka safların değişmez cemaati çocuklar da kendilerinden beklenen çocuklukları ile saflardaki yerini almaktalar.

Teravihe çocuklar da gelir ve güler çocuklar

Salâvatlarla, dualarla gönüllerimizi hoşnut eden teravih namazlarının değişmez özelliklerinden birisi de camiye gelen çocuklardır. Özelikle en arka saflarda yerini alan çocuklar, ilk rekâtlarda gayet ciddi başladıkları namazı, birbirlerini gözetleyerek, biraz iterek, biraz çekerek, en çok da güldürerek devam ettirirler. Tâ ki ilk selamda ön saflardan aksallı bir dedenin azarlamasını işitene kadar. Hatta bazen işi ileriye götürüp çocukları kulaklarından tutup cami dışına atan bir hacı amca gelene kadar.

Mahmut Bıyıklı’nın “Teravihte Gülen Çocuklar” şiiri tam da bu cami kuşlarını anlatır. Çocukların camilerden uzaklaştığı, caminin manevi havasından çocukların mahrum kaldığı yaşadığımız çağda teravihe gelip de gülen çocukların bir başkaldırısıdır bu şiir: “Teravihte gülen çocuklar,/ Elbet susmayı da bilirler/ Kaş çatmasa büyükler/ Tam otuz gün gelirler

Hepimizin çocuklukta yaşadığı bir teravih anısı vardır. Ramazan'ın iftarı, sahuru vardır ama teravihler çocuklar için daha cazip vakitlerdendir. Çocuklar neden teravihe gitmek ister gibi bir soruyu düşündüğüm çok olmuştur. Herhalde akşam vakitlerinin çocuklara kattığı gizem, teravih namazının kendine has salâvatları, sadece Ramazan'a has bir vakit olması gibi sebepler çocukları camiye çağırmakta diye düşünüyorum.

Çocuklara camilerin kapıları her vesilede açılmalı. Cami ile çocuk yaşta tanışan insanlar kuşatmalı dünyamızı. Hoşgörü dediğimiz gönül genişliğini çocuklara en çok da camide yaşatmalı büyükler. “Çocuktur, güler.” diyerek sevgiyle yaklaşmalı camilerin şen bülbüllerine. Zaten çocuk da bilmez ki neden güldüğünü. Mahmut Bıyıklı’nın şiirinde dediği gibi güzel yanından bakmak gerek o gülücüklere: “Teravihte gülen çocuklar/ bütün dualar ezberinde/ ama melek mi gıdıklıyor ne/ gülüyorlar namazın orta yerinde.”

Peygamberimizin çocuk sevgisi örnek alınmalı

Her konuda önderimiz olan Peygamber Efendimiz’in çocuk sevgisi ve çocuklara olan düşkünlüğü her zaman örnek davranış olarak anlatılır. Torunları Hasan ve Hüseyin’e olan sevgisi, gördüğü her çocuğa gösterdiği ilgi, çocuk sevgisi için “Evet, severim. Kim onları severse beni sevmiş, kim onlara kin tutmuşsa bana kin tutmuş olur.” demesi ve buna benzer nice örnekler çocuklara olan yaklaşımımızda da bize rehber olmalı.

Özellikle camilerimizde çocuklara karşı daha hoşgörülü olmalı, onları camilerden uzaklaştıracak davranışlardan kaçınmalıyız. Hz. Enes’in naklettiği şu hadis, çocukları camilerden uzaklaştırmak isteyenlere çok iyi bir örnek olsun: "Peygamberimizi (asm) hutbe okurken gördüm, Hasan dizinin üstündeydi. Ne söyleyecekse cemaate söylüyor, sonra eğilip çocuğu öpüyor ve 'Ben bunu seviyorum.' diyordu." Camiye torunları ile giden bir peygamberin ümmeti olarak camiye gelen çocukları azarlamak, çocukları camiye almamak hakkına herhalde kimse sahip değildir.

Teravihe gelen çocuklara sevgiyle yaklaşmalı, onlara ilgi göstermeli büyüklerimiz. Tebessümün sadaka sayıldığı bir dinin mensubuyuz. Caminin en ön safındaki hacı dedeler, hacı amcalar keşke ceplerine birkaç şeker alsalar, camiye gelen çocuklara bu şekerlerden verseler, çocukların başlarını okşayıp onlarla birkaç güzel kelâm etseler... Çocukları camide azarlayıp, susturmaya çalışıp, sonra da “Ne olacak bu çocukların hali?” demenin kimseye bir kârı yoktur.

Mahmut Bıyıklı’nın şiirini camilerin giriş panolarına asmak gerek. Camiye girip çıkarken gözü takılan amcalar belki insafa gelir de caminin nadide güllerine ses çıkarmazlar.

Teravihte gülen çocuklar,
Bütün dualar ezberinde
Ama melek mi gıdıklıyor ne
Gülüyorlar namazın orta yerinde

Teravihte gülen çocuklar,
Elbet susmayı da bilirler
Kaş çatmasa büyükler
Tam otuz gün gelirler

Teravihte gülen çocuklar,
Mümin, cemaatin hepsinden
Ne kızarsın imam amca
Orman bıkar mı kuş sesinden

Teravihte gülen çocuklar,
Camideki en iyi fikir
Çünkü onlar dört rekatta bir
Getirilen salavat gibidir…

Teravihte gülen çocuklar,
Size kızanlara ne dersiniz
Anlatsam onları bir size
Ömür boyu gülersiniz…

 

Mustafa Uçurum yazdı

Yayın Tarihi: 24 Haziran 2015 Çarşamba 15:04 Güncelleme Tarihi: 27 Haziran 2015, 14:02
YORUM EKLE

banner19

banner36